Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Искате ли да се върнат кредитните милионери?

40 коментара
Искате ли да се върнат кредитните милионери?

Двама икономисти остро критикуваха замисляните от управляващите промени в банковите закони, защитаващи граждани, които не могат да обслужват ипотечния си заем за покупката на единственото си жилище. Пред бТВ в петък Емил Хърсев и Красен Станчев бяха единодушни, че подобна "преференция" за лошите длъжници, ще постави добрите длъжници в неравнопоставено положение, кредитите ще поскъпнат, а върху банките ще бъде извършен недопустим натиск.

Според предложенията, изказани в публичното пространство единствено от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев, нагласата на потребителите на банкови услуги била такава - да бъде затегната регулацията на банките така, че да бъдат защитени хората, които нямат възможност да обслужват ипотечния си кредит, когато става дума за закупуване на единственото им жилище, а банката не може да си върне отпусната сума с продажбата на това жилище.

Проектът, който в. "Труд" огласи, предвижда също отпадане на таксата за обслужване, обвързване на лихвите по кредитите с "котва", забрана на банките да променят едностранно лихвите за целия срок на договора и други. Банките трябва да приемат тези условия и на базата на това да бъдат прелицензирани от БНБ, пишеше в проекта.

Емил Хърсев предупреди, че това грубо пипане в банковата система е "много, много опасно заиграване с банковото дело, защото "това са игрички на едни момчета да се показват като страховити експерти, а аз гарантирам, че са пълни идиоти".

Той поясни, че "репресията към кредита обрича страната на влачене в депресията", защото кредитирането ще се свие, а то е основният двигател на икономическата активност.

Красен Станчев допълни, че работната група на БСП по финансовите въпроси, която се обяви като инициатор на различни предложения "в защита на потребителите", "ражда чудовища". И двамата напомниха, че в тази група е депутатът от левицата Румен Гечев, който имаше печалната слава на вицепремиер и министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов, когато се срина банковата система.

Станчев напомни, че към 31 декември 1996 г. депозитите в банките са били едва 6%, докато към днешна дата са 43-44% от БВП.

Очевидно е искането да се контролира този ресурс, смята Станчев. "Когато депутатите в едно парламентче с плаващи мнозинства приема подобни безумни решения, е много вярно предположението, че тези депутати ще се опитват да рекетират след това банките”, коментира той.

Икономистът продължи с числата. Под 1% кредитополучателите, които не могат да платят кредитите си и банката е завела процедура за отнемането на жилищата им. С приключена процедура са 18 лица, а останалите са около 300, посочи Станчев. Ако се приеме замислената промяна, според която при невъзможност кредитът да се обслужва, а продажбата на жилището не покрива отпусната сума, недостигът да се опрощава на длъжника, лошите кредитополучатели ще скочат на 20%, каза икономистът.

Според Хърсев предложените промени, които ще защитят длъжниците от загуба на единственото им жилище, ще засегне този 1% от длъжниците, които са теглили ипотечни кредити. "Някой гарантира ли правото на останалите седем милиона българи, които не са излъгали банката, да имат възможност да си купят изобщо жилище?”, попита той.

Хърсев обясни още, че това ще доведе до нов взрив от кредитни милионери. Ако някой има три жилища, едното от които е ипотекирано срещу заем от банката, какво му пречи да продаде останалите две и да попадне под закрилата на тази промяна. Не е ли това кредитен милионер, попита той.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #40

    предложените от правителството промени трябва да се приемат банките убийци трябва да фалират

  2. Анонимен
    #39

    нали тези са кредитните милионери каква е тази наглост

  3. Анонимен
    #38

    Не, не искам !

  4. Анонимен
    #37

    Незнам какво прави тази декларация тук....може би индиректно да защити статуквото и кредитните милионери !

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #36
  6. Анонимен
    #35

    хахахахахахахахахха

  7. Анонимен
    #34

    Тия двамата са манипулатори и проводници на интерсеите на банковата мафиотска гилдия!Не се заблуждавайте ,че ще направят нещо в полза на обикновенните хора.

  8. Анонимен
    #33

    Тия двамата са манипулатори и проводници на интерсеите на банковата мафиотска гилдия!Не се заблуждавайте ,че ще направят нещо в полза на обикновенните хора.

  9. Анонимен
    #32

    В Германия банката ще отнеме жилището и ако то е единствено няма право да изгони длъжника. Тогава той става наемател и банката си продава спокойно жилището. Договорът за наем се прехвърля автоматично на новия собственик. Ето ви решение, спасяващо бедните без да се закачат банките. У нас явно искат да ограбят вложителите и се прикрива с грижа за бедните. Вън парите от българските банки!!!

  10. Анонимен
    #31

    Банките нямат експертиза и кризата го доказа! Излетите пари за хотели и атракциони по морето - не могат да се върнат. Те и немогат да ги върнат! Каква е била преценката за големият кредит и на кого е вече сериозен въпрос... и кой всъщност е виновен ! Всичко това се връща обратно към обикновените хора и вложители . Хората ,които търсят кредити не само да мисля преди да вземат заем ,а отговрноста на банката е важна и обща. Тя да мисли какъв оценител и колко би могла да даде за имот. После да не го продават на приятели за 10 000 лева и да правят човека вече длъжник и роб . Просто те са участници в процеса -иначе да си обират крушите от "България". Банковата далавера свърши !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.