Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвеститори вероятно ще променят проекти заради разширени защитени зони

3 коментара
Инвеститори вероятно ще променят проекти заради разширени защитени зони

Трябва да се усъвършенства Националният план за действие за енергия от възобновяеми източници, заяви зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева в сряда по време на форум за държавната политика и бизнес възможностите в областта на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

Тя каза още, че заради разширяването на защитените зони от европейската екомрежа НАТУРА 2000, може да се наложи промяна на инвестиционни проекти, които в момента на издаването на разрешителните им не са попадали в обхвата на защитените територии.

От думите ѝ стана ясно, че ековедомството има редица забележки по изготвената оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на плана, разработен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Документът бе изпратен за съгласуване с Европейската комисия на 30 юни 2010 г. без ОВОС, не бе направена и оценка за съвместимостта му с ограниченията в засегнатите от намеренията на инвеститорите във вятърни, соларни и водни централи НАТУРА-зони.

Причината за това бе закъснялата изработка на документа.

От Брюксел още няма становище по ВЕИ-плана, който трябва да провежда държавната политика в тази област до 2020 г., и не е ясно как ще се отразят на решението на ЕК забележките на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Междувременно пък икономическото ведомство е обявило за обществено обсъждане двете оценки, след което по процедура те трябва да бъдат внесени за одобрение или отхвърляне от Висшия екологичен съвет (ВЕЕС) към МОСВ.

От екоминистерството обаче смятат, че преди да се предаде в съвета, ВЕИ-планът трябва да се съгласува с останалите документи за стратегическо планиране в страната.

Експертите на МОСВ посочват също така, че липсват данни и карти за потенциала на различните по вид възобновяеми енергийни източници . Според тях планът съдържа множество мерки, целящи да доведат до още по-бурно развитие на сектора и това може да се отрази негативно върху движението на птиците, ерозия на почвите заради сечта на дървесина за изгаряне на биомаса в промишлеността и домакинствата, както и да се увредят местообитания и биокоридори.

Манева дори препоръча на инвеститорите във ветрогенератори да следят по-сериозно миграцията на птиците, тъй като те вече били изместили част от обичайните си пътища.

Друга критика към плана е, че не предвижда “достатъчно мерки и подходи, които да гарантират прекратяване нанасянето на щети върху биоразнообразието, вследствие развитието на ВЕИ-сектора, както и възстановяване на вече нанесените щети“.

Както се очакваше, представители на ВЕИ - бранша възразиха, че препоръките на МОСВ налагат сериозни ограничения за инвеститорите.

Председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков се възмути, че ведомството на практика “ще иска екооценка дори и за термопомпа вкъщи“ и поиска от министерството да си преработи доклада.

Други се оплакаха, че МОСВ бави приема на екооценки на техни проекти. Манева им обясни, че това е заради разширения обхват на НАТУРА 2000, в резултат на което инвестиционни проекти се оказват в защитени територии.

От думите ѝ стана ясно, че докладите за ОВОС не се разглеждат, защото после ще трябва да се преработват, за да съответстват проектите на ограниченията в разширените и новите зони.

Обхватът на НАТУРА нараства с 0.4 на сто, но увеличението на зоните Шабла и Калиакра, където са най-гъсто разположените ветрогенератори, ще засегне много ВЕИ-инвеститори.

Манева заяви още, че няма да бъде одобрена нито една нова водноелектрическа централа, ако не съответства на плановете за управлението на четирите речни басейна у нас.

На форума стана ясно още, че поправките за закона за възобновяемите енергийни източници предвиждат задължение за инвеститорите във вятърни, соларни и други алтернативни мощности за производство на ток, да плащат такса от 25 хил. евро за инсталират мегават. Парите ще отиват в Националната електрическа компания (НЕК) за изграждане на мрежа да присъединяване на техните енергийни мощности.

В момента НЕК и електроразпределителните дружества, които са длъжни да присъединяват и да изкупуват тока от възобновяемите източници, се оплакват, че не им достигат средствата за подстанции и електропроводи до тези централи, тъй като ДКЕВР не им признава тези инвестиции в цените на електроенергията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. коментатор
    #4

    "Манева дори препоръча на инвеститорите във ветрогенератори да следят по-сериозно миграцията на птиците, тъй като те вече били изместили част от обичайните си пътища." Тези птичи коридори станаха много удобна разтеглива материя. Най-добре да дресират птиците да ходят при перките.

  2. шуши
    #3

    Простотия след простотия,идиоти до идиоти, водени от баш тъпанарите от Финансовия интернациоанал!Крайно време е да осъзнаем и вземем мерки хора ,които дори детска-бебешка - количка не са управлявали,да нямат достъп до властта!

  3. Рони
    #1

    Стига с тези идиотски, неефективни, вредни и заробващи "източници".Стига с тази комунистическа изгъзица Идеологията да командва Икономиката!както е тръгнало ЕС ще свърши там където свърши СИВ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.