Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Искаме от ЕК още пари за демонтажа на малките реактори

Досега са изхарчени над половин милиард евро, още толкова разходи са планирани до 2030 г.

0 коментара
Искаме от ЕК още пари за демонтажа на малките реактори

След преоценка на необходимото финансиране за извеждането от експлоатация на четирите малки реактора ВВЕР-440 на АЕЦ "Козлодуй" България ще поиска от Европейската комисия още около 30 млн. евро за изпълнение на действията по демонтажа на ядрените съоръжения. Това съобщи пред журналисти в четвъртък Дилян Петров, изпълнителен директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДПРАО), който участва в ядрената конференция БулАтом. В момента се прави още една преоценка на нужните разходи и вероятно допълнителната сметка ще набъбне с още 28 млн. евро, стана ясно от думите му.

След последователното затваряне на четирите малки блока през 2002 и 2006 г., похарчените пари за дейностите по извеждането на мощностите от експлоатация и демонтажа им и за заплати от 2003 г. до края на 2016 г. са 535.534 млн. евро. От тях 340.048 млн. евро са осигурени от Европейската комисия пред Международен фонд "Козлодуй" (МФК) като компенсация за преждевременното затваряне на реакторите, договорено като условия за еврочленството ни. Останалите средства са от двата национални ядрени фонда – за радиоактивни отпадъци и за извеждане на реактори от експлоатация, в които АЕЦ "Козлодуй" ежегодно превежда 10.5 на сто от приходите от продажба на ток или около 80 млн. лв. годишно.

Целият процес по демонтажа на малките реактори ще продължи до 2030 г., което е с пет години по-кратко от първоначално предвиденото, каза Петров. Разчетените разходи за цялостното изпълнение на програмата по извеждането на блоковете от експлоатация са за 1.106 млрд. евро, но от тях са осигурени 731.442 млн. евро, обясни той. Това е в рамките на бюджета на МФК до 2020 г., който срок обаче по всяка вероятност ще бъде удължен до 2030 г. и ще се осигурят по-голямата част от допълнително необходимите близо 300 млн. евро. Очертаващата се засега дупка ще се запълни и с пари от двата ядрени фонда..

Плановете за демонтажа на I до IV блок на ядрената централа се преразглеждат на всеки три години и съгласно направената преоценка на реализираните разходи към 2012 г. се оказва, че трябват допълнителни 20-30 млн. евро, тъй като не се били предвидени средства по изваждането на неизползваното от реакторите ядрено гориво. Тези средства ще бъдат поискани от ЕК и се очаква да бъдат преведени на МФК. Оценката на този недостиг е направена от независим консултант, определен от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която управлява МФК, обясни Петров.

В рамките на новата преоценка към 2016 г. ДПРАО планира да вкара и модернизация на съществуващ в АЕЦ "Козлодуй" цех за преработка и пресоване на отпадъците, за да може той да поеме и генерираните при извеждането на малките блокове отпадъци. Неговата стойност се изчислява на 28 млн. евро.

Дилян Петров обясни, че до средата на 2019 г. ще бъде премахнато напълно цялото оборудване от машинната зала на четирите реактора. Предприятието е извършило сканиране за нивата на радиация в затворените ядрени съоръжения и се работи "от чисто към мръсно", посочи той. Последно ще е рязането на самите реактори, което е и най-скъпата дейност.

От продажбата на демонтирани съоръжения за скрап или с възможна повторна употреба, държавното предприятие изкарва средногодишно по 2-3 млн. лв., които влизат във фонда за извеждане на ядрени съоръжения, каза още шефът на ДПРАО. Освобождаването на всички материали от нарязаните съоръжения минават контрол за радиоактивност, преди да бъдат транспортирани за рециклиране, обясни Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.