Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвеститорите за тръбата АМБО се събират през януари

6 коментара
Инвеститорите за тръбата АМБО се събират през януари

Среща на кандидат – инвеститорите в проекта за петролопровода Бургас-Вльора ще се проведе през януари във Вашингтон, съобщи в четвъртък Румен Николов, представител за България на компанията АМБО, която управлява проекта. На срещата ще бъдат поканени и представители на правителствата от трите държави, поясни Николов след подписването на протокол, определящ точката, през която тръбата ще пресече границата между България и Македония. Документът бе парафиран от българския заместник-министър на регионалното развитие Калин Рогачев и македонският зам-икономически министър Киро Спанджев.

Това е последният документ, който зависи от правителствата на трите държави и развитието на петролния проект вече ще е само в ръцете на частните инвеститори. Преди близо месец е подписан същия протокол за пресечната точка на границата между Македония и Албания, поясни Румен Николов.

Петролът, който ще се транспортира по тръбата ще е от Каспийския регион. От месец и половина се водят сериозни преговори с големи нефтени компании, но докато не се приключи оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) и общественото обсъждане на този проект, никоя уважаваща себе си петролна компания няма да заяви участие в проекта, уточни Румен Николов. Той каза, че американската компания, ангажирана да подготви ОВОС за цялото трасе на съоръжението е поискала да покрие и четирите годишни сезона в България. Това означава, че по ОВОС ще се работи най-малко година, поясни представителят на АМБО.

Особено важни за проекта по отношение на петролопровода са районите на Бургас, Охридското езеро и залива на албанското пристанище Вльора. Проектната компания е поела ангажимент към правителството да подготви най-малко два-три варианта за нефтената платформа, която ще се разположи в Бургаския залив, каза Румен Николов.

На въпрос на Mediapool кой ще поеме разходите за почистването на евентуално замърсяване в българския участък на проекта, представителят на АМБО уточни, че всичко е за сметка на този, който експлоатира съоръжението. Компанията, която управлява нефтените тръб,и прави специална застраховка срещу щети. Заместник-министър Калин Рогачев потвърди, че правителството ще държи да види, че компанията е направила такава полица.

Той отрече информацията, че за другия проект – Бургас-Александруполис, ще прави специален фонд, в който България, Гърция и Русия ще вложат средства, които да се ползват за изчистването на евентуален нефтен разлив.

Почти никой вече не строи нефтени пристанище за разтоварване на суровината, защото те са много по-опасни, отколкото разтоварването на платформи в морето, уточни Румен Николов. Според него, планираната технология за разтоварна платформа в Бургаския залив ще може да работи спокойно при 6-7 бала вълнение на морето.

Рогачев уточни, че в района на Бургаския залив има три точки с подходяща дълбочина, на които може да се изградят нефтените платформи.

Заедно с доклада по ОВОС ще се преизчислят и технико-икономическите характеристики на проекта, които са подготвени през 2000 година. В момента и цената на метала, и работната сила и дори цената на земята е много по-различна, уточни Николов. Сумата, която е нужна, за да се подготвят двата анализа е между 8 и 12 млн. долара.  Общата цена на съоръжението ще е близо 2 млрд. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Burgas
    #7

    I Roga4ev i drugia tarikat 6te gi obesim na "platformite"(znait li vaob6te za kakvo stava vapros?). Za da spestiat niakoi lev ot stroitelstvo i taksi sa gotovi da prodadat maikite si. Samo 4e niama da mine toia pat.

  2. Петър Кърджилов
    #5

    Уважаеми журналисти и редактори от Mediapool, на страницата ви липсва новината за състоялия се тази сутрин пред Министерски съвет протест на гражданското общество за включването на Рила-буфер и на всички предложени от екоекспертите зони в "Натура 2000"! Събрахме се над 150 предимно млади граждани на Република България, за да защитим правата и бъдещето си! Не желаем да плащаме глобите, които ЕС ще ни наложи заради корумпираната и свръх нагла изпълнителна власт!! Не желаем ние и нашите деца да живеем във грозна и фалшива бетонена страна!!!

  3. Antares
    #4

    притесненията са ми от българска управленска страна - първо, много са алчни отговарящите от страна на РБ - зам.министри (всеядните юпита) и второ много некомпетентен е екипа им. А, това взето заедно е голяма пробойна в проекта за бъдещето на проекта.

  4. Pusheka7
    #3

    за няколко десетки милиона на година да рискуваме цялото си крайбрежие. Защо?

  5. atanas
    #2

    фабриката в за майонеза Добрич беше преместена в Румъния, австрийските инвеститори, наели се с непосилната задача да строят малка рафинерия в Силистра се оттеглят от проекта, независимо че титанът на икономическата мисъл Р.Овч. и струпа на главата първи клас инвеститор. Раят за инвеститорите в Бг е само с розовите сънища на тройката от ЧК - Станиш, Доган и Мадрид

  6. гражданин
    #1

    ами като се вдигне вълната 8 бала какво ще правим бе тъпанар???!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.