Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИПИ: Предприемачите у нас губят най-малко 175 часа годишно в бюрокрация

0 коментара
ИПИ: Предприемачите у нас губят най-малко 175 часа годишно в бюрокрация

Поне 56 административни стъпки и цели 175 часа (близо 22 работни дни) отнема на предприемачите в България да се справят с бюрократичната тежест в рамките на годината.

Ако бизнесът тепърва започва, това би добавило още поне 15 стъпки и 27.5 часа (3.5 работни дни) посветени на бюрокрацията. Това показва Индексът на бюрокрацията за България на Института за пазарна икономика (ИПИ).

На 29 септември се отбелязва Международният ден на бюрокрацията. Датата е специално избрана, за да съвпада с рождената дата на Лудвиг фон Мизес, който през далечната 1944 г. издава книгата "Бюрокрацията". В нея Мизес прави брилянтно описание на негативните последици от бюрократичното мислене и държавната намеса, които водят до "неефективно производство и корупция".

Неговите думи за "бюрократичната тирания" остават в сила и днес.

“Бюрократичната организация слага усмирителна риза на човешката инициативност и я парализира... бюрократизмът води до застой и придържане към закостенели методи, а пазарното стопанство спонтанно се усъвършенства и създава напредък.”

Бюрокрацията в България струва на предприемача около 960 лв.

Загубата на 175 часа, които отнемат различните бюрократични стъпки у нас, са равносилни на около 960 лв. разходи за заплати на хората, които ще отделят от своето време, за да покрият бюрократичните изисквания, посочва ИПИ.

В тази сметка не влизат платените такси, както и другите плащания по договори, които са на практика директен резултат от един или друг регламент. Такива например са подписването на договор със службата по трудова медицина или с фирмата за управление на отпадъците.

За изчисление на бюрократичната тежест ИПИ използва въображаема компания-модел, подобно на опита в други страни – INESS в Словакия и Liberální Institut в Чехия.

Компанията на ИПИ е еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД), което се занимава с производство и монтаж на метални конструкции, в това число огради, врати и метална дограма. В компанията работят четирима души, като в рамките на годината един работник е съкратен, а друг назначен. Оборотът на компанията за годината е 110 хил. лв., съответно тя е регистрирана по ДДС. Компанията има собствена сграда и притежава превозно средство, което се управлява от един от работниците. Компанията генерира електронни, метални и химически отпадъци.

Изчисленията на ИПИ, базирани върху компанията-модел, покриват множество различни бюрократични сфери - стартиране на бизнес, трудови норми, безопасност на труда, данъчни правила, управление на отпадъците и изисквания, обвързани с производствения процес.

Всички тези бюрократични стъпки са описани и остойностени под формата на нужното време за тяхното изпълнение, като в сила е презумпцията за максимално използване на електронни услуги, високи познания на екипа и бърза работа.

Напълно възможно е да сме изпуснали някоя бюрократична стъпка (особено по отношение на техническите изисквания), както и да сме оценили някои стъпки твърде благородно, тоест че отнемат по-малко време от реалното.

Важно е да се отбележи, че в случая покриваме само базовите бюрократични изисквания. Всякакъв тип проверки от страна на службите или специфични събития в рамките на трудово-правните отношения (например излизане в отпуск по болест или майчинство), които носят много сериозна тежест, не са включени в това първо издание на индекса.

Въпросните 56 стъпки и 175 часа за покриване на бюрократичните тежест следва да се разглеждат като един по-скоро оптимистичен поглед към бюрокрацията у нас.

В Чехия бюрокрацията отнема 200 часа, а в Словакия – 164 часа годишно на бизнеса

Изследването се провежда в още две страни – Чехия и Словакия.

В Чехия един предприемач ще загуби 200 часа годишно в бюрократични процедури, докато в Словакия – само 164 часа.

Стартирането на бизнес отнема най-много време в Чехия – 47 часа и 32 процедури. В Словакия са нужни 36.5 часа и 33 процедури.

От трите изследвани страни, най-бързо и лесно може да се започне бизнес в България – 27.5 часа и 15 процедури, посочват от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.