Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран избира между Ахмадинеджад и умерен реформатор

23 коментара
Иран избира между Ахмадинеджад и умерен реформатор

В петък сутринта започнаха изборите, на които иранците ще дадат гласа си за
консервативния настоящ президент Махмуд Ахмадинеджад или по-умерените му съперници, желаещи по-добри отношения със Запада, предаде Ройтерс.

В тези десети президентски избори от Ислямската революция през 1979 г. участват четиримата кандидати, но основен конкурент на Ахмадинеджад е умереният бивш премиер Мир Хосейн Мусави.


Разгорещената кампания достигна кулминацията си през последните няколко дни, когато се проведоха многохилядни митинги в подкрепа на Ахмадинеджад и на Мусави.

Енергичните млади привърженици на Мусави обвиниха сегашния президент за опустошената икономика на страната и затова, че подкопава международните ѝ позиции с конфронтационната си политика.

Залогът на настоящите избори е твърде висок – новият президент трябва да реши как да отговори на предложението за диалог, отправено от американския президент Барак Обама след близо 30-годишна стагнация в дипломатическите отношения.

Вашингтон наблюдава предпазливо иранския вот, търсейки знаци за промяна в иранската политика, но американски представители коментират, че няма високи очаквания, предаде Асошиейтед прес.

Британският в. "Таймс" посочва, че ако колоритният бивш премиер Мусави бъде избран за президент, това няма да промени нито иранската ядрена политика, нито ислямската ориентация на страната. Мусави дори не въплъщава аспирациите на прозападните либерали в Иран или стремежите на младите. Единственото му предимство и качество е, че той не е Ахмадинеджад.

Над 45 хиляди избирателни секции бяха отворени в петък. Очаква се висока избирателна активност. Пред секциите в Техеран се извиват големи опашки с по 100 човека, очакващи да дадат гласа си.

Пред урните са призовани около 46 млн. избиратели от 70-милионното население на Иран. Предварителните резултати се очакват в събота.

Държавната телевизия насърчава хората да гласуват, излъчвайки видеорепортажи от миналите избори, националистически песни и картини на иранци, които се бият срещу Ирак по време на войната 1980-1988 г.

По традиция духовният водач на страната аятолах Али Хаменей, който има последната дума по всички държавни въпроси, пусна своята бюлетина в бяла урна минути след откриването на вота и призова иранците да гласуват.

Предизборните страсти се засилиха драматично миналата седмица с провеждане на бурни улични демонстрации по цели нощи, които повече приличаха на празненства. Тона наложи спиране на движението и даде на младите иранци рядка възможност да танцуват по улиците.

Младежкият дух на кампанията, водена от Мусави, разпали надеждите на реформаторите след победата на Ахмадинеджад преди четири години. Техните призиви са сходни с тези от времето на президента реформист Мохамад Хатами – повече социални свободи, откритост на медиите и контакти със Запада.

Ахмадинеджад се ползва с широка подкрепа в Революционната гвардия и сред управляващото духовенство, макар че нито едните, нито другите са изразявали това публично по време на кампанията, в която доста рязко и изненадващо се открои обществената подкрепа за Мусави, който бе премиер на Иран през 1980-те години.

Мусави обвинява Ахмадинеджад в опит да замаже проблемите на страната като двуцифрената инфлация и хроничната безработица, както и за външната му политика, която влошава репутацията на страната с призиви за унищожение на Израел и изявления за отхвърляне на Холокоста.

Подкрепата за двамата основни претенденти е твърде близка. Победителят трябва да получи 50% плюс един от подадените в петък гласове. Ако нито един не успее, на 19 юни ще се проведе балотаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #24

    ..

  2. ГТ
    #23

    кандидатът на БСП!

  3. ктн
    #22

    партойният секретар ли е?

  4. Емигрант
    #21

    Нали в Иран нямало демокрация? Я някой от разбирачите да ми напомни за подобни избори в съюзниците на САЩ - Египет, Саудитска Арабия, Йордания и т.н.?

  5. ГТ
    #20

    Ти явно си доволен от демокрацията в Иран. Затова си емигрирал там. Успех!

  6. ктн
    #19

    Душо, демокрацията не се определя от наличие на избори, а от наличие на разделение на властите.При всяка диктатура има избори. А няма в Иран демокрация, защото оня партиен секретар на снимката с очилата и брадата без никой да го е избирал, дирижира нещата. Ако не си наясно с това, по-добре си мълчи и не се излагай.

  7. любител
    #18

    Това е Персия бе, кретени! Малко са пообъркали религиите, но все пак са ни братовчеди. С каквито и десни убеждения да е човек, няма защо да повтаря клишета на разни либерални кретени, които бранят Израел срещу заплащане. Малко са хората, които знаят, че и ортодоксалните евреи са против съществуването на държавата Израел защото в свещените им книги пише, че Бог ги осъжда на скиталчество.Едва ли Иран някога ще нападне Израел, а дали обратното е възможно? Ще ли ви се да си спретнем една мини ядрена войничка на около 1000 км от бургас? Дерзайте!

  8. Балхара
    #17

    Ако някой не знае, българите сме с източноирански произход, а прародината ни е Балхара, така че са ни роднини наистина. Жалко за този древен народ, че сега там аятоласите командват парада...

  9. ГТ
    #16

    То и със сърбите говорим почти един и същи език, изповядваме една и съща религия, пишем на кирилица, а не се понасяме.

  10. emigrant-2
    #15

    Ti v Iran li si emigriral ili v USA?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.