Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историческа стъпка: САЩ откриха посолството си в Куба

Кери призова режима в Хавана да допусне истинска демокрация

10 коментара

За първи път от 54 години американското знаме се развя пред сградата на посолството на САЩ в Хавана, съобщиха световните агенции в петък.

На церемонията по издигане на знамето присъства американският държавен секретар Джон Кери, който е на няколкочасово посещение в Куба. Това е първа визита на американски държавен секретар в Куба от 1945 г.

Флагът беше вдигнат от трима морски пехотинци, които го получиха от трима ветерани от Морската пехота на САЩ - Джим Трейси, Ф. У. Майк Ист и Лари С. Морис - същите, които на 4 януари 1961 г. са свалили знамето пред американската мисия в Хавана.

Джон Кери заяви, че откриването на посолството на САЩ в Куба е ключова стъпка към нормализиране на отношенията между Вашингтон и Хавана.

Откриването на американско посолство в Куба ще е от полза и за двете страни, заяви Кери

Той посочи, че възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Куба е станало възможно благодарение смелите решения на лидерите на двете страни - Барак Обама и Раул Кастро. Според него двамата лидери са решили да не бъдат заложници на миналото и да се фокусират върху възможностите, които предлага бъдещето.

Кери каза още, че възобновяването на отношенията е признание за това, че десетилетията на изолация не са довели до демократичен преход в Куба. Той предупреди, че откриването на американското посолство в Хавана няма да доведе до незабавна трансформация на комунистическия остров.

"За кубинците ще бъде от по-голяма полза да имат истинска демокрация, при която кубинският народ е свободен да избира лидерите си, да изразява идеите си и да изповядва вярата си, при която ангажиментът за икономическата и социалната справедливост се изпълнява, а институциите откликват на потребностите на хората, на които служат", посочи Кери.

Той припомни също така, че администрацията на президента Обама подкрепя вдигането на американското ембарго, наложено на Куба.

Държавният секретар на САЩ призова кубинското правителство да изпълнява международните си задължения в областта на спазването на правата на човека.

Част от речта си Кери произнесе на испански.

Церемонията за откриване на посолството на САЩ се проведе осем месеца, след като САЩ и Куба решиха да започнат исторически процес на сближаване. На 20 юли беше открито посолството на Куба във Вашингтон.

На церемонията в Хавана не присъстваха кубински дисиденти, за да не се ядосат кубинските власти, отбелязва Асошиейтед прес. Предвижда се Кери да има частна среща с тях в резиденцията на посланика. В Хавана Кери ще разговаря с кубинския външен министър Бруно Родригес, но не и с кубинския лидер Раул Кастро.

На церемонията по издигането на американското знаме пред сградата на посолството присъстваха членове на правителствата на САЩ и Куба и депутати в парламентите на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #10

    тавариш реформат..., много добре си поставил въпроса ;-) С обърканите си представи си приравнил си Гуантанамо на Севастопол и може би трябва да се случи същото: първо военните остават там завинаги, а след това се прави "референдум" и целият (полу)остров се присъединява към голЕмата държава? ;-) ...или 'не нравится', а, умник съветски?

  2. Bлaдo, то и американското знаме се вееше безпроблемно в Куба бе , човече!.Щото Гуантанамо е кубинско. Въпроса е какво правят държателите на Гуантанамо в Куба? И там "зона на жизнени интереси" на "юнайтед кравейшънс" така ли?

  3. Ана
    #8

    Анита, сега остава Кастро да предаде революционния си опит и на Русия та дано и там възприемат неговия ред и се отърват от всеобхватната проституция която цари, та да не им се налага на рускините да проституират преди да ходят на пазар. Според Юнеско по света има 8 милиона руски проститутки, които допринасят в голяма степен за БНП на Руската Федрация. Населението на Куба е 8 милиона като не броиме избягалите от рая 4 милиона кубинци. Вие защо не се позаинтересувате как така се справиха с проституцията в Норвегия, Дания и Швеция през 60-те и 70-те години без да прибягват до диктаторския подход на Кастро. Те просто изучиха момичетата на други занаяти и то не насила.

  4. Bлaдo
    #7

    затова кубинците не спряха да бягат от "полезния ред" на кастро... - без значение от кое поколение са.

  5. анита хегерланд
    #6

    Американците виждат липса на демокрация. Но социализмът е ред между бедни. В крайно бедна страна той е израз на справедливост. Кубинската революция успява, защото Кастро превръща публичните домове, вертепите и казината в забранена зона. Този строй, в който са живели няколко десетилетия, обхваща поколението на "робите" на "белите" търсачи на удоволствие в порока. За кубинките от онова време се говори, че проституирали, преди да отидат на пазар. От тази гледна точка неговият ред е бил полезен. Вече е ненужен, защото новото поколение кубинци имат различно мислене, искат да живеят по друг начин.

  6. Bлaдo
    #5

    тавариш реформат..., кубинското знаме в САЩ си го веят без проблем 2 млн. кубинци, избягали от кастроФците. Много ти е неостроумно и неадекватно писанието ;-) ... ама то пък кое не ти е...

  7. Ана
    #4

    В Куба има над 5,000 политически затворници и стотици са убитите и безследно изчезнали "врагове на революцията", която продължава вече 11 петилетки. Децата на генералите(да звучи странно но в Куба има много генерали) и министрите живеят в западна Европа а простия народ няма право на паспорт - точно както беше в България впрочем до 1990г.

  8. Kiril Kovatchev
    #3

    Куба се отваря към света защото комунистите удушиха икономиката на острова и сега нямат друг избор освен да се надяват на помощ отвън. Ако братята Кастро мислят че ще могат да запазят тоталитарния си режим, дълбоко се лъжат. Промените ще ги пометат тъй както пометоха и недоумяващия Горбачов.

  9. Ана
    #2

    Знамето не е важно, то се вее и в много други диктатури, сега да видиме дали ще пуснат политическите затворници на свобода братята Кастро. И дали ще дадат свобода на политическите партии, на словото, печата, интернета, пътуването в чужбина и т. н. свободи. Или ще държат власта до смърт.

  10. Вероятно действията са реципрочни , т.е. и кубинското знаме трябва да е издигнато във Вашингтон . Очаквам Медиапул да публикува и това/ след разрешение от Господарството/ !А дано, ама надали!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.