Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испанският посланик препоръча София да не прибягва до твърди мерки спрямо Либия

0 коментара

Българското правителство прави всичко, което е разумно и може да бъде направено, във връзка с процеса срещу българските медици в Либия, каза испанският посланик Хосе Анхел Лопес Хорин. Той уточни, че на първо място българските управляващи показват извънредно голям интерес и безпокойство към този случай. От друга страна правителството има контакти с всички среди в Либия, които са от значение за изхода на процеса.

По думите на Хосе Анхел Лопес Хорин изпращането на послания от страна на международната общност в подкрепа на българската позиция е много важен знак. Все още остава възможността за обжалване на първоинстанционното съдебно решение и смятаме, че това може да промени изхода на делото, посочи Хорин. По думите му процесът е в ход и в никакъв случай не трябва от сега да се правят прогнози за евентуални твърди мерки спрямо либийската страна. Що се отнася до твърди мерки, те се вземат накрая и смятам, че към момента няма нужда да се прибягва до тях, допълни испанският дипломат.

"Ние сме солидарни и съпричастни с българското правителство и смятаме, че то прави всичко, което може да бъде направено в този случай. Още от самото начало Испания е била до България и е подкрепяла медицинските работници в Либия. Следихме този процес чрез испанския дипломатически представител там, който е присъствал на всички публични заседания на съда", каза Хорин. Той изрази увереност, че българските медицински работници не са искали да навредят, а да помогнат на гражданите на Либия. Силно се надяваме, че след като се направи съдебната апелация, ще може да се установи невинността на тези българи, коментира дипломатът.

Постоянният представител на Програмата на ООН за развитие /ПРООН/ в България Нийл Буне каза, че в петък министърът на външните работи Соломон Паси е запознал по време на среща в Ню Йорк генералния секретар на ООН Кофи Анан с проблема на българските медици в Либия. Генералният секретар е заявил, че ООН ще следи развитието на случая много отблизо, с оглед на това, което ООН може да направи. Ако отделните страни желаят, централата на ООН може да бъде използвана за работа по този въпрос, коментира Буне, цитиран от БТА.

Той уточни, че въпросът е бил обсъден съвсем наскоро, така че според него ООН все още не е взела решение какъв път на действие да предприеме. Помолен да коментира възможните начини за действие от тук нататък, представителят на ООН у нас каза, че една от възможностите е въпросът да бъде отнесен към Международния съд в Хага или до Комисията по правата на човека към ООН, но това трябва да се реши от българското правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.