Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИПИ: Производството на тютюневи изделия се фаворизира

Според икономистите административно наложеният ръст на осигурителните доходи е вреден

1 коментар
ИПИ: Производството на тютюневи изделия се фаворизира

Решението на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин да наложи административен ръст от 7.5% на минималните осигурителни доходи за всички икономически дейности с изключение на производството на тютюневи изделия беше разчетено като административно фаворизиране на сектора.

От Института за пазарна икономика (ИПИ) коментираха в понеделник, че “подобно изключение от административното увеличение на минималните осигурителни доходи се прилага за първи път и е ясен знак за административен фаворитизъм на този специфичен сектор“.

В петък Калфин обяви, че ще наложи административно договорения ръст от 7.5% и за 37 от общо 85 икономически дейности, за които не е постигната договорка. Той съобщи, че при всички дейности с изключение на производството на тютюневи изделия се отчита ръст на икономическите показатели – заетост, работни заплати, печалби.

От ИПИ коментираха, че секторът производство на тютюневи изделия се характеризира със символично свиване на заетостта тази година – едва 5 (пет) човека са изгубили работа през първото тримесечие (спрямо година по-рано) и 135 през второто. За сравнение, загубата на заетост през 2015 г. е в пъти по-голяма в редицата други сектори. Така например в производството на текстил са загубени около 5000 работни места през първото полугодие на 2015 година. Много по-значима загуба на заетост се отчита и в производството на мебели, производството на базови метали, търговията на едро и дребно и редица други отрасли.

“Административното повишаване на осигурителните праговете в секторите, където няма договорка, безспорно е изключително вредна практика за пазара на труда. Тя, заедно с постоянното и икономически необоснованото покачване на минималната заплата, увеличава разходите за труд и заплашва да задуши крехкото възстановяване на заетостта, което започна от 2014 г. и което вече започва да “издиша”, коментират икономистите.

От ИПИ посочват, че след рекорден брой нови работни места през последното тримесечие на 2014 г. - 53 800, новите заети през второто тримесечие са едва 29 200 и тази тенденция се очаква да продължи през второто полугодие.

“Предвид очакваното забавяне на световната икономика и негативите от "приземяването” на Китай за европейската и българската икономики, нищо чудно заетостта в България отново да започне да се свива още в края на 2015 г. или началото на 2016 година. Рекордното вдигане на осигурителните прагове може само да даде на работодателите още един аргумент защо да не откриват нови работни места (или пък да закриват съществуващи). Да не забравяме, че и бързият ръст на минималната заплата последните 1-2 години също налива вода в тази мелница“, казват от ИПИ.

Половината от над 3000 работещи в сектора производство на тютюневи изделия са заети в “Булгартабак“, където акции държи депутатът от ДПС Делян Пеевски, съобщи “Капитал“. Изданието цитира справка във финансовите отчети на двата основни играча на цигарения пазар в България - "Булгартабак холдинг" и "Кинг Табако интернешънъл", които показват, че продажбите им се подобряват. В цигарените фабрики на холдинга в София и Благоевград и преработвателната в Плевен работят малко над 1500 човека, или половината от целия сектор. В другия голям – "Кингс Табако", заетите са над 450. Така на двата производителя се падат 2/3 от заетите.

От отчетите на "Кингс" и "Булгартабак холдинг" се вижда, че двете компании се справят добре, а финансовите им показатели се подобряват.

Данните на НСИ показват, че в сектор "Производство на тютюневи изделия" към средата на годината има спад на заетостта с 4.2% спрямо второто тримесечие на 2014 г. Вижда се обаче, че намаление има при 1/3 от икономическите дейности. Спадът при цигарения бранш не е и най-големият. При издателската дейност например понижението е с над 8%, колкото е и намалението при производството на метали. С над 5% пък е паднала заетостта в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия, както и при производството на облекла.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    Бойко и РъБ-хората на Цветелина-последната червена кукувица? Те фаворизират олигархията и привилегиите за едни, за сметка на цялото общество! Това с осугуровките е само капка в морето! Държавата си е тяхна, те ти правят благоволение, като те допускат да живееш в нея! Не съм ли прав значи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.