Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвестиция за 18 млн. лв. в пловдивското парно виси на косъм

Причината е, че енергийният регулатор не проявява разбиране за заместващата мощност

1 коментар
Инвестиция за 18 млн. лв. в пловдивското парно виси на косъм

Инвестиция от 18 млн. лв.  за подмяна на стари топлофикационни мощности в Пловдив с нови по-ефективни и по-екологични виси на косъм, тъй като енергийният регулатор проявява неразбиране и смята проекта за нова мощност, а не за заместваща. Това обясниха  представители на "ЕВН Топлофикация-Пловдив“ пред журналисти в сряда.

Дружеството, което вече изгради нова когенерационна мощност в Пловдив за 100 млн. лв. и експлоатира стария ТЕЦ, желае да модернизира именно тази топлинна мощност. В момента в ТЕЦ-а и отоплителната централа „Юг“ работят два парогенератора и три водогрейни котли с обща мощност от 380 МВ, които обаче изхвърлят сериозни парникови емисии и тяхната работа е ограничена само в определени часове до 2023 г., съгласно комплексното разрешително, издадено от екоминистерството. Освен това дружеството вече няма нужда от толкова големи инсталирани мощности, които навремето са били създадени за подаване на пара на големи производство. Идеята на ЕВН сега е да изгради на мястото на старите съоръжение пет нови водогрейни котли на природен газ с мощност от само 100 МВ, три от които да са разположени в стария ТЕЦ, а два – в ОЦ "Юг“, което ще направи по-ефективни доставките на топлоенергия, обясни регионалният мениджър на ЕВН в България Робърт Дик.

Тези котли ще работят само за покриване на върховите натоварвания на потребление на топлоенергия през зимата, които не могат да се поемат от когенерацията, произвеждаща освен топлоенергия и електроенергия, обясни Илина Стефанова, директор Регулации в ЕВН. Така с малка инвестиция и произвеждайки само топлоенергия за собствени нужди, без да се натоварват цените на парното и топлата вода и останалата енергийна система, дружеството смята да направи доставките по-ефективни и в същото време да намали изхвърляните вредни вещества във въздуха на Пловдив, който е сред най-замърсените градове в страната.

Комисията за енергийно и водно регулиране обаче веднъж е отхвърлила искането на ЕВН за промяна на лиценза на работа на пловдивската топлофикация заради заместващата мощност. Мотивът е грешно прилагане на буквата на Закона за енергетиката, обясни Стефанова. Регулаторът отказва да приеме инвестиционния проект за заместваща мощност, а смята, че е нова, а според законовите изисквания новите топлофикационни мощности трябва да са когенерации. Според Дик обаче това означава „Националната електрическа компания“ да бъде задължена да купува произвежданата от евентуалната когенерация електроенергия, каквато от ЕВН нямат нужда, както и енергийната система на страната.

Регионалният мениджър на австрийската компания допълни, че при вземането на прединвестиционно решение за заместващата мощност са били разгледани няколко технически варианта, сред които и увеличавана на сегашната мощност на когенарацията и построяване на котли, използващи биомаса. В крайна сметка обаче било преценено че нови газови котли ще са най-евтиното и гъвкаво решение за нуждите на града, тъй кат обързо могат да се включват при нужда.

Робърт Дик коментира също, че замяната на стария ТЕЦ и ОЦ "Юг“ с други мощности ще позволи и бъдещо развитие на топлофикацията с инсталиране на нови котли при нужда.

Ако КЕВР одобри проекта, той може да се реализира в рамките на година и половина, посочи Илина Стефанова.

Относно обявеното от държавния доставчик "Булгаргаз“ намерение за поиска от 1 април повишаване на цената на синьото гориво с близо 33 на сто, Стефанова припомни, че досега в цената на топлоенергията не са отразявани и предишни две поскъпвания на газа – от октомври и от януари, които обаче бяха под 5 процента и не бяха отразени автоматично в цените от енергийния регулатор.

КЕВР обаче тенденциозно през отоплителния сезон не разрешава по-големи от 5 -процентови вдигания на цената на природния газ, независимо че "Булгаргаз“ поиска две по-сериозни от тези параметри поскъпвания. Така в края на отоплителния сезон и през лятото, когато клиентите не ползват парно и сметките им са по-ниски, се повишава цената.

Според зам.-председателя на управителния съвет на "ЕВН България“ Калина Трифонова тепърва ще се прецени комулативния ефект и от предишните поскъпвания на цената на природния газ, който е основната суровина за работата на топлофикациите, преди да се внесе ценовото предложение на ЕВН от юли 2017 г.

От старта на отоплителния сезон през ноември 2016 г. досега разходите на ЕВН са нараснали с около 800 хил. лв. заради повишението на цената на природни ягаз, без това да е отразено в цената на топлоенергия, посочи Робърт Дик.

Предстои да стане ясно финално какво ценово предложение ще направи "Булгаргаз“ на 10 март, но регулаторът вече даде заявка, че няма да разреши толкова голямо поскъпване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Умирам да рИва за инвИститури!Особено за монополисти, съдиращи по 9 кожи,и разчитащи на КЕВР да одобри далаверите им!Не стига че имаме офшорен корпоративен данък-нищожните10%,тези искат още привилегии!Орбан забранил на комуналните монополи да начисляват дивидент! И ЕК скърца със зъби,но мълчи!Ние много им позволяваме! Трайчо-и той от тях!До вечера работеше за тях!В тоя случай,Иван Иванов се различава от Елена Поптодорова, която гепнала козметика за 400$!Частните инвиститури си начисляват-7-12%лихва и7-17% доходност,а държавата взима ДЦК при -0.4-4,5%лихва!Отделно милионерски заплати

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.