Испания-Португалия и Бразилия-Чили на осминафиналите

5 коментара

Испания-Португалия и Бразилия-Чили са последните две осминафинални двойки, определени на Световното първенство по футбол в Република Южна Африка в четирите петъчни мача.

Най-напред Бразилия и Португалия направиха скучно нулево равенство в последния си мач от група "G" на Световното първенство по футбол н Република Южна Африка. Двата отбора запазиха и класирането си в групата, като Бразилия е първа със 7, а Португалия - втора с 5 точки.

Мачът в Дърбан ще се запомни с по няколко по-интересни пропуснати положения за гол пред двете врати и с общо седемте жълти картона. Развоят му можеше да е и по-различен, ако през първото полувреме бразилецът Жуан бе получил червен картон, когато като последен в защитата игра с ръка, за да предотврати атака на Кристияно Роналдо.

Трети в групата с 4 точки останаха футболистите на Кот д’Ивоар, въпреки победата си с 3:0 срещу Северна Корея с голове на Яя Туре, Ромарик и Соломон Калу.

Шансовете на африканците за класиране бяха чисто теоретични – ако Португалия загуби, а се вкарат седем-осем гола.

В късните мачове европейските шампиони от Испания победиха с 2:1 Чили, а Швейцария и Салвадор завършиха 0:0.

Голямата интрига на последния ден от груповата фаза бе класирането на европейския шампион Испания. Сочени от всички сред най-големите фаворити, испанците загубиха още първия си мач от Швейцария. Победата им след това срещу Хондурас ги остави в битката за първите две места в група "Н". За да продължат напред обаче те трябваше задължително да надиграят Чили.

Испанците решиха мача още в първото полувреме. Те поведоха с гол на Давид Вия, който в 24-та минута с удар от 45 метра наказа неразчетеното излизане на чилийския вратар.

В самия край на полувремето бърза комбинация бе завършена с голов удар от Андрес Иниеста. За спъване, макар и неволно при тази атака на Фернандо Торес втори жълт и червен картон получи Естрада.

Макар и с 10 души в началото на второто полувреме чилийците показаха висок дух и успяха да върнат 1 гол чрез Родриго Мияр, но силите им не стигнаха за повече.

С победата Испания се изравни с Чили с 6 точки, но спечели първото място в групата с по-добра голова разлика.

В спора за първите две места можеше да се намеси и Швейцария, ако бе успяла да победи аутсайдера Хондурас. Швейцарците обаче не успяха да отбележат гол, като не случайно вратарят на Хондурас Ноел Валадарес бе избран за играч на мача.