Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италианци препоръчаха на София да изгаря боклука си

24 коментара
Италианци препоръчаха на София да изгаря боклука си

Италиански експерти, пристигнали в България да консултират столичния кмет Бойко Борисов, препоръчаха боклука на София да бъде изгарян.

Началникът на службата по сметосъбиране в Милано Едо Бардзоти, заяви в петък, че изграждането на инсенератор ще най-доброто решение за града.

При изгарянето на боклука се отделя голямо количество топлина, което може да се използва за производството на електро- и топлоенергия, което пък от своя страна ще е печалба за общината и ще приспадне от общите разходи по тази дейност, заяви Бардзоти.

По думите му, София има големи възможности за разрешаване на кризата с боклука, защото около града има достатъчно свободни терени, които са подходящи за изграждане на подобен тип съоръжение.

“Когато преди 6 години се сблъскахме в Милано с подобна криза като в София, нямаше никакво свободно място около града и съоръжението трябваше да бъде изградено в неговия център”, каза експертът.

Бойко Борисов се изказа положително за изграждането на технология за изгаряне на боклука на града.

“Така е решен проблемът в много големи градове като Милано, Мюнхен и Виена. Инсенераторът изхвърля толкова дим, колкото един Икарус на Орлов мост по обед”, изчисли кметът.

Техническият срок за изграждането на такава пещ е около 4 години, а междувременно единственото възможно и добро решение е балираното на отпадъците и складирането им на подходящо място, обясни Бардзоти.

Според него депото за балирани отпадъци е единственото съоръжение, което може да бъде изградено бързо и да стане временно решение на проблема. Той каза, че заедно с колегата му Антонио Карминате, директор на завода за преработване на отпадъците в Милано, са видели една от площадките за балиране на отпадъци - в Требич -  и мнението им е, че тя работи добре.

Въпреки предимствата италианските еколози разкриха, че Милано плаща по около 205 млн. евро за обработването на 670 хиляди тона смет годишно. Така, ако София приеме подобна на тяхната схема, бюджетната дейност по чистотата на града трябва да стане приблизително 200 млн. лева годишно при 85 млн. заложени в момента за 2006 година.

Едо Бардзоти разкри, че в момента гражданите на Милано плащат по около 30-40 евро на тон за дейностите по чистотата. В момента София се е уговорила фирмите-концесионери за сметосъбиране и почистване на цена от 22 евро на тон.

От кметската администрация заявиха пред Mediapool, че италианците не са лобирали по време на своето посещение за италиански компании.

Столична община още не е внесла в Министерството на околната среда и водите предложение с избрана технология за трайна преработка на отпадъците на София и площадка, където ще се третират те. Това съобщи сутринта в петък министърът на екологията и водите Джевдет Чакъров преди заседанието на правителството. Така той опроверга изявленията на кметството, че в ековедомството е внесено инвестиционно намерение за изграждане на завод за боклука, в което са посочен четири подходящи площадки за изграждане на това съоръжение. Изборът на технологията от общината оставят за след провеждането на търга за изпълнител на проекта и инвеститор.

Трябва да се намери начин боклукът на София да бъде извозван извън града, заяви още Чакъров. Винаги съм препоръчвал това и последващо намиране на трайно решение на проблема със сметта, допълни той.

Министърът отново подчерта, че решенията за боклука на София са задължение на общината, като определи диалога с нея като "донякъде ползотворен". Има още много работа по този казус, за да намерим най-адекватното, правилно и цивилизовано решение на проблема с отпадъците на София, каза Чакъров.

Министърът изрази готовността на МОСВ за среща с представителите на Европейската комисия /ЕК/, които се очаква да посетят страната през следващата седмица за инспекция на площадките за балиране на отпадъците на столицата.

В понеделник в Министерството на околната среда и водите ще има разговор между Чакъров, Бойко Борисов и представители на общината за да се обсъди проблема с боклука. Това е третата среща по въпроса, обявявана официално. След предишните две не произлязоха никакви конкретни решения и още по-малко някакви действия. Борисов обясняваше пред журналистите как срещата е минала добре и екоминистърът ще каже какво са си говорили, като в същото време Джевдет Чакъров просто си оставаше в кабинета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. garbage
    #25

    Техноогията за изгаряне на боклук е отречена вече даже в Европа- в Марсилия я отхвърлиха с референдум, а щом се прави референдум за нещо, значи то е доста спорно и не може да се наложи току така, както правят у нас.общинари, потърсете място за депо за неопасни отпадъци! Това ви е първа грижа! и има една приказка- не по-високо от обувките, майсторе!Сире4 дайте на компетентни специалисти, на учени да определят технологията, а психолозите да си прегледат психиката!

  2. znaesht
    #24

    Тоя ББ си е един милиционер.Та той изобщо не е разбрал, че инсенераторът е мръсна дума - хората му говорят за високотемпературно третиране(плазмено), той си говори за инсенератор

  3. Христо Калчев
    #23

    Радвам се, че вече с отправените заплахи към Доган ще рухне един Монопол, който е обслужвал един обръч от лица. Такъв е случая с проблема за отпадъците на гр. София. Очевадно е лансирането на мина Чукурово, вупреки, че е противозаконно неиното одобряване поне по 3-4 направления.МОСВ в лицето на Чакров не допуска никоя друга площадка за издаването на регистеационни и разрешителни документи.Лакомията за грабеж толкова ги е улакомила, че не предполагат, че ще замърсят язовир Искър.Единствения човек,

  4. monde
    #22

    Резултатът от референдума е показателен за масово противопоставяне на населението, както и че се увеличава. През януари 2003 местна инициативна неправителствена организация организира първа консултация срещу стоежа на инсинератор на държавната газова компания (Газ дьо Франс). В този легален вот взимат участие 4900 души и почти единодушно всички гласуват против инсинератора. Бернар Грене, общински чиновник в община Западен Прованс намеква за недоволството сред жителите по следния начин в кметството

  5. monde
    #21

    С 97, 80% гласа против жителите са лишили избранниците си да „разполагат със съдбата за бъдещо развитие на индустрията и околната среда в района”. Официално, референдумът е бил за правомощията на кметовете по общини, неофициално – за проекта на общината на град Марсилия да построи инсинератор за битови отпадъци на това място. "Никакво изгаряне" Залогът на референдума е участието на гласоподавателите, тъй като преди това е станало ясно, че всеки, който стигне до урната, ще гласува „против”. 22 133

  6. hefest
    #20

    Четете в."Дневник" от 7.12.2005г, статията "Везувий замириса на боклук"

  7. ambiente
    #19

    инсинераторът е решение от миналия век, в Европа вече не може да се построи инсинератор поради доказаното вредно въздействие върху здравето на хората. в Америка са закрити вече над 8оо инсинератора.Съветите на италианците нямат много голяма тежест, тъй като в италия боклучени фирми смесват опасни отпадъци със строителни материали-резултатите са ужасяващи заболявания. Справка - ит. екоорганизация "Legambiente", която се бори в тази страна, задушена и от боклучения Октопод.

  8. monde
    #18

    Франция против инсинераторите за боклук Публикувано във в-к Монд на 17. 01. 2006Мишел Самсон На 15 януари противниците на плана за на строеж на инсинератор в района на Фос сюр Мер близо до Марсилия, отбелязаха символична победа. На референдума в трите района, пряко засегнати от тази идея, дали да се строи инсинератор, жителите на трите общини Фос, Истр и Пор-Сен-Луи-дю-Рон гласува почти единодушно против.

  9. aman
    #17

    Kato bivsh pojarnikar, kmetut trqbva da e naqsno kolko toksichen e dimut ot izgarqneto. Dori s naj-modernite prechistvatelni saorazheniq insineratorut si emitira sushtite prostotii. I tuk vaprosat ne e kakuv e limitut na kub metur dim, a kolko kubichni metra dim shte izbulva. Da ne govorim kude shte otiva pepelta (toksichna) veroqtno v Bankyq. Skupo e. Сметната палата: Унищожаването на болничните отпадъци излиза много скъпо tova mozhe da se prochete v edna druga media.

  10. Nina
    #16

    :) дано не звучи нескромно, но не съм крокодил, но ако се окаже, че ти нямаш харпун.....ооо разочарование мое.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.