Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ипотечните кредити поскъпват

15 коментара
Ипотечните кредити поскъпват

Ипотечните банкови заеми по вече сключени договори ще поскъпнат, прогнозираха от Кредитния център в анализ за кредитното състояние на населението за първото полугодие на тази година, публикуван в четвъртък.

Причината е повишаването на задължителния минимален резерв на търговските банки от 1 септември, което бе наложено от БНБ в отговор на силното разрастване на кредитирането. Когато обявиха тези рестриктивни мерки, от Централната банка не обясниха каква е причината да се страхуват от кредитния ръст, при условие, че повечето икономически анализатори не виждат нито пряка, нито косвена опасност от него за макроикономическата стабилност на страната, нито за състоянието на банковата система.

Същевременно повишаването на международните лихви EULIBOR и LIBOR и основният лихвен процент на БНБ ще бъдат допълнителен повод за повишаването на лихвите, обясниха още от Кредитния център.

По-високите лихви и рязкото поскъпване на живота от последните седмици ще отблъсне потенциалните кредитоискатели, прогнозират анализаторите. Те от своя страна ще искат да избегнат стагнацията и затова ще се стремят да запазят агресивните реклами и разнообразните промоции с отстъпки за първите месеци след отпускането на кредитите.

Ръстът на кредитите - плод на масираните банкови реклами?

Увеличението на кредитите през първата половина на годината с 40% спрямо същия период на миналата година отчасти е следствие от масираните рекламни кампании на банките и промоциите. Така ефективните лихви по ипотечните кредити са намалели от 7.5% в края на миналата година до 6.15% в момента. Кредитната среда е спокойна и доказателство за това е спадът в необслужваните кредити, който е под 3%, показва още анализът на Кредитния център.

Според експертите в края на годината общият ръст на отпускането на заеми ще достигне 50% спрямо края на 2006 г.

Разрезът на кредитите показва, че най-много заемни банкови средства се теглят за инвестиции в недвижими имоти – 49% от всички. При потребителските кредити остава тенденцията нови заеми да се вземат за рефинансиране на стари, кото са взети при по-лоши лихвени условия или са пръснати в различни банки.

В надпревара все повече банки вдигат срока за погасяване на ипотечните кредити – до 35 години, и са склонни да финансират до 100% от стойността на сделката.

Типичният кредитополучател: ИТ-специалист, мъж под 35 години

Мъжете теглят повече ипотечни кредити от жените (58% мъже). Типичният кредитоискател е от високоплатен служител от ИТ-фирми или държавен чиновник. На опашката по търсене на кредити са учителите и журналистите. Те дори са изпреварени от селскостопанските работници, които се считат с официално най-ниско месечно възнаграждение. Най-много кредити вземат хора с месечен доход до 1000 лева (59%). Най-малко заеми теглят високоплатените лица с доходи над 2000 лева (5%).

Варна изпреварва София по ръст и размер на кредитите

Средният размер на заема е най-голям във Варна – 39 900 лв., следван от София – 39 100 лв.

Все по-голям интерес към банкови заеми в България има от страна на чужди граждани от страни в ЕС. Голям двигател за кредитния пазар у нас са българите, работещи в чужбина. От началото на година ръстът на кредитиране на съграждани, печелещи парите си в чужбина е 140%, като до края на годината Кредитният център очаква той да се увеличи 300%.

Най-много заеми търсят българи, работещи в Испания (35%), следвани от Гърция (22%), Италия (15%), Великобритания – 16%), САЩ (7%).

Теглените заеми от българите зад граница основно отиват за закупуване на жилища. Първенец отново е Варна, в която 19.1% от тях са закупили там жилище, следвани от Бургас – 17.2%. Едва на трето място е София – 12.6%. Под 10% следват Пловдив, Благоевград, Плевен, Видин, Велико Търново, Русе. Останалите населени места са общо под 3%.

Според Кредитния център фирменото кредитиране бележи разцвет, което анализаторите обясняват с членството в ЕС като фактор, гарантиращ сигурност.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  2. лети-гарга
    #16

    да си мисли как да си ги събира.Девизът "парите се правят на тухли" важи за нормална икономика, а не за гол тупан с чифте пищови.

  3. zaematel
    #14

    Az ne moga da razbera zasto hora ot chujbina ste tarsiat pari na zaem ot BG, v chujbina usloviata sa (znachitelno!) po dobri, vkliuchitelno i s garantirana lihva po perioda na zaema! Sigurno tova sa nelegalni niakakvi elementi? Mnenia?

  4. anon
    #13

    moje bi v EU, ne i v USA.

  5. Плащащ кредит
    #12

    Колко повече да поскъпват????!!!!Теглих 40 хиляди евро за 15 години, ще върна близо 85 хиляди и на месец ми искат 470 евро. Ами на улицата ли да живеем???!!!!

  6. NEMO
    #11

    6e poskapvat za6oto otnovo se razdadoxa golemi nesabiraemi krediti na na6i xora

  7. Sunny
    #10

    ...Според експертите в края на годината общият ръст на отпускането на заеми ще достигне 50% спрямо края на 2006 г....Това показва колко намалява реалната покупателна способност - с дългосрочни финансови ангажименти и никакъв осезаем ръст на доходите какво моля очаквате да бъде пазара в България в следващите години!? Досега беше един надут с големи очаквания балон, сега ще стане още повече въздуха под налягане! Една държава която почти нищо не произвежда а само консумира при всички случаи не може да се развива добре.

  8. ivo
    #9

    po princip si prav che primerno v USA, ipotechnia credit v momenta (a i po princip) e s po-dobri uslovia ot BG ipotechen credit. Goliamata razlika obache e che ipotechnia credit v BG e s po-dobri uslovia ot neobezpechenia (neipotechen) credit v USA. A ako iskash da si vzemesh imot v BG, bankata v chuzbina (US) niama da ti dade ipotechen, a shte ti dade neobezpechen credit. T.e., ako iskash da si vzemesh imot v BG ti e po-izgodno da si vzemesh BG ipotechen credit.

  9. Льолю
    #8

    Преди 10год.правителството на БСП постави страната в хиперинфлация, фалира банките и прибра спестяванията на българите. Сега историята се повтаря: безогледно се вдигат цени, разграбва се и малкото останало в България и тъй като българинът е толкова беден, че живее на кредит ще му отнемат и покрива над главата. "Благодарим ти партио любима!" Щом след всичко, което ни направи преди 10год. те избрахме отново да ни окрадеш, значи сме достатъчно тъпи и си го заслужаваме! Дори и да ни изхвърлиш на улицата, ние пак ще гласуваме за теб и лакеите ти, защото сме тъпи и упорити!

  10. Боби
    #7

    Много точно наблюдение. Не знам какъв ИДИОТ трябва да си да работиш в чужбина и да взимаш кредит в БГ дори и да купуваш имот тука. Неземна простотия е това. Пък и тия врели-некипели за лихвите може да си ги сложат където слънце не огрява - а таксата за управление на заема, а оценката на недвижимия имот? И други знайни и незнайни такси на грабителите с нежното име "БГ банки".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.