Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испанските възгледи за икономиката – като от песен на Пеги Лий и Франк Синатра

9 коментара
Певицата Пеги Лий никога не е претендирала с икономически прогнози, но нейният знаменит хит от 1947 г. "Mañana" (Утре), съдържа пророчески строфи като "My pocket needs some money; once I had some money; my brother isn't working" – но всичко това е насочено към "утре".

Това е изглежда и основният рефрен на испанския президент социалист Хосе Луис Родригес Сапатеро. Икономиката на страната му продължава да върви надолу. Испания е в рецесия вече няколко тримесечия. Безработицата е близо 20%, два пъти повече от равнището в еврозоната. Бюджетният ѝ дефицит е 11.4% от БВП. "Мудис" постави Испания начело на своя "Индекс на нищетата" (misery index), измерващ нивото на безработица и дефицита.

Централната банка очаква догодина да има анемичен ръст от 0.8%, без да предвижда някакъв съществен спад на безработицата през тази или следващата година.

"Стандарт енд Пуърс" смъкна кредитния рейтинг на Испания и намали прогнозата за външния дълг на страната от "стабилна" на "негативна".

Всичко това бе посрещнато от Сапатеро с атаки срещу англосаксонските медии и "неоконсервативния модел, основаващ се на капитализъм". Министърът на индустрията Мигел Себстиан излезе с настойчиви обяснения, че проблемите са "внесени" (сянката на Гордън Браун). Министърът на труда Селестино Корбачо отправи обвинения, че проблемите се дължат на "неоконсервативното мислене, проповядвано от американския президент Джордж Буш, което се прояви като безграничен капитализъм".

И сега обратно към реалността: тази, в която инвеститорите дадоха да се разбере, че са наясно, че така наречения спасителен план за Гърция, прокламиран от представители на еврозоната, всъщност не е толкова спасителен, тъй като кредитният ресурс за Гърция ще е двойно по-скъп, отколкото за стабилна икономика като Германия.

Всеки, който си мисли, че германският канцлер Ангела Меркел ще се спре пред нещо, за да предотврати изтичането на парите на германските данъкоплатци към спасяване на държави-прахосници, които избягват горчивото лекарство, приемано от Германия, за да придобие световна конкурентноспособност, не познава нито германската политика, нито тяхната чувствителност.

Това не вещае нищо добро за Испания: въпреки че икономиката ѝ е 5 пъти по-голяма от гръцката, Меркел няма да се поколебае да приложи същите безкомпромисни стандарти като към Гърция – никакъв спасителен план.

Испания има 1 трилион държавен дълг. Според Дезмънд Лакман от Института по предприемачество на САЩ, външният дълг на страната е 135% от брутния ѝ вътрешен продукт. Още по-лошо – "испанската икономика загуби много повече от стойността си и от конкурентоспособността си от Гърция".

Ключовият въпрос е: дали правителството на Сапатеро иска да премине през болезнения път на свиване на бюджетния дефицит от 11.4% от БВП на 3% до 2013? Очевидно не.

Да, пенсионната възраст ще се увеличи от 65 на 67 години от 2013 и ще има 87% по-малко назначения в публичната сфера. Но вицепремиерът на Испания Мария Тереза Фернандес де ла Вега заяви, че само 4.1 процентни пункта от необходимото свиване на дефицита с 8.4 процентни пункта ще дойде от орязване на разходите. Балансът ще дойде от увеличение на данъците и повишена събираемост, както и от генериране на икономически ръст, което ще увеличи приходите в хазната и ще позволи на правителството да възстанови капиталовите си разходи.

Според властите в Испания икономиката на страната ще нарасне с 3% през 2012 и 2013 г. Те обаче са единствените, които мислят по този начин. Според централната банка на Испания ръстът ще е едва на половина. Според икономиста Анхел Лаборда ръстът на БВП в Испания няма да надвиши 2% до 2014 г.

При това положение: 70% от износа на Испания е за други страни членки на ЕС, а икономическият ръст в еврозоната е замразен. Това означава, че правителството на Сапатеро ще трябва да разчита на вътрешното потребление, за да постигне целите си. Това обаче изглежда малко вероятно предвид високата безработица и ниското потребителско доверие.

Но това не притеснява Сапатеро. За него социалната солидарност е по-важна от фискалното благоразумие. Това много добре описва ситуацията. Президентът се занимава да успокоява търговските си партньори, вместо да се заеме с наложителните реформи. А те трябва да са нещо повече от ефективен режим на строги икономии.

Пазарът на труда е бъркотия – комбинация от работници, които не могат да бъдат уволнени и такива със срочни договори. Продуктивността е ниска. Спестовните банки изнемогват заради лошите кредити на имотните инвеститори и не предприемат смислено преструктуриране. Според Лакман: "няма изгледи Испания да се размине с мащабна криза някъде по пътя".

Но все пак става въпрос за mañana или както казва Франк Синатра на друг език: "Domani, forget domani. Let's forget about tomorrow for tomorrow never comes.".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. елате ни вижте
    #10

    В която и страна по света да управляват левите, винаги настъпва икономическа криза. То не бяха страните от соцблока в Европа (включително и нашата родина), Куба, КНДР, Зимбабве( в последните три населението гладува), Венецуела (там глада предстои), сега Гърция и Испания.

  2. Ico
    #9

    Сапатеро е премиер - не президент :)

  3. fan na uncle Sam
    #8

    Amerikanzite ste e po dobre da se konzentrirat wywrhu sobstwenite si problemi, zastoto ima indikazii che wsichkata dyrjawna namesa i bailouts izglejda nqma da prechupqt trenda na padane na zenite na imotite koeto oznachawa nowi zagubi za "too big to fail" bankite a redneka weche nqma nerwi da se pruskat negowi danyzi za bailout i se stqga za wuorujena borba... Golqmo laino idwa wuw amerikanskiq wentilator. Tui de shwastate kartinkata, ne e da nqma problemi Amerika ta da se kahuri za Ispania.

  4. fan na uncle Sam
    #7

    I drugo zasto glupawite nashenski jurnalisti prepechatwat takiwa propagandni statii ( ot anglosaksonski medii)? Zasto nikoga nqma staiq za fiskalnte problemi na amerikanskite stati. Istinska katatasrofa za koqto pochti nikoi ne znae w BG! Prichinite sa 2 za da nqma takiwa statii 1. Bulgarskite jurnalisti sa glupawi i ne shwastat che sami rushat osnowite na ikonomicheskiq syuz w koito se namira i Bulgariq i 2. Nqma takiwa statii napisani koito lesno da prewedem i taposame na glupawiq ni westnik.Az

  5. don Domat
    #6

    Misalta ti te4e kato Colorado river po vreme na dajdovnia sezon. Mutna i nerazbiraema. malko ti lipsva potencial moito mom4e. Naso4i se kum ne6to zanaiat4iisko, boiadisvane naprimer. 6te te otpusne i niama da ti se nalaga da prikriva6 niskia si intelekt.

  6. fan na Don Domat i uncle Sam
    #5

    Domat ti si moron. Ti wijdal li si "kak teche Kolorado" stoto az sym wijdal. Oswen da wijdam i razbiram ot amerikanskite batazi za razlika ot bulgarskite moroni sys zelenite karti deto se okazaha posredtata na toq epichen batak nepodgotweni s zurwulite... A twoeto mnenie kude e tochno w postinga ti?

  7. дядо Иван
    #3

    да живее светлото комунистическо бъдеще!

  8. mike
    #2

    ...не е виновен единствено Сапатеро. Макар че и той дооплеска нещата по свойски- с талант и толерантност! Истината е някъде посредата- в раздадените ,по времето на Аснар, безогледно кредити. Барбухата (балона) беше видно , че ще се спука още 2000година. Но никой не взе мерки. Сега идат добрите времена на криза в които ценности като Солидарност и Братсво отново ще имат сила. Вива

  9. Дедо
    #1

    Има ли държава в света в която социализЪМА и комунизЪМА да не е див и варварски?! Другарчетата винаги със стратегиите, с алчността, агресивността и некадърността опоскват държавата до голо. Тоя филм за последните 20 години ни го прожектираха Луканов, Жан Виденов и Станишев. А на дедо Иван пожелавам да пътува до Америката та да млъкне и занемее и да не помисля повече за пенсия като активен борец срещу капитализма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.