Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ипотечната криза ще свие кредитирането в Източна Европа

3 коментара
Ипотечната криза ще свие кредитирането в Източна Европа

Страните от Централна и Източна Европа са изправени пред предизвикателствата, свързани с финансовата криза на пазара на ипотечни кредити в САЩ. Това предупреждават анализаторите от икономическото звено на италианската банкова група "Уникредит" в оценка за състоянието на банковия сектор в посочения регион. В България групата притежава най-голямата българска банка "Уникредит Булбанк" и има сериозно присъствие в повечето източноевропейски страни.

Ипотечната криза в САЩ измени глобалната бизнессреда, оставяйки след себе си свят, характеризиращ се с по-голяма несигурност, по-нисък темп на развитие в САЩ (а може би дори рецесия) и в еврозоната, по-ниска ликвидност и по-висока цена на риска, се казва в оценката.

Регионът на Централна и Източна Европа е в добра позиция да устои на променената международна бизнессреда, продължава проучването на "Уникредит". През последните години беше постигнат стабилен ръст, дължащ се главно на силната динамика на доходите и богатството на домакинствата, като същевременно рентабилността на компаниите остана висока, а инфраструктурните проекти доведоха до увеличение на търсенето на инвестиции.

Банковият сектор също играе съществена роля за поддържане на растежа, като финансовото проникване, измерено като съотношението на обема на кредитите към БВП, нарасна от 23% през 2000 г. на 43% през 2007 г.

Според "Уникредит" обаче има сфери, които могат да станат проводник на международната ликвидна криза в региона. "Като част от прехода някои страни разчитаха на външни спестявания за финансиране на националното си развитие. Силното потребление и търсене на инвестиции доведоха до бързо нарастване на дефицитите по текущата сметка и до общ недостиг на местни спестявания, който беше финансиран с преки чуждестранни инвестиции, а също и чрез увеличаване на външния дълг"

„В контекста на преоценка на риска в международен мащаб разчитането на външни спестявания може да доведе до умерено свиване на кредитите, тъй като за местните предприятия разходите за финансиране нарастват”, обясняват анализаторите. Според тях е възможно Централна Европа (Полша, Словакия, Чехия, Унгария и Словения) като цяло да не бъде засегната от ефекта на евентуално свиване на кредитите.

За Полша, Словакия, Чехия, Унгария и Словения основните предизвикателства през следващите години са свързани повече със запазването на конкурентоспособността, въпреки затрудненията с производствения капацитет.

Югоизточна Европа (където влиза и България) и Прибалтика е възможно да изпитат известно намаляване на ръста на кредитите. Предвид високия ръст през последните години и опасенията от прегряване на икономиката, това би действало в унисон с желанието на централните банки и дори би могло да повлияе благоприятно за коригирането на съществуващите дисбаланси, смятат анализаторите.

Страните от разширена Европа са чувствителни също и на преоценяването на риска в международен мащаб.

Възможно е възникване на ликвидна криза в Казахстан. Проблеми с финансирането може да възникнат както в Русия, така и в Украйна. Оставайки чувствителна към колебанията на капиталовия пазар, за Турция има сравнително по-слаба вероятност да изпита недостиг на банков кредит.

Като цяло страните от Централна и Източна Европа се развиват добре дори и след като пикът на цикличния растеж вече е преминат. "Уникредит" прогнозира за региона ръст от 5.9% и 5.6% през 2008 и 2009 г. при ръст от 6.6% за 2007 г.

Икономистите на "Уникредит" смятат, че през 2008-2009 г. най-добри показатели ще постигнат някои средно и високотехнологични преработвателни сектори, свързани с производството на инвестиционни стоки и необходимите за тях стоки и материали. Строителството и недвижимите имоти също се считат за печеливши сектори в повечето от страните в Централна и Източна Европа и експертите на "Уникредит" вярват, че положителните перспективи ще бъдат устойчиви, въпреки риска от съкращаване на кредитите, тъй като местните пазари се влияят главно от местните особености, а в този регион все още се наблюдава структурен недостиг на предлагането в повечето пазарни сегменти.

Експертите на "Уникредит" предупреждават, че въпреки общите позитивни изгледи за сектора на строителството и недвижимите имоти, време е да се подхожда по-селективно към възможните проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вили
    #5

    Това изглежда част от даклад написан от правителството.

  2. opasen
    #4

    Цитат:...и до общ недостиг на местни спестявания...Xaxa xaaaa

  3. Дядо Ильо войвода
    #2

    Пазарът на имоти в България е най-големият балон в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.