Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИТ специалисти ще преподават в училищата

Образователното министерство финансира плавна адаптация в градината и в І клас

1 коментар
ИТ специалисти ще преподават в училищата

Специалисти от ИТ сектора ще могат да обучават ученици заедно с учителите им, преподавателите пък ще опресняват знанията си с посещения на реални фирми от сектора. Това предвижда нова национална програма на Министерството на образованието и науката, наречена "ИТ фирми в училища и учители в ИТ фирми".

Тя е част от 17 програми за развитие на образованието, които са с общ бюджет от 76 млн. лева. Те бяха представени във вторник от екипа на ведомството.

За програмата, насочена към участието на ИТ фирмите в обучението, са предвидени 1 млн. лева. Освен практически обучения от специалисти от реалния бизнес, тя включва и семинари в училищата, чиято цел е учениците от І до Х клас да бъдат мотивирани да изберат кариера в областта на информационните технологии. Съвместните часове с ИТ експерти ще са за професионалните и профилирани гимназии.

Училищата ще кандидатстват, за да получат средства по програмата. С предимство ще са онези, които обучават повече деца.

На детска градина и училище без стрес

Друга нова програма на образователното министерство трябва да подпомага адаптацията на първокласниците, както и на децата, които преминават в V клас. Идеята е да се намали стресът при постъпването от детска градина в училище, както и след завършването на ІV клас, когато от един основен учител, децата вече имат часове при различни преподаватели по отделните предмети.

Идеята е бъдещите учители на първокласниците да ги посещават в подготвителните групи в градините, а след започването на І клас, педагозите от забавачките да ходят при децата в училище. По подобен начин преподавателите по предмети в V клас ще ходят в часовете на четвъртокласниците, а началните учители - в часовете от по-горния клас. Бюджетът на тази програма също е 1 млн. лева.

"Това е изключително важно по отношение намаляване на стреса на учениците и най-вече на адаптивния период", коментира зам.-министър Таня Михайлова при представянето на програмите.

Тя добави, че със средства от бюджета на министерството ще се насърчават детските градини да предлагат по-плавна адаптация при приемането на децата. Идеята е родителите да бъдат допускани до "определени помещения" и да остават там с децата си в първите седмици от тръгването им на градина.

Целта е малчуганите да не се чувстват изоставени и да не се стресирани, когато родителите им ги оставят на вратата на градината. В момента такъв подход на адаптация почти не се прилага. Основният мотив е, че родителите не отговарят на изискванията на здравните власти, за да останат по-дълго в градината.

Дори и с програмата на образователното министерство едва ли плавната адаптация ще стане бързо масова практика.

Часове в музеи и галерии

Други 3.2 млн. лева са отделени за организирането на ученически олимпиади и състезания, както и за подготовката на участниците, в която ще се включват преподаватели от университетите и учени от БАН.

В програмата "Осигуряване на съвременна образователна среда" за 2019 г. ще се даде възможност за организиране на изнесени часове - в музеи, галерии, театрите. Бюджетът на програмата сега е 7.38 млн. лева. От него ще се отделят средства и за издаване на учебни помагала за професионалното образование.

Продължава програмата "ИКТ в предучилищното и училищното образование", която е с бюджет 11 млн. лева. С тях ще продължи осигуряването на свободен достъп до интернет в училищата, както и те ще се оборудват със софтуер и електронни ресурси.

Обезщетения за 8100 души

С най-висок бюджет от 36 млн. лева остава програмата "Оптимизация на вътрешната структура на персонала в институциите от предучилищното и училищното образование". С нея се плащат обезщетения при съкращаване или пенсиониране на преподаватели и други персонал, зает в образователните институции. Планирано е финансирането на обезщетенията за 8100 души, които ще напуснат системата.

С 1.7 млн. лева ще се финансират педагогически курсове за специалисти по отделните предмети, както и допълнителна специализация за педагози по дефицитните физика, математика, информатика, информационни технологии и чужд език. Целта е да се намали недостигът на кадри по отделните предмети.

В рамките на тази програма най-опитните преподаватели ще бъдат изпращани в проблемни училища, за да подобрят резултатите им. В този корпус от учители ще бъдат включени 80 човека, които ще бъдат избрани чрез специален механизъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Teo
    #1

    Поздравления за плавния подход за детските градини! Наистина крайно време беше тези елементарни европейски модели да се появят и у нас. Още повече, че са в полза на най-малките!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.