Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историци ще търсят неточностите в учебниците по предмета

Списъкът ще е готов до месец, просветното ведомство обеща корекции

2 коментара

Инициативен комитет, включващ историци и издатели, ще направи до един месец списък с проблемните места във всички учебници по история, за да ги предложи за корекция на Министерството на образованието. Това стана ясно след среща в понеделник между просветния министър Румяна Коларова и представители на обществения комитет, чиято дейност е провокирана от изопачени, според специалистите, факти и събития в учебник "Човекът и обществото", за трети клас, свързани с Васил Левски.

Коларова е изразила подкрепата си за инициативи, свързани с подготовката на допълнителни учебни помагала за българското образование, както и за отправянето на конкретни предложения в бързи срокове за корекции на забелязани неточности в учебниците по история, съобщиха от просветното министерство.

Проф. Илия Тодев, директор на Института за исторически изследвания на БАН и член на инициативния комитет, коментира пред журналисти след срещата, че предложенията с корекциите ще бъдат оформени като притурка към учебниците, а при следващо тяхно публикуване те ще бъдат взети под внимание.

Тодев обясни още, че мониторингът над учебното съдържание в учебниците по "Човекът и обществото" или по "История и цивилизация" ще е постоянен.

Заместник-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева отбеляза, че особено при разглеждането на учебниците за началния етап на основната степен на образование трябва да се има пред вид възрастовата специфика на учениците, както и необходимостта от достъпен и ясен език, който да се възприема от над 70 хиляди ученика годишно.

Тя изрази надежда, че с общи усилия може да се постигне коригиране на допуснати неточности в учебниците и добави, че разчита и на коректното отношение на издателствата.

Попитана как ще коментира проблемните текстове в учебника по "Човекът и обществото" за трети клас, Ваня Кастрева отговори, че има допуснати някъде неточности и непълнота в едно изречение. По думите ѝ обаче "конкретните проблемни текстове не фалшифицират историята, защото няма подмяна на исторически процеси". С колегите нямаме разнобой и всички бяхме единодушни, че е необходимо да се осъвремени и да се нанесат конкретни поправки, които не променят общи постановки, каза още заместник-министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Писането на истинската, откровена история на България е извънредно важна задача. И трудна! Трябва да показват върховте и паденията на нацията и хората! Така се възпитава няционален характер - честно да се казва истината. Напр. гибелта на голямия наш поет Никола Вапцаров - кой го уби. Тези който разстреляха или тези които го изпратиха на явна гибел да носи бомби във военно време. Или за генерал Заимов какво ще пишат - единсвтеният(до сега)генерал(шпионин) съветски такъв, хванат от немците по време

  2. Васил Антонов
    #1

    Ами пише ли за обявяването на война на България на 5-ти септември 1944, за агресия от страна на Съветския Съюз? Или това е "братска" война, за съсипването ни като държава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.