Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирландия все по-сигурно се насочва към многомилиарден заем

12 коментара
Ирландия все по-сигурно се насочва към многомилиарден заем

Управителят на Ирландската централна банка Патрик Хонън заяви, че очаква дискусиите между неговата страна, европейските партньори и МВФ да доведат до отпускането на заем от "няколко десетки милиарда евро", предадоха в четвъртък информационните агенции.

Ирландската банкова система е в тежко състояние и правителството ще бъде принудено да отпусне помощ от минимум 45 млрд. евро, за да я стабилизира, средства, които сериозно ще затруднят страната в следващите месеци. Това предизвика тревога в страните от еврозоната, чиито финансови министри спешно обсъдиха вариантите за излизане от ирландската криза без сериозни сътресения за еврото.

"Очакванията (на ЕС и МВФ) и моите собствени са, че ще бъде отпуснат заем. Точно това очаквам и наистина не го намирам изненадващо. Тези дискусии са сериозни и те (ЕС и МВФ) не биха изпратили такъв авторитетен екип, ако не мислеха, че евентуален заем е приемлив", посочи Хонън. Запитан за размера на тази помощ, той отговори: "Това ще е голям заем. Ние говорим за много голям, от десетки милиарди евро." Управителят на централната банка все пак напомни, че решението за заема все пак ще е на правителството в Дъблин.

В четвъртък водеща тема на британската преса е ситуацията в съседната страна. "Дейли телеграф" посочва, че за Ирландия има изход и Великобритания трябва да има готовност да го предложи.

Сега всички виждат, че еврото бе бедствие за Ирландия. През 2001 г. ирландски икономисти предупреждаваха, че бумът излиза от контрол и че лихвените проценти трябва да бъдат повишени, пише вестникът. Но, разбира се, нямаше вече ирландски лихвени проценти, а само Европейска централна банка. Нейната политика на евтини пари бе прекалена даже за ключовите европейски икономики, но за Ирландия тя доведе до "катастрофална проциклична монетарна политика". Раздут бе кредитният балон и банкрутът, когато дойде, бе много болезнен, пише консервативният вестник.

На теория, според "Дейли телеграф", Ирландия може да приеме за своя валута паунда, без да иска разрешение от когото и да било. Но това би било незадоволително на няколко равнища, посочва вестникът и обяснява, че Ирландия е суверенна страна и се предполага, че иска да се представя за такава.

А и голяма част от преимуществата на такова валутно сливане биха били загубени, ако Великобритания не се съгласи да приеме деноминация на лирата заради съществуващия ирландски дълг.

Защо Обединеното кралство трябва да бъде готово за такъв ход, пита "Дейли телеграф" и отговаря: "Защото Ирландия е наш приятел, защото сме минали заедно през много големи неща, защото сме свързани, защото просперитетът на Ирландия увеличава и нашия и защото има риск икономическият провал да доведе до политически, а това не е в наш интерес.

По същата тема левият вестник "Гардиън" изброява проблемите в еврозоната през тази година. През май Гърция заплаши да не изпълни суверенния си дълг и ѝ бе оказана помощ. Сега е ред на Ирландия. Португалия и Испания вървят зле, а някои твърдят, че Италия може да ги последва.

Вестникът отбелязва, че Германия членува с неохота в еврозоната и че никой германски политик не смее да подложи на референдум това членство. И докато с бума в експорта промишлеността и правителството решиха да намалят националния дълг, мнозина германци са много ядосани, че трябва да дават пари за спасяването на страни, което те смятат за прахосници, пише "Гардиън".

Омръзнало ми е от мрънкането на германците, че е трябвало да финансират пакетите с помощи за Гърция и Ирландия, казва коментаторът на вестника. Първо на първо, германският данъкоплатец не е дал и едно евро. Фондовете са гарантирани и те целят да уверят наново частните инвеститори, че държавите от еврозоната няма да се откажат от покриването на дълговете си.

Второ, спасителният пакет за Гърция е спасителен същевременно за германските (и френските) банки, както и за германските инвеститори.

Трето, германските износители се облагодетелстват повече от всеки друг от единната валута и от стабилността, която тя допринася в еврозоната. Четвърто, не германците, а гърците и ирландците са тези, които страдат от валутната криза, констатира "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.