Испания и Италия продължават в четвъртфиналите

5 коментара
Испанците изхвърлиха хърватите от първенството

Испания и Италия продължават напред на европейското първенство по футбол, след като спечелиха последните си срещи в груповата фаза. Световният и европейски шампион победи Хърватия с 1:0 с гол в последните минути на срещата. Италия пък спечели срещу Ирландия с 2:0.

На четвъртфиналите Испания ще се изправи в събота срещу втория от група D, а Италия ще срещне победителя в последната група. Кой продължава ще се реши във вторник вечерта в срещите Англия - Украйна и Швеция – Франция.

Испания победи Хърватия с 1:0

Със съмнания за гол от засада в последните минути на срещата Испания победи Хърватия с 1:0. Така световният и европейски шампион събра седем точки и излезе на първо място в група С, докато хърватите останаха трети с 3 точки и отпаднаха от турнира.

Победното попадение за иберийците вкара резервата Хесус Навас в 88-ата минута. Фабрегас изведе технично съотборника си в “Барселона” Андрес Иниеста, който пусна към Навас и от той нямаше как да сгреши пред празнената врата на хърватите.

Въпреки победата на фурия роха, хърватите не им отстъпваха през целия мач. Играчите на Славен Билич бяха заложили на скоростни контраатаки по крилата, като в 59-ата минута пропуснаха уникален шанс да открият резултата. Лука Модрич центрира към останалия сам Иван Ракитич, който стреля с глава, но Икер Касияс спаси.

През първото полувреме и пред двете врати беше доста скучно, като Испания все пак два пъти беше близо до гол. В 12-ата минута Иниеста получи топката в наказателното поле и веднага стреля, но ударът му беше слаб и не затрудни Плетикоса.

В 23-ата минута Фернандо Торес направи хубав пробив отдясно в наказателното поле и стреля силно от почти от нулев ъгъл, с което нямаше как да отбележи във вратата на стабилния хърватски вратар, който изби топката.

Две минути по-късно дойде първата по-добра възможност за хърватите. Даниел Пранич стреля ниско в близкия ъгъл и Касияс трябваше да спасява. С това се изчерпа и всичко по-интересно през първото полувреме.

В началото втората част играта не се промени особено. Испания владееше топката през цялото време, но не успяваше да пробие хърватската защита. Това накара Висенте дел Боске да смени Торес с Навас, а десет минути по-късно Фабрегас се появи на терена на мястото на Давид Силва. Влизането на крилото на "Севиля" разнообрази малко играта на испанците, но хърватите се справиха с две негови опасни центрирания отдясно.

В 79-ата минута Касияс отново трябваше да се намесва. При на пръв поглед лесен удар на Иван Перишич топката тупна опасно и затрудни испанския капитан, но той отново се справи. Нулевото равенство обаче не устройваше хърватите и те тръгнаха в атака.

В 80-ата минута петима испански играчи останаха срещу трима бранители при бърза контраатака, но Серхио Бускетс реши да финтира и топката му беше избита. Четири минути по-късно Иниеста стреля силно от малък ъгъл, но Плетикоса изби в ъглов удар.

Минута по-късно и Навас опита изстрел, но хърватският вратар отново се справи. Все пак натискът на испанските играчи даде резултат в 88-ата минута. Техничен прехвърлящ пас на Фабрегас, асистенция на Иниеста и гол на Навас - 1:0.

Италия спечели срещу Ирландия с 2:0

В същото време Италия победи с 2:0 отпадналия още след вторите мачове състав на Ирландия. Антонио Касано откри в 35-ата минута след центриране от ъглов удар на Андреа Пирло, а в 90-ата нов корнер доведе до красиво попадение на Марио Балотели.

С този успех скуадра адзура събра пет точки и зае второто място в групата.

Още през първото полувреме италианците наложиха преса пред вратата на Шей Гивън. В 31-ата минута Антонио ди Натале преодоля ирландския вратар, но трябваше да стреля от малък ъгъл и защитник изчисти топката от голлинията.

Минута по-късно Касано стреля от дистанция и затрудни Гивън, който се намеси лошо и изби в ъглов удар. При последвалото центриране на Пирло обаче Касано избяга от прекия си пазач и стреля с глава, като топката премина голлинията преди Дъф да я изчисти - 1:0.

През второто полувреме Ирландия тръгна напред и на няколко пъти се стигна до опасни разбърквания в наказателното поле на италианците. В 78-ата минута Кийт Андрюс стреля от свободен удар, но Буфон спаси.

Минута преди края на мача Андрюс получи втори жълт картон и напусна терена. В 90-ата минута Италия стигна до втори гол. След центриране от ъглов удар Балотели вкара красив гол, след като с гръб към вратата стреля от воле и прати топката във вратата за 2:0.

Така Ирландия напусна е европейското първенство без спечелен мач в груповата фаза с пасив от 1:9 изравнявайки рекорда на България от 2004 г.