Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракчани разкриват в тайни разпити злоупотреби на Саддам с "";Петрол срещу храни"",N

0 коментара

Десетки бивши и настоящи иракски служители разкриват пред американски следователи нови доказателства, че Саддам Хюсеин е сключвал бизнес сделки по програмата на ООН "Петрол срещу храни", за да засили политическото си влияние чрез важни държави като Русия и съседни арабски страни.

Иракските служители, които били разпитвани извън Ирак заради собствената им сигурност, предоставили списък с чужди компании, фаворизирани от Саддам и главните му помощници за сключване на договори за внос на стоки по програмата. Те разкрили и съответен черен списък на компании, които тогавашният иракски лидер лишил от възможността да се включат в подобни сделки, казаха следователи от американския Конгрес пред АП.

Информацията за разследването бе допълнително засекретена, след като иракски служител, участвал в разследването за корупция в програмата, загина в края на юни при експлозия на кола бомба Няколко дни преди инцидента той разговарял с представители на Комисията за международни отношения към Камарата на представителите. Ихсан Карим, който ръководеше отдела за одит към министерството на финансите на Ирак, е бил разпитан в Аман на 21 май.

Разпитваните иракски служители помогнали на следователите да установят кои са иракските компании, които действали в чужбина за осигуряване на предполагаеми подкупи от чужди компании и улесняване на техния внос в Ирак, включително на военни стоки с двойна употреба.

Един от документите, известен като "списъкът с изключенията", представлява каталог на компании, които получили лично одобрение от Саддам и главните му помощници да заобикалят иракските правила за сключване на сделки. Списъкът съдържа стотици имена на фирми от над 20 страни. В него няма френски, китайски и американски компании. Повече от половината са руски (над 280) и саудитски (100) . Следователят, който разкри този документ пред АП, каза, че американският Конгрес може да не получи пълния списък.

Според друг следовател този документ е сходен със списъка с получатели на петролни ваучери, които главният оръжеен инспектор на САЩ Чарлз Дюлфър разкри в своя доклад по-рано този месец. Разликата обаче е, че тук става въпрос за стоки, внасяни по програмата "Петрол срещу храни". Освен това новите списъци на компании, фаворизирани и отхвърлени от иракското правителство, показват по-ясно как Саддам е манипулирал програмата.

"Досега се смяташе, че са били раздавани само ваучери за петрол, но благодарение на разкритията на служители от министерството на търговията разбираме, че тази практика е отишла още по-далеч", каза следователят, пожелал анонимност.

Компаниите от специалните списъци на Саддам получавали ваучери, които им давали предимство за сделки с хуманитарни стоки по програмата или предимство да бъдат посредници на компании, занимаващи се с внос на стоки.

Някои иракски служители потвърждават, че списъците били изготвени, за да бъдат възнаградени компании от страни, подкрепящи иракските политически цели и най-вече отменянето на санкциите на ООН, твърдят следователите.

"Списъкът с изключенията" бе предоставен от служител в иракското министерство на търговията и верността му бе потвърдена отделно от над десет настоящи и бивши иракски служители, казаха следователи.

Служителят казал пред следователи в Аман, че имената могли да бъдат включени в списъка от Саддам чрез секретаря му Абдел Хамуд, вицепрезидента Таха Рамадан или синовете на Саддам Удай и Кусай.

"Много чужди делегации, сред които бизнесмени и дори артисти, идваха в Багдад със самолет", казал служителят. "Те нарушаваха санкциите и разпространяваха пропаганда, а след това отиваха в министерството на търговията. Всеки, който се съгласеше на договор на определена цена, получаваше ваучер".

Друг служител обяснил, че Саддам и помощниците му понякога искали от чужди делегации да доведат известни хора на изкуството за забавления. Той твърди, че Саддам дал ваучери на известната египетска артистка Рагда, чиято снимка държал в спалнята си.

Иракски служители твърдят, че между 3000 и 4500 договори или между 10 и 15 процента от всички сделки за внос на стоки по програмата били давани на фирми от списъка. В него има много големи руски петролни компании, които се появиха в доклада на Дюлфър като получатели на петролни ваучери. Сред тях са Газпром, Лукойл и Татнефт.

Руски компании отричаха да са злоупотребявали с програмата "Петрол срещу храни". В списъка са и шепа съмнителни фирми от западни страни като Германия, Белгия, Кипър, Италия и Швейцария.

Над 250 компании фигурират в черния списък на Саддам, който бе получен от служител в иракското министерство на здравеопазването. В документите има подробности и за причините, поради които компаниите изгубили благосклонността на иракското правителство. Десетки от тях били обвинени, че имат връзки с "ционисткото формирование", израз, с който очевидно се визира Израел.

Договор на английски език, с който АП се сдоби от следователите, изисква от компаниите, получили договори от иракското правителство, да подпишат декларация, че няма да имат контакти с Израел.

Американските компании Джонсън и Джонсън, Хюлет-Пакард и Ели Лили са включени в черния списък именно заради по тази причина, а Аджилънт текнолоджис, която се отделя от Хюлет-Пакард, е обвинена от вицепрезидента Рамадан, че сменила името си от Хюлет-Пакард, "за да влезе в Израел".

Лукойл, за която се смята, че влязла в конфликт с Багдад заради отказа си да наруши санкциите, като започне да разработва петролно поле в Ирак, е единствената компания, която фигурира и в списъка с петролните ваучери, списъка с изключенията и черния списък. Тя влиза в черния списък през октомври 2002 г. През декември 2002 г. Ирак обявява отменянето на договор на стойност 3,7 милиарда долара с Лукойл за разработване на петролно поле.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.