Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИПИ: България има нужда от смели реформи, за да дръпне напред

Страната ни се представя разнопосочно в международни класации през 2014 г.

1 коментар

България има нужда от смели реформи, за да дръпне напред. В противен случай перспективите за бъдещето на страната ни не са оптимистични и няма шанс да станем по-богати. Това е изводът, около който се обединиха експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ) и от фондация за свободата "Фридрих Науман".

Те представиха преглед на международните индекси и мястото на страната ни в тях през 2014 г., като анализът на резултатите се прави за шеста поредна година. В изданието тази година са включени седем индекса – човешко развитие, правене на бизнес, индекс за глобална конкурентоспособност, възприятие на корупцията, икономическа свобода по Фрейзър и по Херитидж, както и PISA.

Представянето на страната ни за пореден път демонстрира липсата на осезаем напредък в подобряването на икономическата среда, повишаването на ефективността на публичните услуги, ограничаването на корупцията и като цяло в подобряването на условията за живот и бизнес в страната, каза изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова.

Къде сме

Резултатът на България спрямо останалите страни-членки на ЕС показва разнопосочно представяне. В отделни класации страната се представя добре, но в други изостава значително.

Със слаби резултати (40-60% от максималното) се нареждаме в индекса за възприятие на корупцията. Оценката на България е под половината от максималната и далеч от тази на първенците Дания и Нова Зеландия.

Посредствени са резултатите ни (между 61 и 70%) при индексите за конкурентоспособност и икономическа свобода (Херитидж) и условия за правене на бизнес. Като цяло България се нарежда по-близо до първенците в ЕС като Швейцария, Ирландия и Дания.

Добри са резултати (между 71-80% от максималния) постигаме в индексите за икономическа свобода (Фрейзър) и човешко развитие. Оценката ни е около три четвърти от максималната и относително близо до тази на водещите страни в ЕС - Финландия и Холандия.

По думите на Светла Костадинова резултатите не са обнадеждаващи, защото България никога не е прескачала по 10-12 места в международните индекси, както го правят някои други европейски държави.

Страната ни не е била в списъка на "Топ 3" по реформи и най-вероятно нямаме шанс и "през следващите няколко години да се наредим сред смелите", прогнозира Костадинова.

Пътят до първите

Пътят да настигнем лидерите минава през смели реформи, посочи Костадинова. Най-важните са създаване на независима съдебна система и специализирани съдилища, както и на ефективна администрация и електронни услуги.

От Института за пазарна икономика са направили списък с 90 мерки за икономически растеж, които целят "рестартиране на реформите и изваждането на България от летаргията през последните години".

В списъка със "смели" реформи е премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни доходи, както и отменяне на правомощието на министъра на труда и социалната политика да разпростира административно колективни трудови договори над всички предприятия в даден сектор.

От ИПИ коментират, че по-доброто представяне на страната минава още през подобряване на образованието и професионалната квалификация, гъвкави условия на пазара на труда и чрез постигането на ефективност чрез реформи, а не чрез псевдоевропейски проекти.

Тези мерки не само ще помогнат на България да заеме по-престижни места в международни класации, но реално ще донесат повече инвестиции, по-висок икономически растеж и по-високи доходи, както и подобряване на благосъстоянието на населението, смятат икономистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    След 25 години слушКане на ИПИ и подобни, нека да кажем на хората, че дори всички техни съвети да се изпълнят, няма гаранция, ще ЩЕ забогатеем! 25 години ги слушахме, и о, чудо... не забогатяхме! България е най-бедната държава в ЕС! България е по-зле и от Румъния ВЕЧЕ. Внасяме домати от... Румъния. Всеки ден, десетки хиляди българи работят... в Румъния! Що така бе, Миме ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.