Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак може да заеме мястото на Турция като стратегически съюзник на САЩ

0 коментара

Преди да започне войната в Ирак, американците смятаха турците за свои основни съюзници. Когато войната свърши, по всяка вероятност с нея ще свърши и сърдечната връзка между Анкара и Вашингтон, която толкова пъти е създавала проблеми на Гърция. И ако Саддам е големият губещ от войната, то без съмнения Анкара ще бъде малкият.

Изхождайки от тази мисъл, командването на гръцките въоръжени сили следи с изключително внимание всичко, което се случва в отношенията между Турция и САЩ на двата фронта на конфронтация между двамата съюзници - от една страна навлизането на турски военни части в Ирак и от друга отказа да бъдат допуснати американски войски на турска територия.

Що се отнася до второто, Генералният щаб на националната отбрана /ГЕЕТА/ в Атина смята, че липсата на северен фронт е изключително сериозен проблем, който води до големи технически затруднения за американската военна операция и който представлява "дупка, която трудно може да бъде запълнена". Кои точно са негативите от отказа на Турция да предостави територията си?

Първо, американците не се възползват от възможностите на фронта в Северен Ирак, а иракчаните от своя страна могат свободно да използват на юг военните си части, първоначално предназначени за северния фронт.

Второ, в момента около 60 000 американски войници трябва да бъдат прехвърлени в посока, различна от планираната. Прословутата 4-та пехотна дивизия все още не е мръднала от САЩ, след като първоначалната ѝ цел беше отменена.

Трето, голяма част от тежкото въоръжение ще трябва да бъде прехвърлено през Средиземно море към Персийския залив, откъдето ще бъде включено във военните операции. Този процес обаче ще бъде съпътстван от големи разходи и забавяне. Според ГЕЕТА вместо Турция до известна степен ще бъзе използвана Йордания, въпреки че този факт не се огласява официално.

Всичко посочено дотук показва ясно, че с действията си турците оказват помощ, която е добре дошла за ираксия режим.

Въпросът за навлизането на турски военни части в Северен Ирак, срещу което гръцкият правителствен говорител Христос Протопапас се изказа отново в сряда, създаде взривоопасна атмосфера в квартирата на НАТО в Брюксел. По време на неформален обяд във вторник преди срещата на НАТО американският представител в Алианса и бивш посланик на САЩ в Атина Никълъс Бърнс, както и британският представител, атакуваха остро турския си колега, а на самата среща в сряда този въпрос беше централна тема.

Турският посланик в НАТО направи още един гаф, като каза, че Турция няма да изпрати "допълнителни военни части" в Ирак. Това изказване логично повдигна въпроса "А какви турски части има в момента?", на който турският посланик гневно отказа да отговори. Според източници от НАТО ако Анкара откаже да се съобрази с препоръките да стои настрана от Северен Ирак, следващата стъпка ще бъде изтеглянето на самолетите АУАКС и противоракетните системи Пейтриът от Турция, тъй като няма да има причина за прилагането на член четвърти от устава на НАТО.

Трябва да се отбележи, че и дипломатическите източници в Брюксел, и военните източници в Атина са напълно единодушни - оттук насетне и особено след установяването на проамерикански режим в Ирак след края на войната прословутата роля на Турция ще бъде намалена драстично.

По БТА, със съкращения, заглавието на е mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.