Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландия се готви да затвори трудовия си пазар за българи и румънци

17 коментара
Ирландия се готви да затвори трудовия си пазар за българи и румънци

Ирландското правителство вероятно ще откаже на румънците и българите свободен достъп до ирландския пазар на труда, ако двете страни се присъединят към ЕС следващата година, пише в броя си от неделя британският вестник “Сънди таймс”, цитиран от БТА.

Очаква се кабинетът да поиска да бъдат въведени изисквания за предоставяне на разрешителни за работа за новите страни-членки заради опасенията, свързани със световната икономика и риска от изместване на местните работници от Източноевропейците, мотивира подобно решение изданието.

Според в. “Сънди таймс” ирландският премиер Бърти Ахърн е дал сигнал за промяната в позицията на правителството в края на април, когато е разкритикувал останалите европейски лидери за това, че не са предоставили свободен достъп до своите трудови пазари на десетте нови страни-членки, присъединили се през май 2004 година.

"Ще трябва да разгледаме въпроса за България и Румъния, но бих предпочел колегите ми да демонстрират малко повече напредничавост", заявил Ахърн.

Докато Ирландия, Великобритания и Швеция дадоха пълен достъп до пазарите си на новоприетите страни още при присъединяването им, Финландия, Испания, Португалия и Гърция направиха това едва миналата седмица, напомня британският вестник.

Франция обеща да смекчи ограниченията, но Германия, Австрия, Холандия, Белгия, Италия, Дания и Люксембург запазват изключително стриктния контрол върху работниците от десетте предимно източноевропейски страни.

Според говорител на ирландското правителство, цитиран от “Сънди таймс”, решението дали да бъде даден достъп на България и Румъния до ирландския трудов пазар ще бъде взето през есента. Говорителят смята, че решението ще се основава на редица фактори като ситуацията на трудовия пазар и позицията на останалите страни членки.

"До момента единствено Финландия обяви, че ще даде пълен достъп до трудовия си пазар на българските и румънските граждани от датата на присъединяването на двете страни", посочи правителственият служител.

Друг официален ирландски представител посочва, че правителството ще обмисли внимателно действията си, за да не се стигне до пренасищане на местния трудов пазар, допълва “Сънди таймс”.

Проучването на местния пазар на труда, което ще бъде приключено този месец, е малко вероятно да разкрие съществено изместване на местните работници от имигрантите.

От общо 180 000 работници, дошли в Ирландия от десетте нови страни членки през последните 2 г., близо половината са били поляци, като 72 000 от тях са останали в страната, сочат данни на Централната статистическа служба.

Опасенията на Ирландската асоциация на профсъюзите във връзка с риска от изместване на ирландските работници от нископлатени имигранти бяха повод за сериозни дебати през последните близо четири месеца на преговори по новия Договор за социално партньорство, отбелязва още изданието. Местният съюз на работодателите е обезпокоен от редица международни фактори като покачващата се цена на петрола, която може да предизвика икономически спад и да ограничи нуждата от чуждестранна работна ръка.

Цитиран от вестника ирландски официален представител заяви, че преди да бъде взето решение за България и Румъния, първо ще бъдат направени консултации със социалните партньори.

"Не смятам, че за момента получаваме много положителни сигнали от профсъюзите и работодателите. Предвид международната икономическа ситуация хората в момента са предпазливи", посочва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Агент Мунчо
    #18

    Който покаже фактура за 3 (три) албума на Enya, го пускат.

  2. Shtirliz
    #17

    Абе, какво сте се хванали да циврите за тази скапана Ирландия! В сравнение с Б-я е пълен боклук. Проблема на българина, е че не е още свикнал сам да се управлява. Не си знае цената и обикновенно се продава за жълти стотинки. Иначе от работа не се плаши.

  3. СЛАДОЛЕДА
    #16

    На местния "ГЬОБЕЛС" български фирми не му трябват,че защо са му?Нали си имат ирландците ИЗМИСЛЕНИ "бизнесмени",които за наше нещастие КОМУНОИДА допусна и в София да правят бизнес без каквито и да е претенции.Само за ЗНАЕЩИ И РАЗБИРАЩИ: що е бизнес пазар-за него имаше и СТУДЕНИ ВОЙНИ,а сега и реални.За недотам ЗНАЕЩИ-само за начинаещи в бизнеса НОВОИЗЛЮПЕНИ "великденчета"-бизнес СКУПИ мои не се дава/разрешава се/ на всеки "НЕДОНОСНИК",камо ли ирландец-НАПРАВЕТЕ СПРАВКА в стара Англия-има ли там ирландцки

  4. stenly
    #15

    bulgatite-trudolubivi?kude go vidia tova be max?dai pone edin primer! ama mai takova jivotno nema.

  5. Yadosan
    #14

    Аха, значи за едни може, а за други - не! Братя българи, загрявате ли за какво става въпрос? За другите - привилегии, за нас-задължения! Да си напаснем законите, да си затворим реакторите, да слушкаме, а други ще папкат. Тук цените ще се вдигнат до небето, чуждите фирми ще съсипят нашите и ще ни изкупят земята за стотинки. А ние, въпреки че ще сме в ЕС, пак няма да можем да припарим там без всякакви ограничения (както си е и досега), нито ще можем да работим там, нито бизнес да развиваме. Те искат

  6. Ohoboho
    #13

    Приятелю, немога да разбера що цивриш? Хората са си направили сметка кое им е по-изгодно на тях. Ти какво искаш - още некацнал самолета на летището да те чакат с договори за хиляди евро? Който е кадърен, ще си намери местенцето където и да отиде. А тези дето могат само да се оплакват, не са желани никъде, без значение от каква националност и раса са!!! Така че, приятелю, вместо да ревеш, се вземи в ръце, щото тия дето знаят и могат и тука си намират добра работа!!! Дерзай!!!

  7. КОМУНИСТИ СМЕ !
    #12

    Затова не ни искат-защото сме най-верните слуги на руснаците и най-простият народ в Европа дето само за комунисти и пожарникари-мутри гласува.Затова не ни искат!

  8. SOS
    #11

    Mnogo intresno-vsichki negri,kitaitsi i arabi mogat dori i biznes da praviat v Irlandia,za balgarite nishto ne e vazmozhno?....kak stava tova?Ne e li redno pravitelstvoto ni da im potarsi smetka? Kitaitsite v koi sajuz chlenuvat,che karat koli 2006 godina i imat pravo na chasten taksimetrov biznes,a balgarite pak ne mogat.Balgarite iskat biznes razreshenia/koito bez problem davat na mjusjulmanite/ i vmesto sled 8 sedmitsi im otgovariat sled 1godina i 7 mesetsa,che Balgari Firmi ne mogat da imat.A kak Nashite im otvariat firmi za po 100 dolara i kupuvat zemi i imoti.Molia Nasheto Pravitelstvo da se vzeme v ratse-ne ni davat OK i nie niama da razdavame.

  9. stenly
    #10

    i az sum v zap evropa, i ako mnenieto mi za bulgarite ne e ot nai-polojitelnite, vse pak tia arabi deto gi opisva6 mi izglegdat kato ot prikazkite. ako be6e verno tvoito opisanie 6to nikude ne gi obit4at?

  10. Max Plank
    #9

    Az puk mislia che Finlandia shte specheli, zashtoto bulgarite sa umni, trudoliubivi i shvatlivi. Irlandcite neka da si kaniat arabi i brazilci shtom taka im e kef! Sled 10 godini shte se nadprevarvat da ni kaniat otvsiakude no nie puk nikude niama da idem! Dvoinite standarti sa gadno neshto, tova ne e posledovatelna politika, irlandcite sa kurvi!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.