Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историческият парк край Варна може да се окаже проблемна схема

Жената на кмета на Пазарджик взела 477 400 лв. от продажбата на акции от парка

6 коментара
Така би трябвало да изглежда бъдещият "Исторически парк" според инвеститорите в проекта.

Шумно рекламираният като най-голям исторически парк край Варна може да се окаже поредната спорна финансова схема, в която да изгорят около 1000 вложители към момента.

Това става ясно от съобщение на Комисията за финансов надзор (КФН). Нейната роля е "да осъществява стриктен и навременен надзор, да бъде обективна и безпристрастна, работейки в интерес както на бизнеса, така и на гражданите", е посочено в съобщението.

Това е коренна промяна в първоначалната позиция на финансовия надзор по случая. За съмненията за възможна злоупотреба с доверието на инвеститорите предупреди "Капитал", но регулаторът твърдеше, че няма отношение към случая. Аргументът на КФН беше, че предлагането на акции на "Исторически парк" АД не представлява публично предлагане на ценни книжа.

Сега обаче финансовият надзор очевидно е променил позицията си и съобщи, че КФН е изпратила данни на прокуратурата за предоставяне на "заблуждаваща информация" с акции от дружеството "Исторически парк" АД.

Проектът

Преди около месец (22 юни) дружеството откри първия етап от изграждащия се исторически парк край село Неофит Рилски, което се намира на около 30 км от Варна, който се оказа строителна площадка.

Идеята за атракциона, който трябва да бъде изграден на пет етапа и в него да бъдат инвестирани 250 млн. лв., е да бъдат представени възстановки на сгради от седем различни исторически епохи - новокаменната, каменно-медната, римската, Средновековие, Първото и Второто българско царство. Атракциите ще се ползват от туристите по българското Черноморие.

Според изпълнителния директор на "Исторически парк" АД Ивелин Михайлов към момента за реализацията на проекта са били инвестирани около 70 млн. лв. Това, което беше показано на публиката при официалното откриване на парка обаче, приличаше на гола поляна с изградена реплика на част от крепостта "Баба Вида", която е официалният вход към бъдещия парк. Има поставена и огромната бронзова статуя на тракийски стрелец.

В интервю пред "Капитал" Ивелин Михайлов обяснява, че от първоначално емитираните 1 млн. акции са продадени около 200 000, което е една пета.

"Ако целият проект е 1 млн. акции, да кажем, че около 78% ще останат в един инвеститор", казва Михайлов, без да посочва кой е той. Другите са около 1000 инвеститори, които са купили различен брой акции. "Най-големите са инвестирали 1 млн. лв., други – много по-малко средства. Пак казвам, че закупуването на акции не е като закупуването на акции от борсата, а това са съдружници в създаването на самия проект. Тези пари служат за изграждане на самия проект, а не за да бъдат прибрани от някой, който е направил нещо", казва Ивелин Михайлов.

Според разследването на "Капитал" сред акционерите на компанията е Силвия Попова, съпруга на кмета на Пазарджик Тодор Попов, станал известен в цяла България с огромното си имение в с. Паталеница. Според данъчната декларация на Попов за 2018 г. съпругата му Силвия е придобила 477 400 лв. от продажба на акции в още недовършения "Исторически парк".

Проверката на КФН

Въпреки че първоначално КФН твърди, че не ѝ е работа да проверява дружеството, сега очевидно е променила позицията си и след публикацията в "Капитал" е направила проверка на "Исторически парк" АД.

След анализ на публично известната информация за проекта, налична в интернет пространството, електронни медии и социални мрежи, както и в Търговския регистър, КФН вече вижда опит за измама на акционерите, но тъй като това не е от нейната компатентност, прехвърля случая на прокуратурата.

Проверката на КФН е установила, че прехвърлянето на наличните акции на "Исторически парк" АД се осъществява между частноправни субекти.

Респективно правоотношенията, които възникват между тях, също имат частноправен характер. Комисията за финансов надзор няма правомощия по отношение на тях, тъй като тя има правомощия единствено при публично предлагане на безналични ценни книжа.

"Според становището на КФН има вероятност на лицата, придобили от акциите на дружеството, да се предоставя заблуждаваща информация, че заплатената от тях стойност за акциите постъпва в дружеството за реализация на самия проект "Исторически парк", а не по сметка на акционерите – прехвърлители", констатира финансовият надзор.

"За установяване или отхвърляне на това предположение с мое решение резултатите от проверката на всички факти и обстоятелства, свързани с правоотношенията, възникващи между дружеството и неговите акционери, са изпратени за запознаване и преценка за последващи действия от страна на Прокуратурата на Република България", казва Бойко Атанасов, председател на КФН.

Сега на ход е прокуратурата.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ilia Iliev_fb
    #6
    Отговор на коментар #4

    Инвистиции в държава без държавност.Ха ха хаВремето на мутрите не е минало и скоро няма да мипе в Бг.Тези ,които говорят за инвестиции в Бг са или некъдърници,или подмамват да закопаят някой

  2. Ilia Iliev_fb
    #5

    Варна и районът знаете,че беше най жестоко ограбен с пиралидите. И това го нап.ави разбира се елитът ни. Ха ха ха Та и сега тезихора,грабили и крадели ще имат акълът да правят печеливш бизнес туризма. Ха ха ха Няма как да стане. Нито могат да намерят хора да го въртят бизнеса, нито те самите могат. Жалко. Но имитацията и примира от другите не вършат работа. Ха ха ха

  3. В и К
    #4
    Отговор на коментар #2

    Ще припомня, че едно от първите неща, което комунистическите ченгета организираха след отстраняването на тошо, бе организирано източване на спестяванията на гражданите. Кеф ти пирамиди, кеф ти фалиране на банки. И все така става, че бившите комунисти идеалисти изведнаж се оказват най-капиталистите.Вие, драги, сте като пияницата, който повръщал по дръзналите да му правят забележка, след което ги питал, не ги ли е срам, да ходят така изцапани.По темата на статията - няма бизнес масовка в североизточна България, която да не се е оказала пирамида в крайна сметка. Сънародниците по тези места могат спокойно да избегнат финансови загуби, ако просто не инвестират в нищо там.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. Финансова приамида? Не думай! Има ли такивая при демокрацията? Ама много ли са?

  6. idickinc
    #1

    Бг и туризъм. Ха ха ха В Сащ ги правят тези неща, но принципа е друг. Дори и не мисля,че ще има българин способен да свърже всичко това в печеливша схема. Хй ха ха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам