Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак: въпросите и сроковете идват и си отиват, седмиците станаха на месеци

0 коментара

Разрешенията за полети, тайните интервюта и противоречивите интерпретации на документи отпреди десет години: въпросите на деня се променят непрестанно, а заглавията във вестниците за иракската криза непрекъснато прелитат пред очите ни. Криза, която се характеризира с променящи се крайни срокове и напрегнати седмици, които някак си станаха месеци.

Единственото нещо, което изглежда постоянно, е заплахата от война.

Спомняте ли си за къщата на иракски учен, пълна с "тайни" документи? Спомняте ли си за "оръжията за масово унищожение", които бяха намерени в иракски склад за боеприпаси? При тези и други случаи нещата не се оказаха толкова сериозни, колкото бяха отразени от критично настроените журналисти.

Сега на хоризонта се появи нов повратен момент. Утре американският държавен секретар Колин Пауъл ще представи пред Съвета за сигурност на ООН нови доказателства за разработваните от Ирак програми за химически, биологични и ядрени оръжия. Предполага се, че доказателствата ще бъдат косвени, а не конкретни. Ако прилича на хипотезите, представени през октомври м.г. в доклада на ЦРУ за Ирак, докладът на Пауъл също ще се изгуби в огледалото за обратно виждане на безкрайната криза.

В доклада на ЦРУ и в разузнавателните данни на британските тайни служби се твърдеше, че сателитни снимки и друга информация от неназовани източници показват, че в десетина иракски обекти вероятно се работи по програми за забранени оръжия.

Оръжейните инспектори на ООН се върнаха в Ирак през ноември и посетиха неведнъж съответните обекти, без да установят незаконна дейност. Генералният директор на Международната агенция по атомна енергия Мохамед ел Барадеи заяви пред Съвета за сигурност, че не са установени забранени дейности и допълни, че никакъв анализ, направен извън страната, не може да замени преките инспекции. Ел Барадеи отрече и едно друго американско обвинение - че алуминиевите тръби, намерени в Ирак, са за производство на бомби. Инспекторите на ООН, които намериха и анализираха тръбите, смятат, че те е трябвало да бъдат използвани за производството на малки ракети.

На 16 януари екип на ООН направи изненадваща инспекция в дома на иракски учен и си замина с 3000 страници документи. Документите бяха обявени за "поверителни" и породиха предположения, че иракските власти укриват тайни документи в частни домове. Миналата седмица обаче Ел Барадеи каза пред арабския вестник "Ал Хаят", че документите са главно бюджетни и други административни досиета, които принадлежали на иракския учен и не съдържали нова информация за иракската ядрена програма от 80-те години на миналия век.

Също на 16 януари други инспектори на ООН откриха в оръжеен склад южно от Багдад 12 химически бойни глави. Американското правителство веднага ги обяви за доказателство, че Ирак укрива оръжия за масово унищожение. Бойните глави обаче се оказаха празни, а ръководителят на инспекторите Ханс Бликс посочи, че те са останали незабелязани от иракските власти.

Новите проблеми от миналата седмицата бяха разузнавателните полети на американски самолети Ю-2 в Ирак и разпитите на иракски учени. Мохамед ел Барадеи посочи, че тези два проблема трябва да бъдат решени, за да може "мирният път" чрез инспекциите да продължи и да не се стигне до военния път, подкрепян от Вашингтон.

Иракчаните твърдят, че няма да позволят на американските разузнавателни самолети, подкрепящи мисията на ООН, да прелитат над Ирак, докато не бъдат прекратени контролните полети на американски и британски самолети над забранените за полети зони в Северен и Южен Ирак. В случая може да бъде намерен компромис, включващ определяне на различни височини за полетите, въздушни коридори и различни часове за полетите.

Във връзка с разпитите на иракски учени правителството в Багдад твърди, че убеждава учените да позволят да бъдат разпитвани само в присъствието на инспекторите на ООН, но те предпочитат това да става в присъствието на свидетели. Инспекторите са на мнение, че присъствието на представители на авторитарния иракски режим ще сплаши учените, готови да говорят за незаконните дейности на властите. Този проблем може да бъде решен със записване на частните разговори с иракски учени, като по този начин те ще получат гаранции, че думите им няма да бъдат изопачени.

Седмица след седмица иракската криза поражда нови проблеми, свързани с противоречивите прочити на останали отпреди десет години иракски документи, доклади за производството и унищожаването на оръжия, чиито пропуски и противоречия подсказват на инспекторите на ООН, че в Ирак все още има забранени оръжия като празните бойни глави.

В малка част от доклада си пред Съвета за сигурност, която остана почти незабелязана, Ханс Бликс предложи нов подход към проблема: иракска комисия да издири подобни "изостанали" оръжия. Багдад твърди, че група, издирваща празни бойни глави, е открила още четири. Кой знае какво друго може да открие една подобна комисия?

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.