Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“История славянобългарска“ ще се учи в IX вместо в VI клас

9 коментара
Ваня Кастрева и Тодор Танев обясниха новите учебни програми, сн. БГНЕС

Произведението “История славянобългарска“ на Паисий Хиляндарски не е извадено от учебната програма изобщо, а е преместено да се изучава в IX вместо в VI клас. Това обясни в понеделник министърът на образованието Тодор Танев по повод интерпретациите, че произведението отпада от публикуваните късно в петък за обществено обсъждане проекти на нови учебни програми за IІ, VI и в VIII клас.

Промяната се прави, тъй като според образователните експерти произведението ще бъде по-добре разбрано от по-големи ученици, както и за да съвпадне изучаваното съдържание по български език и история в един и същи клас. Досега произведението се е изучавало в два класа – в VI и в X.

“Твърдения като “пада“ и “няма го“ са слабо казано некоректни“, коментира Танев. “Нищо, което е свързано с българската национална идентичност, аз като министър няма да допусна да липсва в съдържанието на наредбите. Нито ми е в амплоато, нито съм дошъл тук да кастря още. Напротив, смятаме с моя екип, че това, което правим, ще допринесе за по-плътното усвояване на тези текстове“, посочи Танев. Той допълни, че текстът на "История славянобългарска" е основата за българското Възраждане на нацията ни.

Ивайло Дичев: Ако не е задължителна, българщината ще умре

"Ако не е задължителна, българщината ще умре. Това разбирам от евъргрийна за отпадащите текстове от учебниците." Това написа проф. Ивайло Дичев в социалната мрежа"Фейсбук" по повод въпросите и възраженията в медиите за новите учебни планове.

Още

“Моля ви да приемете нашата нагласа, че освен тези съдържания и текстове – текстове в кавички, това не са текстове, защото Ботев – отказвам да е само текст, Иван Вазов - отказвам да е само текст – думата текст не е приложна и към философията – било на Хегел или на Кант. Тези велики произведения трябва да бъдат поднесени по най-добрия възможен начин както във вертикала, така и в хоризонтала“, каза министърът и поясни - във вертикала означава в нужната възрастова група, а в хоризонтала – в синхрон с други учебни премети за същия клас.

Танев поясни още, че произведението на Добри Чинтулов “Стани, стани, юнак балкански“ ще се изучава по музика, а от изучаване отпада “Бай Ганьо в банята”. “Смятам, че не е подходящо. Ние сме в ХХІ век и България е мръднала специално в това отношение от тогава”, каза министърът. За сметка на това се включва "Бай Ганьо пътува". Сред отпадналите от задължителната програма произведения е романът на Александър Дюма "Граф Монте Кристо".

Целта на новите учебни програми, които са в духа на новия училищен закон, е да разтоварят учебното съдържание, така че 40% от учебните часове да са посветени на преподаването на нов материал, а 60% на упражнения, преговор и затвърждаване на знания. Което няма как да стане без отпадането на произведения от  учебните програми. Очаква се около 30 произведения да отпаднат от задължителната програма по литература в средното образование. Сега учителите често не могат да се справят с преподаването на цялото учебно съдържание.

По повод критиките, че министерството вади от програмата български произведения и ги заменя с чуждестранни, зам.-образователният министър Ваня Кастрева коментира  в понеделник пред БНР, че в новата структура на учебното съдържание присъствието на българските автори е над 60 на сто от всички изучавани автори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #9

    Много правилен ход на Министерството. В 6-ти клас нищо няма да се разбере от децата

  2. kosta
    #8
  3. Милостипросим
    #7
  4. Pavlova
    #6

    То така си беше. Не знам кой е малоумникът, който я е свалил в шести клас. Това произведение не е за малки деца.

  5. Просвета
    #5

    Всички многобройни генетически изследвания казват, че сме траки. Някой може ли да обясни несъвместимостта им с История Славянобългарска??!! Ние не сме ли много мургави, за да сме славяни?

  6. Е. Георгиева
    #4

    По моето скромно мнение - "История славянобългарска" НЕ се учи заради съдържанието в нея, а ЗАРАДИ ВЪЗПИТАВАНЕТО В СЛАВЯНОБЪЛГАРСКИ ДУХ. Кажете ми - кой РОМ докарва до 9ти крас и КАК ще го приобщаваме към българщината и КАК той ще УВАЖАВА ИСТОРИЯТА на страната СИ? Може това произведение да се изучава НА ДВЕ НИВА НА РАЗБИРАНЕ - едно, по- общо в шести клас, за да се разбира от ВСИЧКИ българи - били те роми или не, и на по- високо ниво, вече с повече задълбоченост. НО ДА ОТПАДНЕ ЕДНО ТАКОВА БИЖУ като "ХУБАВА СИ МОЯ ГОРО" - ТОВА Е ЗА СЪД. СПРАВЕДЛИВ СЪД. СЪДЪТ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД.

  7. Роси
    #3

    Така ми е писнало от тези вечни вопли да не би да отпадне от учебната програма нещо, дето бабите ни са го учили... Как да си родолюбец, като учиш Ботев /свестните у нас смятат за луди, глупакът вредом всеки почита.../ и виждаш, че нищо не се е променило, въпреки че разчепкваш отвсякъде История Славянобългарска и великата България...

  8. Boriana Boneva
    #2

    какво е История славянобългарска като историческа творба. По съдържание, по изложение, по познавателни качества тя не е надскочила историографията на православния Изток до ХV в. Във времето когато в Европа отдавна е развита критическата НАУЧНА историография, у нас със закъснение от над 10 в. се пише една история в стила и съдържанието характерни за средновековието. Но защо е толкова важна за нас българите. Защото след като сме проспали по обективни вътрешни (чисто български) и външни (чужда

  9. daskal
    #1

    Това май е разумно. За опит за осмисляне на този брилянтен документ на българските комплекси за малоценност наистина се изисква по-висока възраст.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.