Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Искаме от Брюксел да финансира изцяло газовата връзка с Гърция

Отново се форсира проектът, очакванията са през март догодина да започне строежът

0 коментара
Искаме от Брюксел да финансира изцяло газовата връзка с Гърция

България очаква като компенсация за претърпените щети от спирането на проекта за газопровода "Южен поток" Европейската комисия да финансира изцяло с пари от плана "Юнкер" построяването на връзката на газовата ни система с гръцката. Нейната стойност се изчислява на 220 млн. евро и се разчита тя да разнообрази газовите ни доставки и да намали зависимостта ни от руски внос на синьо гориво.
 
Брюксел отпусна още през март 2010 г 45 млн. евро за връзката между двете държави чрез газопровод от Стара Загора през Хасково до Комотини. Останалите средства трябваше да осигурят чрез заемен и собствен капитал акционерите с равни дялове в проекта – "Български енергиен холдинг" (БЕХ) и  компанията "Посейдон”, в която участват гръцката ДЕПА и италианската "Едисон".

Изграждането на газовата връзка с Гърция (както и румънската) обаче се забави значително, а междувременно Москва обяви, че спира "Южен поток". Премиерът Бойко Борисов видя в това шанс да иска допълнително пари от Брюксел за интерконектора. Че Брюксел ще осигури ново финансиране за тази газова връзка, неведнъж каза и заместник-председателят на Еврокомисията и еврокомисар за Единния енергиен пазар Марош Шефчович. В понеделник на среща на енергийния министър Теменужка Петкова с гръцко-италианския консорциум тя е заявила, че "имаме уверение, че комисията ще осигури необходимото финансиране за изграждането на връзката, но ние трябва да следваме стъпките, начертани в пътната карта“, съобщиха от ведомството ѝ.

Първото финансиране по плана "Юнкер" на проекти за енергийна свързаност обаче се очаква да стане факт едва в края на 2015 г. В подготвените документи по плана с примерни проекти за финансиране, с които Mediapool разполага, е посочено, че газовата връзка с Гърция би могла да получи още 48 млн. евро безвъзмездни, а останалата част от финансирането може да се даде като евтини кредити. Твърдо предвидената сума е далеч от исканото от България за реализацията на проекта, който претърпя няколко промени в графика за изпълнение на проекта. В понеделник енергийното министерство обяви, че работата ще бъде ускорена и очакванията са през март 2016 г. да започне строежът, а през 2018 г. той да бъде завършен. Това обаче по-скоро ще зависи от осигуряването на финансирането, стана ясно от думите на Асен Гагаузов, член на борда на компанията за реализацията на проекта "Ай Си Джи Би".

Не е сигурно дали газовата връзка ще получи исканото пълно финансиране от ЕК, каза Гагаузов пред Mediapool. Причината е, че от българска страна обектът се изпълнява от държавна фирма, а от гръцка - такава с частни капитали. "Ай Си Джи Би" обаче ще работи както по варианта пълно еврофинансиране, така и по опцията то да е частично и да се търси заем. От българска страна вече има заложена в държавния бюджет за 2015 г. гаранция за вземането на кредит до 157 млн. лв. от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и дружеството ще работи паралелно по двата варианта за финансиране, за да може при окончателно решение на ЕК да се действа веднага, стана ясно от думите на Гагаузов.

Акционерите имат готовност да подпишат окончателното инвестиционно решение за газовата връзка до 29 май тази година, стана ясно след среща на енергийния министър Теменужка Петкова с партньорите на БЕХ от гръцко-италианския консорциум.

Процедура за избор на изпълнител на строежа на газопровода обаче ще бъде обявена, след като окончателно се изясни финансирането, защото изискванията за провеждането ѝ са различни, ако парите идват от ЕК и, ако са от ЕБВР, обясни Гагаузов.

След вземането на окончателното инвестиционно решение обаче трябва да се осигурят около 11 млн. лв. за отчуждаването на терени и сервитутни права по трасето на газопровода, чийто първоначален капацитет ще е 3 млрд. куб. м годишно с опция да станат 5 млрд. куб. м.

Все още няма договорени други доставки за газопровода, освен осигурените от "Булгаргаз" 1 млрд. куб. м азерски газ от каспийското находище "Шах Дениз ІІ". В компанията, която ще е оператор на тръбата, обаче са оптимисти, тъй като до края на 2018 – началото на 2019 г., когато се очаква те да се включат на европейския газов пазар, тъй ще е претърпял значителни промени и ще дава повече възможности за разнообразни доставки на синьо гориво, благодарение на европейската енергийна политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.