Испания спечели европейската титла

49 коментара

Испания спечели Евро 2008 след като победи с 1:0 Германия във финалната среща на турнира. С този успех иберийците записаха втората европейска титла в своята история. Предният им успех бе през 1964 година.

Единственият гол в мача отбеляза Фернандо Торес в 33-ата минута, който успя да надбяга двамата защитници на Германия и пусна технично топката покрай вратаря Леман. През почти цялата среща Испания игра по-добре от своя съперник и създаде значително повече голови положения.

През първите минути германците наложиха териториален натиск. Още в 4-тата минута Клозе можеше да се възползва от грешка на крайния защитник на червените Серхио Рамос, но си поведе твърде дълго топката. След 10-тата минута Испания взе нещата в свои ръце и до края на мача не изпусна контрола върху финалния мач.

В 22-ата минута Фернандо Торес уцели гредата след удар с глава от три метра. В 33-ата той успя да достигне до попадение и даде надежди на Испания за нов триумф след 44 години на очакване. След дълъг пас на Сеск Фабрегас, нападателят на испанците овладя топката пусна я между двама защитници на Германия, пребори се с тях и успя да я промуши покрай вратаря.

Въпреки че губеше в резултата, Германия не успя да наложи своя стил на игра и след почивката. В 55-ата минута десният бек на Испания Рамос се размина с топката непосредствено пред германската врата. До края на мача иберийците на няколко пъти бяха преследвани от малшанса и така и не успяха да удвоят своята преднина. Германия така и не успя да застраши опасно вратата, пазена от Икер Касияс.

През последните 20 минути отново Рамос, Шави и Сена се разминаха на крачка или сантиметри от попадение. Така Испания категорично спечели с по-добра игра своята втора европейска титла.