Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак иска да купува български пшеница и месо без посредници

3 коментара
Двамата министри обсъдиха как да де увеличи стокообменът между България и Ирак

Ирак иска да купува директно от български производители зърно и фуражи, птиче месо и олио, стана ясно в сряда след среща в София на българския и иракския министри на земеделието Мирослав Найденов и Езулдин Абдула Хюсен Алдола.

Алдола заявил, че през години стокообменът между двете страни е намалял заради посредниците и затова сега у нас са иракски бизнесмени, които в петък ще участват в икономически форум, на който ще се запознаят с възможностите на българската индустрия.

 

По данни на Министерството на земеделието и храните през 2009 г. общият размер на стокообмена със земеделски стоки между двете страни е бил около 6 млн. долара, а само за първите девет месеца на тази година той е нараснал многократно и се очаква да надмине 200 млн. долара. Реално за няколко години експортът от България за Ирак е нараснал 30 пъти, похвалиха се от агроведомството.

 

Гостите ще посетят също така големи предприятия за птиче месо и олио. Подготвя се и дългосрочно търговско споразумение за износ на слънчогледово олио за 100 млн. евро, съобщиха от пресцентъра на агроведомството. В момента се работи по финализирането на договора, допълват от земеделското министерство.

 

Основните нужди на Ирак са свързани с недостига на пшеница, птиче месо, олио, горски специалисти, хидроинженери и селскостопанска техника, заявил Алдола. По думите му интересите нна бизнеса на двете страни съвпадат, може да се увеличи стокообменът.

 

Двамата министри са се договорили още България да приеме иракски студенти и специализанти на обучение, а също така и да изпрати свои хидроинженери в Ирак. Обсъдено е и сътрудничество в горския сектор.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Ирак живее със стари спомени за нас. През 80-те години България продаваше пилешко месо на Иран и Ирак - двете воюващи страни с големи армии за изхранване. Производството на птиче месо тогава беше 140 хил.тона. Сега е под 30 хил тона годишно. Хидроинженерите ж България са на доизживяване - младите вече не искат да следват технически специалности, отдавна няма големи предприятия, в които да може да се трупа опит в тази област. А какво стана с дълга на Ирак от Садамово време?

  2. Анонимен
    #2

    Gen. Augusto Pinochet: Когато данъкоплатецът изпраща войски извън страната, би трябвало да получи нещо обратно- работно място в бизнес, който обслужва новия пазар. Ако мафията искаше да има пръст в иракския експорт, то тя трябваше да се бръкне в джоба, за да обурудва войниците ни в Ирак. Мафията тогава бе стисната, мълчеше си и търгуваше тайничко със Садам Хюсейн зад гърба на международната общност. Е, сега няма ди има за вас експорт, другари от БСП , агент Гоце и плевенско шадраван пикало! Не ви искат в бизнеса. Пийте една студена вода сега.

  3. Анонимен
    #1

    Сигурен съм, че посредничеството е дело на мафията - някоя фирма с един служител, който не е кой да е, фактурира стоката и прибира милионните комисионни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.