Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историческо: Българският премиер почете в Скопие паметта на загиналите евреи

Борисов не поднесе буквално извинение, но македонски историк сравни жеста му с направеното от Вили Бранд в Полша

9 коментара
Историческо: Българският премиер почете в Скопие паметта на загиналите евреи

Бойко Борисов стана първият български министър-председател, който в Скопие се поклони и изказа почит към паметта на над 7000 загинали евреи от Македония, депортирани през 1943 година от администрацията на българската държава, която по това време е съюзник на Третия райх.

"Поклоних се пред паметта на евреите, депортирани от територията на Република Македония преди 75 години. Не трябва да забравяме тази част от историята и не трябва да допускаме подобни грешки. Дълбоко скърбим за всеки човешки живот и никой, изпратен в лагерите на смъртта, не трябва да бъде забравян", заяви Борисов, който участва заедно с македонския си колега Зоран Заев във възпоменателната церемония в Скопия по повод 75-тата годишнина от трагичните събития.

В навечерието на поредната визита на Борисов в Македония, последвали влизането в сила на Договора за добросъседство между двете страни, няколко български медии, позовавайки се на неназовани източници, тввърдяха, че Борисов ще поднесе извинение за депортацията на евреите. Против подобна стъпка в аванс се обяви коалиционният партньор в управлението Валери Симеонов.

В края на краищата Борисов не поднесе буквално извинение, но самото му присъствие в Скопие може да се оцени като знакова промяна в досегашната официална българска позиция.

Същемвременно, както е правил и по-рано, в македонската столица премиерът наблегна и на темата за спасените от българското общество 48 000 евреи на територията на Царство България.

"Днес е слънчево и хубаво време, приятели сме, ако се опитаме да си представим нацистите, които са били тук, какви нечовешки неща са направили с живи човешки същества. В тези най-жестоки времена българският народ, църква, интелектуалци, общественици успяха да спасят 48 000 евреи и затова българският народ заслужава много голямо уважение", заяви Борисов.

После припомни трагедията, разиграла се на Балканите само преди 20 години, и подчерта, че именно затова тук, в региона, "трябва да градим, да работим заедно и народите ни да живеят щастливо и всичко това да остане в историята".

"За да не се случи това, отговорност носим днешните политици", заяви Борисов.

Зоран Заев от своя страна каза, че присъствието на колегите му от България, Босна и Херцеговина, на представители на румънския парламент и на дипломати от други държави, е показателно за направения цивилизационен избор.

"Историята се повтаря само за тези, които остават слепи за изводите от нея", каза той.

И добави, че днес преговаряме поуките от миналото, "за да осветлим допълнително пътя си към бъдещето, който сме избрали заедно“.

"Приемането на различията, сътрудничеството и приятелството са ценностите, които приемаме и ще поддържаме с всичките си дела, за да не се повтаря никога това", каза Заев.

Преди това в Скопие се проведе и символичен "Марш на живите" в памет на загиналите евреи, в който се включиха стотици граждани.

Споровете в историята

Споделяйки съдбата на над 4 хиляди евреи от Беломорието, 7144 евреи от територията на днешна Македония, окобо половината от които са деца, са депортирани през март 1943 година и после загиват в лагера на смъртта Треблинка в окупирана Полша. Оцелелите са малцина.

По времето на тези събития България е получила от нацистка Германия правата за административно управление на тези територии, но не и възможността да направи свои граждани всички, живеещи на нея, се посочва в съобщението, разпространено от българското правителство.

Българските историци и общественици остават разделени в тълкуванието на фактите. Според някои българската държава не дължи извинение, тъй като отговорността е била изцяло на Германия. Други обаче подчертават и отговорността на българските власти, които са осъществили депортацията.

Историческо поклонение, сравнимо с постъпката на Вили Бранд

Според македонския историк Тодор Чепреганов, който иначе е известен с антибългарските си коментари по други теми, посещението на българския министър-председател Бойко Борисов в Скопие е "голяма и смела държавническа постъпка, акт на почит, подобен на този, който през 70-те години прави тогавашният канцлер на Западна Германия Вили Бранд".

На 7 декември 1970 г. Бранд е първият германски канцлер, който е на посещение в Полша, и полага коленичещ венец на паметника на героите от Варшавското гето. Тази картина до днес се смята за един от най-грандиозните моменти в съвременната германска история, а Вили Бранд е човек, който яростно се е борил срещу Хитлер и срещу фашизма.

Актът на поклонение пред паметника говори сам за себе си, независимо дали ще бъде изразен с думи или със силата на жеста, отбелязва македонската редакция на Дойче Веле.

"България трябваше да направи такава постъпка. В миналото тя имаше две роли: от една страна, спасила евреите на своя територия, но от друга страна, не е попречила на депортирането на евреите от окупираните територии. Колкото и да ви се иска, не можете да избягате от собствената си история", добавя Тодор Чепреганов.

От тази гледна точка, въпреки факта, че днешните поколения в България нямат вина за станалото преди 75 години, македонският историк смята, че поклонението на българския премиер пред паметника на загиналите евреи в Скопие е "голямо събитие и че Борисов е голям държавник".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шаривари
    #9

    Не ми се мисли какво щеше да стане, ако България беше казала, че няма да депортира евреите от споменатите области...В случая не виждам никаква вина от страна на България, та да се извиняваме. Немците трябва да се извинят!

  2. Когато БОйко ходи у македония да се зивинява за чуджи вини, тогава Ердоган Евро-атлантически казва-кърджали е толкова турски, колкото и Одрин!

  3. boriana
    #7

    Гледайте видеото. Там към края показват една паметна плоча на която пише че "бугарските фашисти" отвели в лагерите едиколко си евреи. ТА ДУМИТЕ ОТЛИТАТ, НАДПИСИТЕ ОСТАВАТ.

  4. Ники
    #6

    Даже и Тиквоча има моментни проблясъци. Или добри външнополитически съветници. Във всеки случай, достойна постъпка. Балканските безумия трябва да се забравят вече.

  5. dimitardi100
    #5

    Браво на Борисов!

  6. MorningStar
    #4

    Нормално е Борисов да се преклони пред паметта на жертвите, но е абсурдно някой да очаква извинения. България е спасила всички свои над 48 хил. евреи и е направила това, което никоя друга европейска страна не е могла да извърши. Евреите от Македония и Беломорска Тракия са нямали български паспорти - било им е забранено да получат такива, макар там да е имало българска администрация на ниско ниво. Били са под юрисдикцията на Третия Райх и са депортирани със заповед на Химлер.

  7. Kiril Kovatchev
    #3

    Ако някой се чуди защо западът толерира човека от Банкя, може да спре да го прави и да се замисли. Борисов успя да сдобри България с Македониия. Помага на Македония да се приближи до НАТО и ЕС. Борисов има мъжеството да се извини за постъпките на България от преди 75 години. Та така - човекът от Банкя си купува навън спокойствието за вътре в страната.

  8. fantom
    #2

    Аналогията с посещението на Вили Бранд в Полша е абсолютно погрешна и се използва манипулативно от македостващите и антибългарски елементи. Вили Бранд е предсатвител на страната, създала концлагерите и извършила масовите убийства. Той би трябвало да се извини и за жертвите от Македония. България е страната, която е защитила евреите си и отдава почит към жертвите на холокоста в съседна страна. Ако македонците се опитват да винят някого, те трябва да винят себе си. Българският НАРОД спаси евреите си, а "македонският" не направи нищо. Поне да бяха опитали.

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.