Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак остава без вицепрезидент и вицепремиер

Абади отстранява опонента си Малики, а Араджи ще бъде разследван за корупция

0 коментара
Решението за реформи идва след сдемици протести, сн. ЕПА/БГНЕС

Провеждането на значителни реформи в Ирак, сред които премахването на постовете вицепрезидент и вицепремиер, предложи иракският премиер Хайдер ал Абади, предадоха световните агенции в неделя. Това става след седмици на антиправителствени протести срещу корупцията и лошото състояние на обществените служби.

Решението, което сваля от поста му на вицепрезидент Нури ал Малики, който беше предшественик на ал Абади и негов опонент, бе одобрено по-късно през деня от правителството на Ирак.

Само часове след това пък иракската главна прокуратура разпореди да се създаде специална комисия за разследване на случаи на корупция, към които има отношение вицепремиерът Баха ал Араджи, съобщи телевизия "Скай нюз - Арабия", цитирана от ТАСС.

За да влязат промените в сила, те трябва да бъдат одобрени и от парламента. Това вещае политическа битка и изключва възможността за бързото им осъществяване, коментира Франс прес. Много от влиятелните политически и обществени фигури в Ирак обаче вече подкрепиха плана на Абади.

Абади обяви реформите два дни след като най-висшата шиитска инстанция в Ирак, аятолах Али ас Систани, отправи към него призив, "да бъде по-решителен" в борбата с корупцията и да изобличи публично политиците, които спъват реформите.

В момента Ирак има трима заместник министър-председатели и трима вицепрезиденти, един от които е Малики. Премахването на вицепрезидентския пост ще нанесе тежък удар на Малики и може да доведе до конфликт между двамата политици от шиитската партия "Дауа" ("Ислямски призив"), в която експремиерът все още се ползва със голямо влияние.

В изявлението си, качено в интернет, Абади призовава да се преразгледат принципите за назначаване на хора на ръководни постове в страна, където общностите играят важна роля при подялбата на отговорностите.

Квотите за партии и религиозни групи трябва да бъдат премахнати, заяви премиерът, подчертавайки, че кандидатите за висши постове трябва да се избират "според компетентността, почтеността и опита им", от комисия, назначена от министър-председателя.

В Ирак, където шиитската общност е мнозинство, държавният глава е кюрд, премиерът е шиит, а председателят на парламента - сунит, припомнят аганциите.

Абади настоява също за незабавно и повсеместно съкращаване на числеността на охраната на всички висши представители. Това е стар проблем в Ирак, където някои висши служители имат истински кохорти от телохранители, а други назначават по-малък брой от разрешения и присвояват предназначените за тях заплати.

От няколко седмици в Багдад и други градове има протести срещу лошото качество на обществените услуги и най-вече срещу редовното спиране на тока, което ежедневно лишава иракчаните от електричество за часове при температури, надхвърлящи 50 градуса.

Демонстрантите смятат, че причина за остарелите и зле функциониращи обществени услуги е корупцията и некомпетентността на политическата класа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.