Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракският конфликт раздели Запада на две

0 коментара

Великите сили в света се разделиха в два лагера миналата нощ, след като Франция, Германия и Русия предприеха стъпки да се противопоставят на стремежа на Америка за война срещу Ирак.

Докато Великобритания, САЩ и Испания внесоха "резолюция на войната" в Съвета за сигурност на ООН, трите европейски държави разкриха контрапредложение, което да определи точен график за мирното разоръжаване на Ирак, обхващащо най-малко четири месеца.

Тези ходове подготвиха почвата за две седмици на бурна дипломация, през които съперничещите си лагери ще направят всичко възможно, за да привлекат на своя страна все още нерешилите членове на Съвета за сигурност преди гласуването, което ще определи съдбата на иракския президент Саддам Хюсеин.

Британски и американски представители очакват гласуването да се състои на 7 март, или скоро след тази дата. Залозите идва ли биха могли да бъдат по-високи. Провалът на резолюцията няма да остави на Америка друг избор, освен да тръгне на война сама, нанасяйки голяма вреда на авторитета на ООН и оставяйки британския премиер Тони Блеър в най-тежката криза, откакто е заел премиерския пост.

Ключовият параграф на резолюцията на "войната" гласи, че Ирак е пропуснал да се възползва от последния шанс, предоставен му от приетата през ноември резолюция 1441.

Юридическите фрази, които биха отключили военни действия - например изразът "съществени нарушения", са изтеглени в преамбюла в опит да се разшири подкрепата за текста.

Френското контрапредложение гласи до събота ООН да определи най-важните искания, с които да се провери готовността на Ирак да се разоръжи. "Целта е да се изработи график за разоръжаването на Ирак, програма по програма, касаещ оръжията за масово поразяване," каза френският президент Жак Ширак, пристигайки в Берлин за вечеря с германския канцлер Герхард Шрьодер.

"Комбинацията от ясна програма за действие, засилени инспекции, ясни срокове и засилено военно присъствие предоставят реалистична възможност Съветът за сигурност отново да се обедини и да упражни максимален натиск върху Ирак," се казва в документа. Текстът призовава ръководителя на инспекторите на ООН Ханс Бликс да докладва за иракското сътрудничество на всеки три седмици.

Британският външен министър Джак Стро категорично отхвърли френската инициатива. "Няма нужда да се държим със Саддам Хюсеин като с дете. Не е нужно да му се дава списък с неща, които той знае, че така или иначе трябва да направи."

Страните, чийто позиции сега са жизненоважни, са Ангола, Камерун, Чили, Мексико, Пакистан и Гвинея.

"Военната" резолюция се нуждае от девет гласа "за" от общо 15-те, без никоя от петте постоянни членки да наложи вето, по-специално Русия, Франция или Китай.

Тъй като френското предложение не предвижда ясен краен срок за разоръжаването на Ирак, Канада предлага компромис, който да определя ранен краен срок в края на март или началото на април.

Никола Саркози, френският министър на вътрешните работи, заяви, че френската позиция е, че не може да има суперсила, която да ръководи световните дела. Белия дом обаче настоява, че призивът в контрапредложението за повече оръжейни инспектори показва, че режимът на инспекциите се е провалил.

Бликс вече постави Ирак пред едно важно изпитание, като поиска иракските власти да започнат за унищожават ракетите ас Самуд 2 до събота. Той също така подготви доклад, изброяващ между 30 и 40 нерешени въпроси, свързани с разоръжаването на Ирак като например предполагаемото производство на антракс.

Според официални представители Бликс обаче не е склонен да издаде основните точки в доклада си, освен ако целият Съвет за сигурност не поиска това от него.

Блеър организира неистова дипломатическа атака и разговаря с президентите на Мексико, Чили и Русия Висенте Фокс, Рикардо Лагос и Владимир Путин.

Премиерът заложи всичко на това да осигури подкрепата на ООН и няма да получи поддръжката нито на Лейбъристката партия, нито на британската общественост, ако подкрепи американски удар срещу Ирак без решение на ООН. В реч пред Камарата на общините днес той ще подчертае, че не желае война, но "изборът е на Саддам".

Миналата нощ Саддам предизвика Буш на пряк телевизионен дебат на живо по модела на предизборните дебати на кандидатите за президент на САЩ. В двучасово интервю с Дан Радър от американската радиотелевизионна компания Си Би Ес иракският лидер посочи, че не възнамерява да се съобрази с искането да унищожи ракетите си ас Самуд и категорично отхвърли идеята, че те нарушават правилата на ООН.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.