
България поиска от САЩ помощ за засилване на мерките срещу навлизането на птичия грип в страната, стана ясно след среща на министъра на земеделието и горите Нихат Кабил с председателя на Комисията по земеделие към Конгреса на САЩ Боб Гудлът и американска парламентарна делегация във вторник.
Поискахме помощ за доставка на 1000 опаковки от ваксината “Тамифлу” и за осигуряване на подвижен инсенератор за изгаряне на птици при възникването на евентуални огнища на заразата, каза Нихат Кабил след срещата. Според него заедно с наличните вече 400 броя от ваксината, тези количества ще са достатъчни за нуждите на специалистите, които биха работили в зони на вероятна зараза.
Американският конгресмен е поел ангажимента за помощ и преговорите по исканите от страната ни доставки ще продължат със селскостопанския аташе в посолството на САЩ в София.
Изпълняващият длъжността кмет на София Цветан Цветанов докато Бойко Борисов е в отпуск, свика заседание в сряда за предприемане на конкретни мерки срещу птичия грип. На срещата ще участват зам.-областният управител Цветослав Кръстев, зам.-кметът по екологията Милор Михайлов, директор на Регионална ветеринарно-медицинска служба – София и районните кметове на Кремиковци, Нови Искър и Овча купел. Задължително ще бъде и присъствието на управителите на общинските пазари “Оборище” и “Невен” на чиито територии има животински пазари. |
Няма тенденция за приближаване на птичия грип от Турция, каза още Нихат Кабил. Ако в България се появи огнище на болестта, то по-скоро ще е в поречието на река Дунав или край Черно море и ще е свързано с прелета на дивите птици от Румъния, коментира той и припомни, че властта взема всички мерки за превенция на заразата при птиците. Заради новите случаи в Турция и разрастване на огнищата на инфлуенца, се засилват екипите на граничния ветеринарен контрол. За недопускане на разпространението на птичия грип по хората е изключително важно да се спазва стриктно личната хигиена. Кризисният щаб по птичия грип реши на заседанието си във вторник да се закупят 200 ваксини “Тамифлу” за инфекциозните болници в случай на нужда, припомни Кабил.
Ако се появят огнища на птичи грип у нас и се наложи масово избиване на пернати, за ограничаване на заразата държавата има готовност да компенсира собствениците на домашни птици или отглеждани във ферми на двойна от пазарната в момента на заразата цена, допълни земеделският министър. Според него двойната компенсация е стимул хората да информират навреме за масови случаи на измрели птици в личните или промишлените стопанства, за да се хване навреме евентуалната поява на вируса.
На срещата на Кабил и Гудлът бяха обсъдени и възможностите за внос от САЩ на свинско, пилешко и говеждо меса по съществуващите договорени от България преференциални тарифни квоти за нуждите на преработвателната ни промишленост.
Ние приветстваме бъдещото присъединяване на България към Европейския съюз и се надяваме, че като член на организацията страната ви ще помага на САЩ за разрешаването на някои спорни въпроси с Европейската комисия, каза след разговора председателят на Комисията по земеделие към Конгреса на САЩ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент