Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия върви към нови избори с риск да прераснат в референдум срещу еврото

Популисткото правителство пропадна, президентът назначи временен премиер -технократ

8 коментара
Серджо Матарела разговаря с бившия служител на МВФ Карло Котарели

Италия поема към нови избори, след като президентът назначи бившия висш служител на МВФ Карло Котарели за временен премиер със задача да планира предсрочен вот и да прокара следващия бюджет. Това стана след като се провали опитът на двете италиански популистки партии да съставят кабинет. Очакванията на инвеститорите, че изборите ще се превърнат в референдум за ролята на Италия в ЕС и еврозоната, предизвика смут на финансовите пазари.

Италия, четвърта по големина икономика в ЕС, е без правителство от изборите през март, когато нито една политическа група не спечели самостоятелно мнозинство. Получилите най-много гласове несистемни партии – "Движение 5 звезди" и "Лига" – договориха кабинет, който обаче пропадна, след като в неделя вечерта президентът Серджо Матарела му наложи вето заради избора на финансов министър.

Матарела заяви, че може да назначи на поста евроскептика Паоло Савона, мотивирайки се с притесненията на инвеститорите както вътре в Италия, така и навън.

Макар че президентът има конституционното право да отхвърля предложен му кабинет, решението му предизвика бурния гняв на двете партии, които заплашиха Матарела с импийчмънт и се заканиха да отхвърлят в парламента предложеното от него технократско правителство на Котарели.

Котарели, бивш икономист от МВФ, обяви в понеделник, че много бързо ще състави правителство, което ще управлява страната до нови предсрочни избори, които да се състоят през есента или в началото на следващата година.

"Ще представя в парламента програма, която, ако спечели подкрепата на депутатите, ще включва и одобряване на бюджета за 2019 г. Тогава парламентът ще бъде разпуснат и ще има избори в началото на 2019 г.", каза той и обеща неговото правителство да бъде политически неутрално.

"При липса на доверие (от страна на парламента), правителството незабавно ще подаде оставка и главната му функция ще бъде всекидневното управление на страната до провеждането на избори след месец август", добави Котарели.

Популисткото "Движение Пет звезди" и националистическата дясна партия "Лига" дадоха да се разбере, че няма да го подкрепят в парламента, което означава, че това правителство може да бъде само служебно.

Новите избори – референдум за еврото

Както отбелязва Ройтрес, еврото избегна куршум след отхвърлената кандидатура на евроскептика Савона, но това може да се окаже първият залп във войната срещу еврото, тъй като сега двете враждуващи доскоро антисистемни партии могат да се обединят за съвместно участие на следващите избори.

"Предстоящите избори няма да са политически, а реален и истински референдум...между тези, които искат Италия да бъде свободна страна и тези, които искат тя да бъде сервилна и поробена", заяви лидерът на "Лига" Матео Салвини в понеделник.

"Днес Италия не е свободна; окупирана е финансово от германци, французи и еврократи", допълни той.

Еврото, облигациите и акциите първоначално поскъпнаха в понеделник, след като Матарела наложи вето на номинацията на Савона, но облекчението бързо се трансформира в страх от предсрочни избори. Разликата между лихвите на италианските и германските 10-годишни бондове – мярка за италианския риск, в момента е най-голяма за последните четири години.

Как се стигна дотук

Късно снощи Матарела заяви, че е отказал да одобри кандидатурата на евроскептика Паоло Савона за министър на икономиката и финансите, защото антиевропейските му възгледи ще предизвикат сътресения на пазарите, предаде Асошиейтед прес. Матарела каза, че скоро ще вземе решение за свикване на предсрочни избори, като вземе предвид изискванията на политическите сили и се консултира с парламента.

В обръщение по телевизията той каза, че не носи вина за безизходицата и че е предложил алтернативи за ключовия министерски пост, но те са били отхвърлени от "Лига" и "Пет звезди". Членството в еврозоната е от фундаментално значение за финансовата сигурност и бъдещето на страната ни, добави Матарела.

Отказът му да приеме кандидатурата на Савона - 81-годишен бивш министър на промишлеността, нарекъл влизането на Италия в еврозоната "историческа грешка" - е нещо безпрецедентно в новата история.


След като президентът отхвърли кандидатурата на Савона, номинираният за премиер Джузепе Конте върна мандата за съставяне на кабинет.

"Мога да ви уверя, че положих максимум усилия и внимание, за да доведа тази задача до добър край и го направих в атмосфера на пълно сътрудничество с лидерите на политическите сили, които ме номинираха", каза 53-годишният юрист и политически новобранец Конте пред журналисти.

Ходът на Матарела може да доведе до конституционна криза, предупреждават някои медии.

Кой е Карло Котарели

64-годишният Котарели, родом от северния италиански град Кремона, завършва университета в Сиена и получава докторска степен по икономически науки в Лондонското училище по икономика и политически науки.

Започва професионалната си дейност в централната банка на Италия, а след това работи във финансовия отдел на енергийната компания Ени (Eni).

През 1988 г. постъпва в Международния валутен фонд, където е бил ръководител на делегациите на МВФ в Италия и Великобритания.

През 2013 г. е назначен за извънреден комисар по ревизията на държавните разходи към правителството на премиера Енрико Лета.

Наричат Котарели "Господин Ножица", тъй като се доказал като "виртуоз в съкращаването на държавните разходи". Името му по-рано е било споменавано като възможен член на правителството.

В президентския дворец "Куиринале" икономистът пристигна с раница на гърба, след като слезе на римската гара "Термини" от влака от Милано, където преподава в престижния университет "Луиджи Бокони". Проф. Котарели се отличава с подчертана скромност и сдържаност.

Той е противник на излизането на Италия от Европейския съюз и на отмяната на еврото. "Мисля, че сме длъжни да останем в еврозоната, излизането от нея би било грешка", казва Котарели.

Искане за импийчмънт

Лидерът на "Пет звезди" Луиджи Ди Майо нарече неприемливо отхвърлянето на Савона от президента. "Това е небивал институционен сблъсък", каза Ди Майо във видео, качено във Фейсбук. "Какъв е смисълът да се ходи на избори, след като решенията взимат рейтинговите агенции", попита той.

Водачът на "Лига" Матео Салвини коментира във Фейсбук: "Работихме седмици наред, ден и нощ, да съставим правителство, което да отстоява интересите на италианските граждани. Но някой (под чий натиск?) ни каза НЕ. Ние не сме роби на германците или французите, нито на финансите".

По-късно Ди Майо заяви в тв интервю, че президентът би трябвало да бъде подложен на импийчмънт за предателство към държавата. "Ние бяхме на няколко крачки от съставяне на правителство и бяхме спрени, защото в нашия кабинет имаше министър, критикувал ЕС. Искам тази институционална криза да бъде отнесена до парламента . . . и президентът да бъде съден", каза той, уточнявайки, че става въпрос за обвинения по член 90 от конституцията.

Този член предвижда парламентът да гласува срещу президента за държавна измяна или накърняване на конституцията. Ако това бъде подкрепено от обикновено мнозинство, Конституционният съд ще трябва да реши дали да има импийчмънт или не.

По информация на агенция АНСА, "Пет звезди" и партията "Италиански братя" обмислят възможност за импийчмънт на Матарела.

Според лидера на "Италиански братя" Джорджа Мелони, "Матарела е под влиянието на чуждестранни интереси и възпрепятства съставянето на ново правителство" и "това изисква от парламента да разгледа (възможността) президентът да бъде обвинен в държавна измяна".

Партията на Берлускони ще подкрепи президента

Партията на бившия премиер Силвио Берлускони "Форца Италия" обаче, е готова да подкрепи президента и предложенията му за изход от политическата криза, съобщи в понеделник телевизия "РАИ нюз 24", като се позова на източници, близки до Берлускони.

Самият той се обяви в подкрепа на Матарела: "На първо място трябва да се спазват интересите на италианските вложители, както каза президентът".

Берлускони смята, че искането за импийчмънт на Матарела поради държавна измяна е "безотговорно".

Председателката на горната парламентарна камара Мария Елизабета Алберти Казелати, една от най-близките съратнички на Берлускони, прогнозира, че бъдещите избори ще се са най-рано през октомври. Според нея преди вота парламентът трябва да промени изборното законодателство.

Пълномощията на италианския президент

Италианският президент е уважавана институция, чиито ограничени правомощия често се оказват важни в случай на политическа криза, отбелязва Франс прес.

Отказът на Серджо Матарела да назначи за министър на финансите евроскептик, предложен от издигнатия за премиер Джузепе Конте (номинация, която впоследствие бе оттеглена) и подкрепен от парламентарното мнозинство, се базира на правомощието, описано в чл. 92 от италианската конституция.

Това не е първият случай, когато италиански президент отказва да назначи министър, предложен от парламентарното мнозинство. В историята на Италианската република такова нещо се е случвало поне три пъти, включително с бившия премиер Силвио Берлускони.

Победител на парламентарните избори през 1994 г,. медийният магнат, който вече беше попадал в полезрението на правосъдието, предложи на тогавашния президент Оскар Луиджи Скалфаро да назначи адвоката Чезарe Превити за правосъден министър. Скалфаро отказа и Берлускони отстъпи.

Този път обаче италианските популисти не са съгласни държавният глава да използва този прерогатив.

Президентските правомощия са силно ограничени и се свеждат до назначаване на премиер, а след това - на предложените от премиера министри.

Президентът има също правото да разпуска парламента. Това средство за възпиране е използвано многократно при политически кризи в Италия - парламентарна република, която е имала 64 правителства от 1946 г.

По време на финансовата криза през 2011 г. тогавашният президент Джорджо Наполитано не се поколеба да съдейства за свалянето на Берлускони и да назначи за премиер бившия еврокомисар Марио Монти. Берлускони заяви, че е жертва на държавен преврат, и поиска предсрочни избори, но такива не бяха свикани.

"Лига" и "Пет звезди" също се обявиха за предсрочни избори, след като италианците отхвърлиха на референдум в края на 2016 г. исканата от премиера Матео Ренци конституционна реформа. Ренци подаде оставка, но Серджо Матарела отказа да разпусне парламента, припомня АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #8

    Дрън, дрън дрън за страна, която има икономика и даже да няма правителство това няма да засегне икономиката. Виж това с еврото е зле. Но нашият да използва случая и да ни натресе еврото, че баба Пена от Горно Надолно да разбере, че е в е Европа.

  2. lindentown
    #7
  3. Bлaдo
    #6

    просто сработват механизмите на демокрацията, с които тя се защитава от разни нацизми, фашизми, социализми, популизми... (в конкретния случай - и руски хибидизми) Особено след като е ясно, че некви левеещи нацита-популисти не могат да се разберат как да си организират краденето... ДА! - народът е гласувал за тях, но след като лъсва, че не стават за нищо - пак ще се гласува... - за това е демокрацията...

  4. Емил Станоев
    #5

    Егати и "демокрацията" !!! Президента на Италия прави Преврат !! Хората гласуват но не се наресва на този президент и отменя вота на хората !!

  5. Лизи Гугуткова
    #4

    Италия бе 7 –та икономика в Света ] Страна БВП(милиона USD) 1 852 499] Скоро съобщиха ,че Испания я е надминала.

  6. Лизи Гугуткова
    #3

    Призидентът си действа. Даде мандат на икономиста Котарелли

  7. boriana
    #2

    Усети се е че слагат този старец за да могат повече да крадат.

  8. България и италия са наказани! Заради ВСВ! С политическа система, гарантираща НЕСТАБИЛНОСТ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.