Италия детронира европейския шампиoн Испания

Отборът на Италия детронира действащия европейски шампион Испания с 2:0 на осминафиналите на Европейското първенство по футбол във Франция. Така италианците се реваншираха за загубения финал преди 4 години в Киев и за пореден път доказаха, че никога не бива да бъдат подценявани, когато става дума за големи първенства. Сега ги чака четвъртфинал срещу Германия.

Противно на очакванията отборът, ръководен от Антонио Конте, без да пренебрегва защитата, възприе агресивна тактика, почти не отстъпи в традиционно силното за испанците оръжие – владеенето на топката – и създаде необичайно много голови положения.

„Доказахме, че Италия не е само катеначо“, заяви Антонио Конте след мача, който напълно потвърди думите му.

Отсреща отборът на Испания в големи части от мача изглеждаше уморен, прекалено бавен, а през първото полувреме и объркан.

Италия доминираше особено подчертано през цялото първо полувреме, като още в първите 20-ина минути създаде поне три голови положения. Едва около тази минута испанците успяха за първи път да отправят удар към вратата на Буфон.

Така се стигна до 33-тата минута, когато централният нападател на италианците бе фаулир пред наказателното поле от закъснялия да го покрие капитан на испанците Серхио Рамос. Наказателният удар, изпълнен от Едер, бе отбит от Де Хеа, но последва неспасяема добавка на връхлитащия Киелини за 1:0.

В началото на второто полувреме се създаде впечатлението, че ролите ще се обърнат на 180 градуса, след като испанците упражниха силен натиск. След корнер Рамос се озова сам и непокрит, но ударът му с глава попадна в обхвата на блестящия в целия мач Буфон.

Скоро обаче се видя, че италианците няма да отстъпят инициативата. Те отблъскваха вълните от испански атаки и на свой ред отговаряха с контри, които често ги извеждаха до положения за гол. В няколко случая намесата на Де Хеа попречи за това разликата да е доста по-голяма.

В тези минути си пролича и основната разлика между двата отбора – бързи и ефективни италианци срещу бавно придвижващи се и често грешащи в безкрайните си комбинации испанци.

Все пак в тези минути се видя, че и без рефлекса и опита на вратаря Буфон, спасил страхотни удари на Иниеста и Пике, резултатът от мача можеше да е и различен.

Вторият гол падна закономерно в първата минута на добавеното време, когато увлечените в атака испанци бяха оставили празни пространства в своята защита. При поредната италианска контраатака Грациано Пеле бе изведен сам пред вратата и не сгреши.

Няколко часа преди началото на мача френската полиция откри подозрителен пакет в близост до "Стад дьо Франс" в парижкото предградие Сен Дени и отцепи района. Според местни медии обаче става дума за забравена раница на улица, която е в непосредствена близост до стадиона, така че провеждането на мача не бе нарушено.