Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историческият съюз на гърци и сърби се дължи на страха от България, сочи гръцки историк

0 коментара

Традиционното приятелство между Гърция и Сърбия се дължи на страха от България - тази теза е залегнала в публикуваната наскоро книга на гръцкия историк Лукианос Хасиотис "Гръцко-сръбските отношения 1913-1918 г.".

Той разглежда въпроса защо Гърция винаги е гледала на сърбите като на съюзници през призмата на историческите съюзнически приоритети и политическите сблъсъци.

Гръцкият вестник "Та неа", цитиран от Би Би Си, представя проучването и ключовите моменти от него.

Още в увода си историкът Лукианос Хасиотис отбелязва сполучливо, че гръцката историография и пресата представят традиционно една идеализирана картина за гръцко-сръбските отношения. Тя, продължава цитата от книгата вестник "Та неа", изглежда митологизирана в сравнение с комплицираността и жестокостта, която заклеймява в общото гръцко подсъзнание връзките на Гърция с всички останали балкански страни.

Странното, отбелязва "Та неа" е, че това схващане за гръцко-сръбската дружба не се обосновава от проучвания - малки или големи, гръцки или сръбски.

В проучването на Лукианос Хасиотис се отговаря на въпроса защо Гърция и Сърбия автоматично се възприемат за съюзници в съзнанието на гърците и защо те са излезли например по улиците, за да подкрепят един класически демагог като Милошевич, който е въвлякъл страната си в опасни пътеки, пише "Та неа".

Основните изводи от книгата са, че това историческо приятелство се дължи на общия страх на гърците и сърбите от българската заплаха около разпределението и вероятното преразпределение на Македония, борбата за която е започнала от трите нации от 1860 г. Авторът на историческото проучване, съгласно гръцкия вестник "Та неа", посочва, че сърбите са закъснели да влязат в играта, в резултат на което българите са били по-напред. В същото време както сърбите, така и българите са целели една и съща цел - славянски говорещото население на Македония.

Същевременно, продължава цитатът, гръцката държава от своя страна се е плашела повече от България, защото тя имала руската защита, която я е правела "непобедима", но и с по-голямо влияние върху славянски говорещите в Македония.

Авторът отбелязва, че гърците винаги са треперели да не се съюзят българите със сърбите. Подобен страх са имали и сърбите за съюз между гърците и българите. Така принципът съгласно гръцкото историческо проучване - врагът на моя враг е мой приятел, е довел до това гърците и сърбите да се съюзят срещу България във втората Балканска война, от която Гърция е спечелила половин Македония, а Сърбия 38 процента от нея.

Книгата разглежда и някои въпроси за това как преди Втората световна война сърбите са парирали сближаване между Атина и София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.