Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвеститори от Китай и Катар изкупуват земеделска земя у нас

Падналите лихви по депозитите активизират покупката на жилища

19 коментара
Инвеститори от Китай и Катар изкупуват земеделска земя у нас

Инвеститори от Китай и Катар са готови да изкупуват земеделска земя у нас, съобщиха от Националното сдружение за недвижими имоти (НСНИ).

 

Още преди две години китайската държавна компания “Тянджин агробизнес къмпани” взе под аренда 20 000 дка земи в Северозападна България в района на Видинско. Там тя отглеждаше царевица и люцерна, но след първата година, която не беше особено успешна, се отказа и обяви намерение да се насочи към района на Пловдив. Година по-късно друга китайска фирма "Тянджин Стейт Фармс Агробизнес Груп Къмпъни" обяви, че иска да обработва около 100 000 дка земя в Бургаска област, но няма публична информация дали се е стигнало до сделка.

 

Преди дни пък посланикът на Катар у нас обяви, че страната му има сериозни амбиции в областта на земеделието.

 

Търсенето на земеделска земя в момента е голямо, защото това е ограничен ресурс, а цената на храната в глобален мащаб расте, коментираха брокерите. Ако в другите сектори на недвижимите имоти има криза и цените вървят надолу при жилища, офиси и магазини, то цената на земеделската земя за последните четири години върви нагори, като поскъпването е средно с по 10-15% всяка година, отбеляза Добромир Ганев, зам.-председател на управителния съвет на НСНИ.

 

Ръст от 23.4% на сделките с имоти през първото тримесечие на годината спрямо същия период 2012 г. , показват данните на Агенцията по вписванията. Увеличението се дължи основно на сделките със земеделски земи, каза Добромир Ганев. Той посочи, че от около 900 000 сделки с недвижими имоти за последните четири години около 550 000 са със земеделска земя.

 

Продавачите на земя са обикновено частни лица, а купувачите - предимно инвеститорски фондове. Те изкупуват земята и я комасират в големи парцели с цел отдаване под аренда на земеделски производители или последваща продажба. Уедрените парцели от над 100 – 200 декара се продават на значително по-висока цена отколкото малките раздробени парцели.

 

Земя изкупуват и земеделски производители, които искат да окрупнят стопанствата си.

 

Най-търсени са парцелите в Североизточна и в Централна България в района около Пловдив, посочиха от НСНИ.

 

Според брокерите в тези региони вече е достигнато високо ниво на цените и те едва ли ще продължат да растат, а в други региони - като Северозападния например, тепърва ще нараства интересът към покупка на земя.

 

Голяма част от средствата, получени при продажба на земеделска земя, директно се насочват към пазара на жилища, каза Лъчезар Искров, зам.-председател на управителния съвет на НСНИ. Той отбеляза, че в несигурни времена недвижимите имоти остават едни от малкото сигурни възможности за вложения.

 

Върху пазара на недвижими имоти влияние оказва и нивото на лихвите по депозитите – когато лихвите падат, някои вложители предпочитат, вместо да държат парите си в банка, да закупят с тях недвижим имот, като най-предпочитани са жилищата, каза Иван Велков, председател на управителния съвет на НСНИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    нищо лошо в това чужденци да инвестират в нашата страна, нали данъците им ще влязат в нашата хазна!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  4. Анонимен
    #16

    АППЧП-Община Бургас продава складова база ПЗ "Север" в близост до Пристанище Бургас. Обща площ 11 353 кв.м., цена 1 070 500 лв.Тел. за контакти: 056/84 20 76

  5. Анонимен
    #15

    То навремето арабите се чудеха на акъла на еврейските заселници , че им изкупуват и най калпавите земи. Тридесетте години на миналия век взе да им просветва и чак след 1949 г като се озоваха в бежанските лагери разбраха за какво исе реч. Ние и без това сме исторически най-прекарваните на Балканите защо да не опитат те, китайците и катарците и тука. Пък навсякъде по медиите се сочи като единствен изход Терминала 2. Ама нали ще кажете пазарна икономика. Ако има кяр и майка си може да продаде човек. Мехмед Фатих

  6. Анонимен
    #14

    не се пънете, за изкупуването се правят специални инвестиционн идружества, АСДИЦ и др., изкупуват се акции на фондове за земеделска земя или направо се арендоват земи за което няма забрана. има си юридически механизми. освен това не виждам проблем в уедряването на поземлените имоти, проблемът е в контрола против ГМО, пестициди и др. гадости който е занижен и неефективен. копайте там! а относно напояването - ми то преди имаше такова, просто ликвидараха мелиоративните дружества и ромалите окрадоха

  7. Анонимен
    #13

    До 10 години в България ще се установи трайно субртопичен климат и засушаване, което вече е факт. И понеже няма изградени никакви канали и напоителни системи, а и парцелизацията на земята не може да го позволи вече, всяка инвестиция в земя в България е високорискова. Идваха немски компании и взеха опитно само земя за аренда - опариха се с напояването. Същият печален опит имат и израелски арендатори. Сега явно се търсят инвеститори да купуват земя, да се направят едни посреднически пари и довиждане. После цената на земята ще се срине, китайците и арабите ще си заминат, а земята ще си остане, но вече няма да има интерес към нея.

  8. Анонимен
    #12

    Нали беше УЖ само за страни от ЕС да купуват зем.земъа!? Това инвестиции ли се нарича - друго не остана да продаваме освен зем.земъа за стотинки. Те турците с двоино грайданство вече изкупиха половината земъа. По добре на китаиците, след време ще прехварлаът 5-6 млн. китаици в БГ като чуждестанни работници, нека и те да си направъат едно ДПС, тогава турците ръапа да ъадат! А Кужеитците нека купужат- те знаъат че wодата ще стане по-скапа от нефта.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.