Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ислямският тероризъм е най-голямата заплаха в наше време

0 коментара

Терорът на Ал Каида разлага общества, сее страх и размирици, крие опасност от световен пожар. Целта на този терор е тоталитаризъм, неуморно повтаря Йошка Фишер.Терорът унищожава свободата. Той има потенциала да използва социалното недоволство, политическата унизеност и необразованността и да ги канализира в наказателно панарабско движение. Това движение е насочено не само срещу САЩ и Запада.

Целта е също да се разрушат класическите структури на властта в ислямския свят и на тяхно място да се установят авторитарни, фундаменталистки структури. Това е движение, което иска Средновековието и се противопоставя на Просвещението.

Затова то убива без страх за собствения живот, затова залага бомби не само в центровете на демокрацията, но и в уязвимата светска и демократизирана периферия на исляма, свидетелство за което са двата нови атентата в Истанбул.

И ако има възможност, това движение би се сдобило и с най-опасните оръжия - биологични, химически и дори ядрени - защото с тях терорът би бил съвършен.

Поучително, но нецелесъобразно би било да се поведе сега принципна дискусия за корените на това движение.

Съветската империя рухна не от дебати за марксизма-ленинизма, а защото демокрацията устоя. Ислямисткият терор сега е част от пряката заплаха за света , каквато бяха ядрените свърхарсенали през студената война.

Ислямисткият тероризъм е най-вече майстор в това да нанася удари на точното място и в точното време, така че разрушителният и страхов ефект от тях да бъде максимален.

Ударът в Турция беше прицелен в държавата с най-светско общество в ислямския свят, стремяща се да се присъедини към съседна Европа. Адресиран едновременно към населението, правителството и могъщия апарат на турската държавна сигурност, той беше предизвикателство към наследството на бащата на съвременна Турция Ататюрк.

Бомбите в Истанбул засегнаха и европейските съседи, които сега повече от всякога ще размислят за значението на една европеизирана Турция за тяхната собствена сигурност.

Те засегнаха и британския премиер не само защото мишени на атентатите бяха британски учреждения, а защото точно на този ден в Лондон трябваше да бъде манифестирана най-тясната политическа връзка в борбата срещу тероризма.

Тъй както атентатът срещу карабинерите в Ирак имаше за цел да откъсне Италия от страната на САЩ така и взривовете в Истанбул трябваше да посеят в умовете на британците съмнението не е ли най-добрият начин за отбрана да се оттеглят от фронта срещу тероризма. След Джерба и на германците трябва да е ясно, че са в списъка на мишените.

Ал Каида успява да постигне максимален ефект с терористичните си актове чрез комбинацията от човешки жертви, политически щети и психологическо въздействие. Не е нужна голяма фантазия да се подбере подходящата мишена в Германия.

В речта си в Уайтхол в сряда Джордж Буш каза, че "в някои случаи умереното използване на сила е единствено средство да не допуснем един свят, доминиран от хаоса и насилието".

После той даде един завоалирен съвет на европейците като каза: "Това, че днес Европа разрешава разногласията си чрез преговори и консенсус, създава понякога впечатлението, че този модел може да функционира в целия свят."

Посланието е ясно - погледнете най-сетне сериозно на заплахата и се борете срещу нея.

Удари като тези в Истанбул показват, че опасността се приближава и трябва да стреснат всички, които се надяват, че фундаментализмът ще умре от само себе си, стига да не го провокират много.Това е наивна надежда. Но същото толкова наивна е визията на президента.

Буш просто не иска да разбере, че фанатиците разчитат именно на неговата твърда реакция. Колкото по-силен е натискът от враг номер 1, толкова по агресивно ще е противодействието.

Какъв е тогава верният отговор? Отговорът е единство, залагане на политиката, но, разбира се, и умерена твърдост.

Единство в западния свят, че заплахата е обща и е посегателтво срещу неговите представи за свободата.

Единство обаче и в по-общия политически контекст.

Европа и САЩ заедно да упражнят натиск върху Израел и палестинците за разрешаване на ключовия конфликт.

Съвместен европейско-американски план за възстановяването на Ирак, защото войната не може да бъде върната назад, а поражение на коалицията в партизанската война би означавало триумф за терористите, които искат да направят от Багдад нов Кабул а от Ирак - символ на ислямистката съпротива.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.