Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ислямска държава" е унищожила несметни съкровища на знанието в иракския град Мосул

2 коментара

Всеки път, щом потърси научни документи за своята магистратура, Руа Ихсан се отчайва все повече. В големия иракски град Мосул джихадистите, прогонени с цената на опустошителна война, разрушиха библиотеки, книжарници и други средища на читатели.

В града, известен от векове със своите интелектуалци и библиотеки с древни сборници, четенето на книги, несъответстващи на строгите възгледи на групировката "Ислямска държава (ИД), бе забранено и дори наказвано по време на окупацията на Мосул от джихадистите от 2014 до 2017 г.

Хиляди книги бяха публично изгорени или бяха унищожени в боевете. "Някои така и не бяха копирани в електронен формат и са загубени завинаги", оплаква се Руа, студентка по хранителни технологии.

Близо две години след освобождаването на града, студенти и учени "изпитват силни трудности в намирането на литература", добавя Абделмаджид Мохамед, 34-годишен докторант по история.

"Човек трябва да търси в интернет или да опита с връзки" да си намери книги другаде, добавя той.

"Меката на изследователите"

И когато книгите не идват в Мосул, неговите жители отиват при книгите. За докторантурата си по гражданско инженерство 33-годишният Уасик Махмуд е ходил до Багдад, на 400 км на юг, и дори до Басра, намиращ се на 1000 км.

Преди идването на джихадистите "всички тези научни трудове ги имаше в Мосул", казва той пред АФП. По това време градът е наричан "Меката на изследователите и студентите", в алюзия със свещения за исляма град.

"Тук идваха от цял Ирак и от арабския свят. Днес жителите на Мосул са принудени да ходят другаде, за да намерят научните трудове и документи", казва той с горчивина.

Освен с Централната библиотека - публично учреждение, основано през 1921 г. - Мосул, град на търговци и аристократи, се гордееше със стотиците си библиотеки и книжарници. Библиотеки със светска и религиозна литература процъфтяваха във всички факултети и молитвени домове и бяха средище за интелектуалци.

Този търговски кръстопът в Близкия изток пазеше грижливо хиляди редки и древни творби, в това число религиозна литература. Някои от тях бяха дарения от знатни семейства, други - местно производство (първата печатница в Ирак е била създадена в Мосул в края на 19-и век), а трети - продукт на междукултурен обмен.

В този град в Ирак - някогашна Месопотамия, където писмеността е била измислена преди повече от 5000 години - имаше също карти на съзвездия и пясъчни часовници на по няколко века.

Хилядолетен ръкопис

Когато обаче ИД започна да унищожава методично наследството, местните жители можеха само да гледат безпомощно как джихадистите заливат книги с бензин и ги изпепеляват в пламъци.

Според специалисти е възможно групировката да е отсяла предварително ценни творби и да ги е продала на черния пазар, за да финансира своите безчинства.

За възстановяването на библиотечните фондове, Джамал Ахмад, който е директор на Централната библиотека, залага на инициативи на мосулчани, много от които са по идея на млади доброволци.

Библиотеката на вакъфа - публичната институция, която управлява мюсюлманското религиозно имущество - е загубила 10 000 от своите 58 000 книги, включително свои шедьоври. "Всички 4361 редки ръкописа бяха откраднати от ИД", казва 41-годишният главен библиотекар Шамел Лазем.

Сред тях е екземпляр на "Ал Мухит ал Бурхани" - труд по ислямско право на близо едно хилядолетие.

90-95 процента от документалния фонд

За библиотеката на Мосулския университет, една от най-известните в Ирак, загубите възлизат на "90 до 95 на сто от документалния фонд", казва Омар Тауфик, началник на учреждението. "3 000 книги бяха спасени и 4000 бяха съхранени в складови помещения, но са в много лошо състояние и не може да бъдат използвани".

"Повече от един милион книги и научни документи бяха изгубени", откраднати или изгорени, обяснява за АФП Мохамед Абдала, доктор по селскостопански науки. Произведения на повече от 300 години изчезнаха, както и "екземпляр на Корана от 9-и век".

Благодарение на световната академична солидарност и специални инициативи фондовете на библиотеките в Мосул започнаха малко по малко да бъдат възстановявани.

След войната "организации, университети и хора в Ирак и чужбина дариха над 100 000 книги" на университетската библиотека, казва с удовлетворение Тауфик. Документалният фонд обаче все още далеч не е възстановил разнообразието си от миналото.

Понякога жителите на града донасят ценни произведения.

Абу Мохамед, 33-годишен зидар, е успял да спаси стотици книги по време на големия пожар в Централната библиотека през 2015 година. Той казва, че пренесъл със свой приятел повече от 750 книги в малки торбички. "Въпреки опасността, успяхме да ги приберем в мазето на една стара къща".

Днес той ги връща. И няколко рафта на Централната библиотека отново са запълнени.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2

    "В града, известен от векове със своите интелектуалци и библиотеки с древни сборници, четенето на книги, несъответстващи на строгите възгледи на групировката "Ислямска държава (ИД)" Това е и приликата им с ТурбоЛиберастГлобалистите и тяхната доктрина с която яхнаха голяма част от Света последните десетилетия. Но и тях ще ги изрият и принудят да излязат в нелегалност(комунистическо-интернационална съдба)

  2. olele
    #1

    бг талибаните и искат да бутат паметници.... мани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.