Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвеститорите да поемат водопровода и канализацията в Слънчев бряг и Златните пясъци

13 коментара
Инвеститорите да поемат водопровода и канализацията в Слънчев бряг и Златните пясъци

Най-честно би било инвеститорите в черноморските курорти Слънчев бряг и Златните пясъци сами да финансират изграждането на пречиствателни станции в района. Държавата може да съдейства с кредити с облекчени условия. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова по време на отчета за дейността на ръководеното от нея ведомство през първата година от управлението на ГЕРБ.

В началото на месеца МОСВ разблокира 600 млн. лева от оперативна програма "Околна среда" за пречиствателни станции в населени места до 10 хил. жители. Проекти могат да подават черноморски общини като Ахтопол, Созопол, Айтос и т.н.

Презастроените курорти Слънчев бряг и Златни пясъци не могат да получат нито европейско, нито държавно финансиране за ВиК-инфраструктура, защото би било неправомерна държавна помощ – там има само хотели на частници.

Инвеститорите в района сами трябва да се погрижат за изграждането на нормална канализация и пречистването на отпадните води, каза Караджова. Проблемът е много сериозен и с него са ангажирани и регионалния министър Росен Плевнелиев и икономическия министър Трайчо Трайков, допълни тя.

Като най-голям успех на първата година от управлението на екологичното министерство Караджова открои изработването на националния план за разпределение на парниковите квоти, което позволява на българските предприятия, които са изхвърлили по-малко от разрешените им количества парникови газове, да ги продават на други фирми у нас и в Европа.

В момента обаче търговията е блокирана, тъй като ЕК ни отне акредитацията за търговия с въглеродни емисии. Причината е несъответствието на националната система на България за оценка на емисиите парникови газове с изискванията на Протокола от Киото. Пръв приоритет на МОСВ до края на годината е да приведе системата според световните изисквания и да си възстанови акредитацията, каза Караджова.

Тя се похвали и с утрояването на разплатените средства по оперативна програма "Околна среда". В момента те са 145 млн. лева, а до края на годината амбицията на МОСВ е да достигнат 350 млн. лева. Сумата обаче е незначителна на фона на общия финансов ресурс по програмата - 1.8 млрд. евро до 2013 г.

От МОСВ приемат за успех централизацията на управлението на подземните богатства – те преминават към икономическото министерство. Мащабната реформа на водния сектор е на етап избор на консултант за разработването на национална стратегия. Тя ще бъде подложена на широко обществено обсъждане, преди да влезе за гласуване в парламента.

Караджова съобщи още, че министерството се кани да одобри нови 80 защитени територии в рамките на следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NY
    #14

    Ако бяха инвеститори това нещо там нямаше да се получи!!! :))))

  2. ГОГО
    #13

    Тогава каква е ролята на държавата?Инвесттиторът е построил хотел.По тази логика трябва да си построи ТЕЦ,водоизточник,път до хотела,летище за гостите и т.н.В такъв случай МОСВ е напълно излишно.

  3. Г ИВАНОВ
    #12

    Жената е права в случая. Затова по света съществува пулично -частно партньорство Наште мутри искат да купят евгино хотел и да натоварят данъкоплатецът с всичките проблеми от перхода, че е построен незаконно, че няма акт 16, че яма канализация, път и пр.Данъкоплатецът не следва да плаща тези безобразия и като са купили хотел без пари следва да си поемат и инфраструктурните разходи. Ако инвестицията е голяма Имаси закон за това, че държавата трябва да се включи Не съм длъжен на поредната пернишка мутра спонсор на Гоцето да ву плащам за неуредената инфраструктура и това че фикалиите от хотела му се отливат в морето

  4. В и К
    #11

    Да поемат разноските по срутване на хотелите, нацвъкани по крайбрежието последните десетина години, почистване на отпадъците и възстановяване на природата.

  5. Mila mi Veneto
    #10

    TI NE SI LI ZABELIAZALA, CHE INFRASTRUKTURATA NA ZLATNI PIASAZI SE DARJI OT SERVITIORA NA KOSTOV BE DUSHA???KOI DRUG DA TI INVESTIRA ISKASH?

  6. Бекстър
    #9

    Средствата на инвеститорите за канал, пречиствателни станции и водопровод отидоха за комисионни, уважаме г-жо министър. В кризата инвеститорите нямат излишни средства.

  7. Obektiven
    #8

    Харесва ми идеята инвеститеорите на Слънчев бряг сами да плащат за пречиствателните станции. Не моеж само да газиш законите и да презастрояваша безнаказано, а после държавата да ти плаща за пречистване на мръсните води. Който си е строил - да си поеме отговорността.

  8. Vazov
    #6

    Ako obshtinata i gornata ministurka si biaha vurshili rabotata prez poslednite 10 godini, stroitelstvo na Chernomorieto shteshe da stava samo sled kato ima razraboten dulgosrochen plan za izgrazhdane na hotelite i cialostnata infrastruktura, koiato shte gi podurzha - putishta, kanalizacia, el-snabdiavane i t.n.A to kakvo se poluchava, obshtinata i vsichki aparatchici nagore po piramidata sa pribirali rushvedite i sa izdavali razreshitelni na sulio i pulio bez da sa pravili smetka, che niama sredstva

  9. Шумкаров
    #5

    Нонке, тези хора плащат ли данъци, разполагат с надлежно издадени разрешителни! Когато са получили разрешителното, те са си платили високи такси! Тогава не ми говори за частни хотели, или за неправомерна държавна помощ. То тогава дай държавата само да прибира парите, а ти да си бъркаш в носа или другаде. Ебах ти логиката!Друг е проблема, че 95% от тези хотели са собственост на столични мутри дошли от град, в който 1/4 от територията му е без канализация!Къде бяха държавните чиновници - тарикати, които издаваха разрешителни за строеж без наличие на канализация?

  10. Варна
    #4

    Тези столични и други мутри погазиха не само законите, но и интересите на местните хора, които добре печелиха от туризма, и на никого не мрънкаха, за разлика от разни млекари, тютюнджии, кравари. А сега столичните мутри им осраха курортите, и една друга мутреса разправя, че нямала да дава пари за канализация.А къде бяха досега, кой разреши на В. Илиев да строи на дюните на Сл. бряг, кой разреши на Лужков да строи на "Камчийски пясъци", а какво да кажем за Морската градина във Варна, където никой не може да спре червените ТИМ-аджии?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.