Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италианският премиер: С Европа не е свършено след брекзит

Ренци, Меркел и Оланд смятат, че ЕС ще се съсредоточи върху общата отбрана, сигурността и икономическия растеж

3 коментара
Италианският премиер: С Европа не е свършено след брекзит

С Европа не е свършено след Брекзит, заяви италианският премиер Матео Ренци на пресконференция в компанията на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд, предаде Франс прес.

"Мнозина смятаха, че след Брекзит с ЕС е свършено. Но не е така", увери той малко преди да започне работната си вечеря в понеделник с Меркел и Оланд, на която тримата обсъдиха как да бъде възроден ЕС след шока от британския вот.

Ренци подчерта, че Европа иска да напише бъдещата глава след британския вот за напускане на общността, съсредоточавайки се върху общата отбрана, сигурността и икономическия растеж, като особено внимание бъде обърнато на младежката безработица, предаде Асошиейтед прес.

На пресконференцията, свикана на самолетоносача "Гарибалди", който координира операцията на ЕС за спасяване на мигранти в Средиземно море, Ренци заяви, че подобряването на сигурността и на обмена на разузнавателна информация е абсолютен приоритет за Европа, която е изправена пред ислямистко насилие.

Президентът на Франция Франсоа Оланд подчерта специално нуждата от обща европейска отбрана след серията кървави атаки във Франция и други европейски страни. Той каза също, че европейските лидери трябва да се борят срещу националистическите тенденции и да покажат обединен фронт.

Френският лидер изброи три приоритета за Европейския съюз: укрепване на сигурността чрез обмен на разузнавателна информация и контролиране на миграцията, стимулиране на държавното и частното инвестиране и решаване на въпроса с младежката безработица.

Оланд заяви също, че за международната общност ще бъде срамно, ако не успее да спре убийствата в сирийския град Алепо, съобщи ДПА.

Германският канцлер Ангела Меркел наблегна на проблема със сигурността пред лицето на ислямския тероризъм и гражданската война в Сирия. Тя подчерта, че страните от ЕС трябва да направят повече за вътрешната и външната сигурност. И Меркел се обяви за укрепване на сътрудничеството в отбраната и за разширяване на обмена на разузнавателна информация. Тя каза, че европейските страни трябва да засилят сътрудничеството в битката срещу трафикантите на мигранти през Средиземно море и в защитата на външните граници на съюза.

По време на съвместната пресконференция Мекрел подкрепи италианския премиер Матео Ренци за идеята му за гъвкава бюджетна политика, предаде Франс прес.

"Матео Ренци започна смели реформи, включително на италианския пазар на труда", заяви германската канцлерка. Според нея тази реформа създава условия за устойчива и процъфтяваща икономика в Италия. "Правя всичко по силите си, за да го подкрепя в това", добави тя.

Меркел обяви подкрепата си в момент, когато популярността на Ренци бързо спада. Планирано е преди края на годината да се проведе конституционен референдум, който може да доведе до нов период на силна политическа нестабилност.

В отговор на въпрос за бюджетната гъвкавост, която Ренци иска, за да финансира догодина инвестиции, които да помогнат за подновяването на все още неуверения растеж в Италия, Меркел се показа по-скоро отворена към идеята. "Мисля, че Пактът за стабилност предвижда наистина много гъвкавост, която можем да използваме интелигентно", увери тя.

Германската канцлерка обаче подчерта, че Италия, Франция и Германия ще гарантират икономическия си растеж, "като създадат благоприятни условия за частните инвестиции".

Преди разговора си за бъдещето на ЕС лидерите на Италия, Франция и Германия положиха венец на гроба на италианския интелектуалец Алтиеро Спинели на остров Вентотене в Тиренско море. Спинели е бил заточен на острова по време на режима на Мусолини. През юни 1941 г. с двама съмишленици той написва основополагащия документ на европейския федерализъм "Манифестът от Вентотене". Две години по-късно основава Движение за европейски федерализъм.

Театрално прессъбитие

Вчерашната тристранна среща между италианския премиер Матео Ренци, германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд изглеждаше добре на камера, но много от журналистите останаха разочаровани от събитието, предаде ДПА.

Лидерите на трите най-големи държави от еврозоната говориха пред представителите на пресата от самолетоносач на символичния фон на остров Вентотене, където е бил написан манифестът за европейска интеграция от изгнаник антифашист през Втората световна война.

Но те направиха изявленията си преди самата среща и преди да могат да съобщят за каквито и да е решения по належащи проблеми като Брекзит, миграцията и стагниращата икономика.

За да отразят събитието, репортерите трябваше да се качат на самолетоносача "Гарибалди" осем часа преди състоялата се привечер пресконференция и да преживеят продължително пътуване обратно към сушата. На борда те имаха проблеми с интернет и с телефонните връзки.

"Никога не съм имал подобни работни условия", оплака се кореспондент на "Файненшъл таймс". Само на обществената телевизия РАИ бяха спестени логистичните кошмари", добави той.

Ренци се извини в края на пресконференцията и пожела на журналистите "удобно" връщане на сушата, добавяйки: "Надявам се, че ще имате възможност да продължите работата си без тукашните проблеми с интернет."

Въпреки това Асоциацията на чуждестранните журналисти в Рим смята да подаде официално оплакване пред правителството, а опозиционният вестник "Фато куотидиано" определи срещата като "безполезен и скъп европейски круиз."

Не за първи път Ренци организира "театрално" прес събитие, отбелязва ДПА. На последната италианско-германска среща на върха във Флоренция двамата с Меркел направиха изявление за журналистите в Музея на академията пред статуята на Давид на Микеланджело. Мястото предложи възможности за фотографски изяви, но и тогава нямаше свободен достъп до интернет, а журналистите бяха принудени да си тръгнат мястото веднага след изявленията на двамата лидери, тъй като музеят трябваше да отвори врати за редовните посетители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #3
  2. анита хегерланд
    #2

    Какви реформи прави Ренци? Ние защо не знаем нищо за неговата смелост?

  3. Gianni de
    #1

    Въпросният Спинели е бил член на италианската коменистеческа партия, т.е. основите на ЕС, "Манифестът" е резултат на комунистическо идеалистично мислене. Не чудно тогава защо след трудностите на растежа сега виждаме растеж на трудностите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.