Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испания ще се включи в охраната на българското небе

5 коментара
Снимката е илюстративна, ЕПА/БГНЕС

Испания ще се включи в охраната на българското въздушно пространство. Това става възможно след като военновъздушните сили на България, Испания и Румъния подписаха тристранно техническо споразумение за изпълнение на презгранични операции по охрана на въздушното пространство (Air Policing) на НАТО.

В рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS) изтребители на Испания ще могат да изпълняват задачи по въздушно патрулиране във въздушното пространство на Румъния, където са разположени към момента, и в българското въздушно пространство при необходимост.
 
Испания обяви, че ще разположи седем изтребителя F-18, самолет-цистерна A400M, хеликоптери за борба с дронове и приблизително 200 военнослужещи в румънската военновъздушна база "Михаил Когълничану“.
 
Не за пръв път чужди изтребители ще се включат в охраната на българското небе. Това е практика за източния фланг на НАТО, който е заплашен от руски провокации и нахлуване на дронове. 
 
Още повече, че българските Военновъздушни сили (ВВС) са в много затруднено положение.
 
България все още разчита само на старите съветски МиГ-29, за да охранява въздушното си пространство, като отказа да помогне с тях на Украйна.
 
Ще минат най-малко още две години, докато новозакупените F-16 бъдат усвоени от българските ВВС и започнат да дават бойни дежурства.
 
След руската военна агресия срещу Украйна обслужването на МиГ-овете стана много трудно, като България може да получи помощ за ремонти основно от Полша и Украйна.
 
Правителството към момента има резерви към опцията те да бъдат ремонтирани в Украйна.
 
Към момента летят единични бройки МиГ-29, с които България охранява въздушното си пространство. Колко са изправните машини се превърна в една от най-строго пазените тайни.
 
На масата е и възможност България да поиска по-сериозно съдействие от НАТО.
 
 
подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Christo
    #5

    Хайде да ги поканим в Безмер или Балчик, та да живне малко бизнеса, особено след като US Air Force си замине.

  2. DG
    #4

    Да се заеме първо със собственото си.

  3. БГаньо
    #3

    https://faktor.bg/mlad-pilot-napuska-vvs-sas-skandalno-obrashtenie-kam-rumen-radev-i-kompaniq

  4. just user
    #2

    "Ще минат най-малко още две години, докато новозакупените F-16 бъдат усвоени от българските ВВС и започнат да дават бойни дежурства."... Комунизмът направи от българите инвалиди... Украинците за 6 месеца обучиха хора и ги пратиха във въздуха, тук ще трябва да чакаме 20 г...

  5. Keyser Söze
    #1

    Резиденту обаче си иска да потроши още народна пара за советцките самольоти.

Препоръчано от редакцията