Исландия открадна точка от фаворита Португалия в дебюта си

Сензацията в квалификациите за Евро 2016 Исландия успя да открадне точка от фаворита в своята група „F“ Португалия, завършвайки 1:1.

Това е дебют за скандинавската държава с население от 330 000 души на подобен футболен форум. Куриозното в случая бе, че на трибуните в Сент Етиен на практика имаше около 10% от гражданите на Исландия – над 30 000.

Португалия откри в 32-ата минута чрез Луиш Нани, но допусна изравнителен гол в 50-ата, когато Биркир Бярнасон засече центриране отблизо.

Още в третата минута исландците имаха възможност да открият резултата, но Руи Патрисио се справи с опасността след удара на Гилфи Сигурдсон. Последва светкавична атака на португалците, но ударът на Данило не беше точен.

Постепенно Португалия овладя топката и играта се пренесе в половината на исландците. в 17-ата минута Виериня стреля в очертанията на вратата, но стражът Холдорсон улови. В 20-ата минута звездата на Португалия Кристиано Роналдо преодоля защитата на Исландия на фланга и центрира пред наказателното поле, но ударът на Нани с глава беше отразен с крак от вратаря на Исландия. Две минути по-късно и Роналдо пробва късмета си след центриране на Нани, но топката мина встрани.

Обръчът около вратата на Холдорсон започна да се затяга, а на два пъти Кристиано Роналдо пропусна за открие резултата, като в единия случай не успя да нанесе удар след великолепно подаване на Пепе.

Логичното се случи в 32-ата минута, когато Луиш Нани откри резултата, след като получи топката на няколко метра от голлинията и този път не сгреши.

Второто полувреме започна така, както завърши първото - с пореден пропуск на Роналдо. В 50-ата минута обаче Биркир Бярнасон изравни, след като се разписа с удар от въздуха, засичайки центриране в наказателното поле.

В 57-ата минута Роналдо за пореден път се размина с гола, след като предпочете да стреля, вместо да потърси съотборник. Иберийците натиснаха здраво съперника, но трудно преминаваха през сгъстената исландска.

В 62-ата минута Нани отблизо не успя да се ориентира къде е рикоширалата топка след центриране на Виериня и пропусна да изведе отново сънародниците си напред. Исландия също имаше своите шансове.

В 70-ата минута Луиш Нани изпълни страхотен пряк свободен удар, но топката прелетя близо до напречната греда.  Пет минути преди края Роналдо имаше златна възможност да донесе победата на Португалия след центриране на Нани, но ударът му с глава беше разгадан от стража Халдорсон, който улови.