Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Исландският милиардер Тор Бьорголфсон купува БТК и “Вивател”

80 коментара
Исландският милиардер Тор Бьорголфсон купува БТК и “Вивател”

Исландският милиардер Тор Бьорголфсон чрез инвестиционното си дружество “Новатор Телеком България” сключи вчера споразумение с “Адвент Интернешънъл” за изкупуване на част от акциите на “Адвент” в дъщерното ѝ дружество “Вива венчър”, което притежава 65 на сто от Българската телекомуникационна компания (БТК). Това съобщиха в четвъртък от “Новатор Телеком България”.

В подписаното споразумение е включена опция и за изкупуване на целия дял на “Адвент” във “Вива Венчър” и да стане негов собственик. По този начин най-младият милиардер в света ще придобие 65 на сто от БТК и целия капитал на третия мобилен оператор в България “Вивател”.

Отделно 38-годишният Бьорголфсон притежава акции на БТК, закупени в борсовата разпродажба на остатъчния държавен дял от телекома, които придоби чрез СИБанк, инвестиционен посредник по сделката. По-късно Бьорголфсон закупи 34 на сто от банката, като договорът бе разрешен от Комисията за защита на конкуренцията преди около три седмици

Предишното правителство на Симеон Сакскобургготски продаде 65% от БТК на американския инвестиционен фонд “Адвент” чрез дъщерното му дружество “Вива венчърс” за 230 млн. евро – цена, в която влиза и стойността на третия GSM-лиценз (75 млн. евро).

Над 630 млн. лева (над 300 млн. евро) получи държавата чрез пускането на остатъчния дял от 35% през борсата, където акциите бяха продадени чрез компенсаторни инструменти. Фактът, че за много по-малък дял беше получена два и половина пъти по-голяма сума, даде допълнителни основания на опозицията и на критиците на сделката да твърдят, че БТК е продадена на безценица.

Другите спекулации бяха, че зад сделката стоят синът на Сакскобургготски - принц Кирил - и “юпитата” от икономическия екип на предишното правителство, които всъщност са приватизирали “тайно” БТК с посредничеството на влиятелния съветник на Симеон Спас Русев. Тези слухове по никакъв начин не се доказаха.

Като тяхно косвено оправдание бяха изтълкувани някои назначения в БТК, където се вляха висши държавни служители от предишното правителство. Говорител на БТК, например, стана Димитър Цонев, който беше говорител и на Симеон.

Третият мобилен оператор – “Вивател” – реално заработи през ноември т.г. и вече има около 60 хил. абоната, по оценки на компанията.

В момента пазарната капитализация на БТК се изчислява по някои оценки на около 900 млн. евро, а по други - на 1 млрд. евро, като цените на акциите на компанията на вторичния пазар се търгуват стабилно.

Бившият член на управата на БТК от времето преди приватизацията ѝ Гроздан Караджов коментира пред Mediapool сделката като обнадеждаваща за развитието на БТК. Да си пожелаем, че новият собственик ще въведе ред в компанията и ще ѝ помогне да се издигне, каза той. Според Караджов две години след приватизацията БТК продължавала да се държи като държавен монополист, който се опитва да диктува условията на телекомуникационния пазар у нас.

Битка за спасение на семейната чест

От нощта на 1986 г., когато полицията в Исландия отвежда баща му и той фалира, Бьорголфсон е в търсене на спасение на семейната чест. “Репутацията е на първо място сред нещата, които занимават съзнанието ми. Властта, парите, са само път към репутацията”, обяснява той, като перифразира известната исландска поговорка: “В края на краищата, парите изчезват, приятелите умират, умираш и ти самият, но твоето име остава”, пише сп. “Форбс” в статията си за исландския милиардер .

Министърът на държавната администрация Николай Василев, който като министър на транспорта и съобщенията в предишното правителство подписа сделката за продажбата на БТК, каза пред Mediapool, че след приватизацията на компанията тя е започнала да се развива бързо и да предлага много нови услуги на гражданите, което не е можела да направи като държавна.  

Сегашните собственици на БТК имат огромна инвестиционна и социална програма, което донякъде обяснява защо финансовите резултати на БТК са малко по-лоши отпреди периода на продажбата ѝ, каза още министърът.

Нямам официални данни за някои параметри по обявената сделка и не съм сигурен, че ще ги научим, допълни Василев. Според официалната информация, с която разполагал обаче, Тор Бьорголфсон се превръщал в последно време в един от най-големите инвеститори в телекомуникационния бранш в Централна и Източна Европа, като имал сериозни вложения в този сектор в поне 5 държави от региона.

За мен Бьорголфсон е това, което се нарича стратегически инвеститор, каза Василев.

Реално сделката на Бьорголфсон за “Вива Венчърс” може да стане факт след изтичането на забранителния тригодишен срок за промяната на собствеността на телекома след извършването на приватизацията ѝ. Този срок изтича през 2007 година. Отделно влизането на “Новатор Телеком Холдинг” в БТК и “Вивател” подлежи на одобрение от комисиите за регулиране на съобщенията и за защита на конкуренцията.

“Силно вярвам в БТК и в българските телекомуникации”, заявява по повод споразумението с “Адвент” самият Тор Бьорголфсон, цитиран в съобщението на “Новатор Телеком България”. “С нашите способни служители, водени от изпълнителния директор Денис Уолах, ние стигнахме далеч за сравнително кратко време. Убеден съм, че БТК и Вивател ще играят жизненоважна роля на конкурентното развитие на телекомите в България сега и в бъдеще”, допълва исландецът.

“Правя значителни инвестиции в България повече от 6 години и вече се чувствам у дома в българската бизнес общност. Свидетел съм на усилията на българския бизнес, държава и власти за създаване на конкурентноспособни в международен план условия за българските компании, което ще доведе до по-нататъшното укрепване на българската индустрия и на Софийската фондова борса. Българското правителство продължава силно да подкрепя чуждестранните инвеститори и това ми позволява да инвестирам все повече в български компании и в развитието на българската икономика”, коментира Бьорголфсон:

Той влиза на българския пазар през 1999 г., когато по покана на Дойче банк приватизира три фармацевтични завода – “Фармация” – Дупница, “Трояфарм” и “Антибиотик” – Разград, под търговската марка “Балканфарма”. Това стана чред компанията му “Фармако”, чието име  бе променено миналата година на “Актавис”. В “Актавис груп” делът на Бьорголфсон е 31%. “Актавис” наскоро бе обявена за четвъртата по големина в света генерична компания за производство на лекарства.

Преди няколко месеца “Актавис България” придоби един от най-големите български дистрибутори на лекарства – “Хигия”. Чрез дъщерно дружество на Исландската национална банка (Landsbanki Islands), в която Бьорголфсон държи 45,8%, в началото на октомври т. г.  той придоби 10% от “Елана фонд за земеделска земя”, който за дни набра капитала си за инвестиции в ниви.

След прибавянето на третия мобилен оператор и мажоритарния дял на БТК към активите му в България, исландецът ще се окаже най-крупният едноличен чужд инвеститор в страната.

Бьорголфсон притежава чрез компанията си “Новатор” 10 на сто от финландския телеком Елиса, 40 процента от чешкия мобилен оператор Т-мобайл. Тор Бьорголфсон има инвестиции и в полския Нетия Мобайл, както и в гръцкия телеком Фортнет.

38-годишният исландец живее в Лондон и личното му богатство възлиза на 1,4 млрд. долара по оценки на списание “Форбс” от март 2005 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

80 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. azz
    #83

    твърдят малоумните и кретеноидни драскачи-надничари в този сайт.

  2. azz
    #82

    той ще ви разкаже за всичко

  3. R
    #81

    колко пари са прибрали милите ни народоубийци от продажбата на БТК, защото милярдерчето ще плати реалната цена за компанията, която всъщност трябваше да попадне в хазната.Направете си проста сметка колко пари получи държавата от продажбата на БТК и колко пари ще вземе сега Вива Венчърс и ми къжете къде ще отиде разликата или процент от нея!!!За мен това е висша форма на грабеж на държавата и за виновниците само бавна и мъчителна смърт.

  4. 3acna
    #80

    iznenadata na kraga... ;)chestito g-n Bojkov!

  5. жоро
    #79

    Той ги притежава отдавна. Интересувате ли се от кога? Сега само ви се съобщават свършените факти.

  6. iceman
    #78

    http://www.forbes.com/free_forbes/2005/0328/138_2.htmlza poveche informaciya predi da se pravyat izkazvaniya

  7. xa
    #77

    А колко плати измисления холдинг Viva venchures - mai 300 mln sqbrani ot zaemi ? a ?

  8. marieta
    #76

    malko prilicha na nemskata programa, ama ponezhe e miliarder - shte mu prostia

  9. marieta
    #75

    malko prilicha na nemskata programa, ama ponezhe e miliarder - shte mu prostia

  10. xa
    #74

    А колко плати измисления холдинг Viva venchures - mai 300 mln sqbrani ot zaemi ? a ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.