Испания е на финал

84 коментара

Испания и Холандия ще играят на финала на Световното първенство по футбол в Република Южна Африка. Испания победи Германия с 1:0, също както и в мача между двата отбора преди две години във Виена, с който испанците спечелиха европейската титла.

Така за първи път след Франция през 1998-ма световен шампион по футбол ще е отбор, който досега не е печелил титлата. До първенството на африканския континент Испания на два пъти беше стигала до четвъртфинал, а Холандия има два загубени финала през 1974 и 1978 година.

Финалът ще е уникален и в друго отношение – за първи път на световно първенство, провеждащо се извън Европа, за титлата ще спорят два европейски състава. За първи път европейски отбор ще стане шампион извън европейския континент.

На стадиона в Дърбан испанците успяха през по-голямата част от мача да неутрализират силните страни в играта на германците, в чиито редици се усещаше отсъствието на голмайстора им на първенството – Томас Мюлер. Испания владееше по-продължително топката, отправи повече удари във вратата на противника и създаде повече голови положения.

Първото полувреме бе по-равностойно и завърши 0:0. Във второто испанците бяха по-активни и след няколко, създадени от тях, опасности след ъглов удар в 73-та минута с мощен удар с глава победният гол отбеляза централният защитник Карлес Пуйол.

В оставащите минути германците направиха всичко възможно да изравнят, притиснаха противника си в неговото наказателно поле, но така и не стигнаха до чисто голово положение. Обратно – в разредената им защита испанците можеха да увеличат резултата, като особено фрапиращ бе пропускът в 82-та минута на Педро, когато той се засуети и топката му бе отнета вместо да подаде на останалия абсолютно сам срещу вратаря Торес.