Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракският ход за приемане на оръжейните инспектори разцепи ООН

0 коментара

Страните от от Съвета за сигурност /СС/ заеха различни позиции във връзка с последната позиция на Ирак, който заяви вчера, че ще приеме безусловно връщането на оръжейните инспектри на ООН в страната.

Съединените щати и Великобритания изразиха скептицизъм към иракското предложение и продължиха консултациите за постигане на решителна резолюция на СС, в която да има текст, който да позволява употреба на сила. Москва се противопостави на нуждата от нова резолюция и настоя усилията да се съсредоточат върху практическите мерки по връщането на инспректорите. Другите постоянни членова на СС с право на вето Франция и Китай пък потвърдиха, че не покрепят свалянето на Саддам Хюсеин и въздържано приветстваха последния ход на Ирак.

От своя страна Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ заяви днес, че нейни екипи са готови да започнат инспекции в Ирак веднага щом получат зелена светлина от Съвета за сигурност на ООН. В комюнике от Виена МААЕ, цитирано от информационите агенции, се приветства решението на иракското правителство да допусне без условия връщането на международните инспектори. "Можем да подновим работа още утре. Разполагаме с готов план и екипи. Очакване само решението на Съвета за сигурност на ООН", съобщи говорителката на МААЕ Мелиса Флеминг.

Шефът на оръжейните инспектори, шведът Ханс Бликс също заяви, че има готовност на екипите на ООН да заминат скоро за Багдад.

Раздвижването на световната дипломация започна след като вчера иракският външен министър Наджи Сабри връчи на генералият секретар на ООН Кофи Анан писмо. В него той го оведоми, че Багдад приема безусловно връщането на оръжейните инспектори на ООН, за да премахне всяко съмнение, че все още има оръжия за масово унищожение. В текста на документа Багдад отправи призив към страните-членки на ООН да зачитат суверенитета, териториалната цялост и политическата му независимост. В писмото се отбелязва още, че Ирак е направил този ход в отговор на призив на Кофи Анан към Багдад да изпълни резолюциите на Съвета за сигурност, изискващи безпрепятствен достъп на оръжейните инспектори на ООН, както и на призиви от Арабската лига и от други ислямски страни.

По мнението на генералния секретар на ООН Анан твърдата позиция на президента Буш в речта му пред Общото събрание на ООН на 12 септември е галванизирала обстановката и предизвикала иракското решение. Европейски и арабски дипломати изтъкват и решаваща промяната в позицията на Саудитска Арабия, която ясно показа, че ще подкрепи одобрени от ООН действия срещу Багдад и ще допусне от нейна територия удари срещу Ирак, посочва.

Веднага след първите съобщения за промяната на иракската позиция от администрацията на президента Буш реагираха скептично на новината и заявиха, че консултациите в Съвета за сигурност за изработване на нова резолюция продължават. "Съвсем ясно сме дали да се разбере, че със Саддам Хюсеин няма да преговаряме", каза Дан Бартлет, директор на служба Комуникации в Белия дом. "Работим със Съвета за сигурност, за да уточним най-ефикасния начин да постигнем целта си", добави той.

Часове по-късно Белият дом разпространи декларация, в която определи иракското решение като тактически ход, който с нищо не променя решимостта на САЩ да отстранят Саддам от власт.

"Това е тактически ход на Ирак с надеждата да избегне решителните действия на Съвета за сигурност", се казва в декларацията и се отбелязва, че този ход е обречен на провал. Белият дом посочва, че въпросът не е за инспекциите, а за премахването на иракските оръжия за масово унищожение и за изпълнението на всички резолюции на Съвета за сигурност от Ирак.

В документа на Белият дом се подчертава, че правителството на президента Буш продължава да изисква от ООН резолюция, която по ясен начин да постанови, че световната организация ще наложи изпълнението на 16-те резолюции, които Саддам Хюсеин наруши. По ясен начин се настоява за нова, ефикасна резолюция на Съвета за сигурност, която ще третира въпроса за заплахата, която Саддам Хюсеин представлява за иракския народ, за района и за света.

САЩ настояват в подготвяната резолюция не само да се настоява за завръщане на инспекторите и за пълния им достъп до цялата територия на Ирак, но също така да се разреши употреба на сила срещу Ирак, ако откаже да изпълни резолюцията.

Иракският вицепремиер Тарик Азиз заяви днес в Багдад, че с решението си да допусне оръжейните инспектори на ООН Ирак е лишил Съединените щати от претекст да започнат война, предаде АФП. Иракският вицепремиер изтъкна, че противно на твърденията на САЩ всички оръжия за масово унищожение в Ирак, а така също съоръженията и сградите, в които те са се помещавали, са унищожени.

По-късно днес руският външен министър Игор Иванов заяви, че за да се уреди завръщането на инспекторите в Ирак не е необходима нова резолюция. Работата на инспекторите би трябвало да открие пътя към вдигане на санкциите, наложени на Ирак, подчерта руският министър. Според Иванов решението на Ирак отговаря отлично на руските интереси. То дава възможност за завръщане на инспекторите, което ще успокои международната общност по въпроса за иракските оръжейни програми, а също така намалява риска от едностранен американски военен удар, уточни той.

Френският външен министър Доминик дьо Вилпен заяви, че Съветът за сигурност ще обсъди дали е нужна нова резолюция за Ирак в светлината на настъпилата промяна. Той каза, че инспекторите могат да се завърнат в Ирак до няколко дни или седмици. Франция не подкрепя плановете за сваляне на Хюсеин с военна сила.

Китайският министър на външните работи Тан Цзясюан приветства решението на Ирак да приеме безусловното завръщане в страната на оръжейните инспектори на ООН, съобщава агенция Синхуа, цитирана от АФП. Решението на Ирак съвпада с надеждите на международната общност, заяви китайският първи дипломат в Ню Йорк, където участва в сесията на Общото събрание на ООН. Той допълни, че страната му ще продължи да работи за намиране на политическо решение на иракския въпрос в рамките на ООН.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън оцени като добре дошло решението на Ирак да приеме безусловно оръжейните инспектори на ООН. Той обаче предупреди, че НАТО ще съди за Саддам Хюсеин по действията му.

"Иракската декларация е добре дошла, но по отношение на Саддам Хюсеин важното е какво върши, а не какво говори", заяви Джордж Робъртсън на пресконференция в централата на НАТО в Брюксел. Той допълни, че Саддам Хюсеин засега "не влиза в ресора" на НАТО.

От своя страна Европейската комисия приветства предпазливо иракското предложение за безусловно завръщане на оръжейните инспектори от ООН.

Това е дългоочакван положителен сигнал, определи еврокомисарят за външните отношения Крис Патън. Той обаче предпочете да не коментира отрицателната реакция на САЩ, отбелязва АФП.

Германският външен министър Йошка Фишер приветства иракското предложение като "първа стъпка във вярната посока" и призова Ирак да изпълни ангажиментите си незабавно. Иракското предложение открива пред ООН възможнонстта за политическо решение, каза той и добави, че именно от Багдад зависи да избегне трагедията за Ирак и целия регион.

Арабската лига в лицето на генералния си секретар Амр Муса също приветства иракската инициатива. Багдад взе това добро решение в отговор на призивите на арабските държави, подчерта той.

Според египетския външен министър Ахмед Махер това е начало на отслабване на напрежението. Йордания също приветства "мъдрото и положително" решение на Ирак да приеме безусловното връщане на инспекторите по разоръжаването, предаде АФП. Аман се надява така да се намери изход от кризата, която би могла да засегне целия регион, съобщи правителствен говорител.

Катарският външен министър шейх Хамад ат Тани, чиято страна има ключово място в американските военни планове за нападение над Ирак, изрази опасения, че съгласието на Багдад да приеме обратно оръжейните инспектори, преди ООН да обсъди този въпрос, ще доведе до нови искания, предаде Ройтерс.

Според общественото мнение в много арабски държави обаче Вашингтон вече има нагласата за удар по Ирак, дори Багдад да отстъпи пред всички искания, които му се поставят от международната общност, отбелязва Ройтерс.

Израелският външен министър Шимон Перес заяви днес, че върпеки последното развитие САЩ ще бъдат принудени да започнат военна операция срещу Ирак. САЩ ясно показаха, че имат намерения да нападнат Ирак. Не смятам, че вече могат да се оттеглят, посочи Перес в интервю за израелското обществено радио. На въпрос дали кризата може да бъде разрешена след снощното решение на Багдад да приеме отново оръжейните инспектори на ООН, израелският външен министър подчерта, че инспекторите на световната органзация са честни хора, но те ще се сбъскат с режима на Саддам Хюсеин, който е "национална мафия".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.