Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

IT секторът в България расте до 4.5% от БВП

Браншът е назначил 4000 нови служители през 2022 година, а до 2026 г. ще осигури работа на още 30 000

4 коментара
Image by <a href="https://pixabay.com/users/stocksnap-894430/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2558220">StockSnap</a> from <a href="https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2558220">Pixabay</a>

Секторът на информационните и компютърни технологии (ИКТ) продължава да расте през 2022 г., достигайки ръст от 26%. Това покзва тазгодишния доклад "Барометър" на Българската асоциация на софтуерни компании (БАСКОМ).

Ръстът е с над 1.22 млрд. лв. в сравнение с 2021 г., като за 6 години секторът е увеличил оперативните си приходи над 6 пъти. Над 80% от приходите са от износ предимнокъм САЩ и страни от Западна Европа. Очаква се приходите от износ да достигнат до 6.3 млрд.лв за 2022 г.

Доброслав Димитров, председател на управителния съвет на асоциацията, заяви, че безспорно IT индустрията в България е на световно ниво и всяка година растежът е все по-висок.

"Същевременно има огормна бездна между развитието на сектора и дигитализацията, където делим последното място в Европейския съюз с Гърция.", добави той.

Очакванията са приходите през 2022 г. да достигнат до 4.5% от БВП на страната, отбелязвайки своята най-висока стойност от 2011 година насам.

В доклада се отбелязва, че през 2022 година има 370 новорегистиррани софтурени компании в България, като новоназначението служители са били над 4000, а общият им брой надхвърля 50 000.

Компанните ще внесат около 1.27 млрд. лв данъци и осигуровки, което е с 214 млн. лв. повече спрямо 2021 г.

Светло бъдеще и глад за кадри

Сред основните теми бе разрастването на сектора и големите очаквания през следващите години. Според прогнози до 2026 г. ще се отворят над 30 000 нови работни места, а служителите в сектора ще достигнат 80 хил.и повече. Приходите от продажби ще бъдат над 15 млрд. лв., а данъците и осигуровките – около 3 млрд. лв. Целта ще бъде ИКТ индустирята да заеме първо място по приходи в българската икономика.

За да се случи това обаче набирането на нови кадри и образователните реформи, трябва да се превърнат в основен приоритет. Оказва се, че през 2026 г. вероятно ще има 9000 нови позиции в бранша, но висшите учебни заведения произвеждат около 3000 кадри годишно.

Именно заради това от асоциацията настояват за смели образователни реформи, качествена политика за привличане и задържане на специалисти, увеличен прием в технологичните специалности на университетите, нови технологични училища в страната и адекватни инвестиции за STEM в националния план за възстановяване и устойчивост.

Ролята на държавата

От управителния съвет на БАСКОМ засегнаха и темите за данъчната стабилност и максималния осигурителен праг, който отново е сред темите в Народното събрание, тъй като от БСП предлагат вдигане на осигурителния праг до 4200 лв. Сред приоритетите на асоциацията ще бъде предвидима и сигурна данъчно осигурителна рамка.

"IT индустрията няма проблем с кадрите, а България има проблем с IT индустирята." Когато говорим за регулациите пък на всеки няколко месеца се показва някой, който иска да накаже с високи осигуровки "богатите" IT специалисти, без да разбира, че това е възникващата средна класа на България.", изтъкна Доброслав Димитров.

Георги Брашнаров, член на консултативния съвет на асоциацията, пък допълни, че секторът не желае да се оплаква, но темата с регулациите е чист популизъм от страна на различни партии.

Според доклада именно държавната политика и национална икономика оказват сериозно негативно влияние върху сектора. Над 60% от членовете на БАСКОМ отбелязват, че държавните политики и данъчните регулации имат отрицателен ефект върху бизнеса.

Служебният министър на икономиката и индустрията, Никола Стоянов, който присъства на събитието, увери, че се работи в насока подобряване на средата за развитие на компаниите и се работи съвместнос Министерството на образованието за създаване на нови възможности за развитие на средните училища и връзка с университетите.

Данните се изготвят на база изследване на компании с предимно софтуерна дейност, като за девета поредна годинатое дело на агенцията за бизнес проучвания CBN - Pancheff, Stoytcheff & Co.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    В западния свят се търси такава реализация на младите хора, която да е подплатена с подходящото образование. Смята се, че младежите имат нужда от знания и технически умения, от възможности за езиково и комуникативно представяне. Т.е. няма да има по-голяма нужда от програмисти, а от хора, които да са технически грамотни, които умеят да говорят, пишат и четат.

  2. asash amim
    #3

    От декември 2022 г.влезе в сила директивата на ЕС и САЩ за борба с изпирането на пари (5). Биткойните и други монети, компрометирани от престъпници, могат да влязат в крипто портфейлите на потребителите. В този случай всички активи в портфейла са в черен списък и ще бъдат блокирани. Проверете портфейла си безплатно и без регистрация спешно: https://tiny.one/56yxax6p

  3. Гьорче Петров Н
    #2

    АйТи Специалист ми бил, Овчари трябват, Овчари!..

  4. Гeн. Иван Колев
    #1

    Това е много кофти. Понеже ни Ахмед, да не говорим за Карадайъ или Данчо Ментата, ни Делянчо или мамка му, ни Томито, Теменужка и цялата ГЕП-аджийска глутница централно или по места, нито дори Меси от Банкя си нямат хал-хабер как аджеба работи това ИТ и, което е по-важно за тях, как може да се пълнят чекмеджета с ИТ. Кофти, много кофти наистина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.