Италия е страната с най-скъпа данъчна бюрокрация в Европа, следвана от България.
Това съобщава Асоциацията на италианските данъкоплатци, като се позовава на проучване, извършено от Центъра за социологически науки и изследвания "Антонела Ди Бенедето", предаде БТА.
През тази година данъчната бюрокрация ще струва 26.4 милиарда евро на италианските данъкоплатци, които са регистрирани с партиден номер за ДДС (Данък добавена стойност).
Това прави с 1.6 милиарда повече в сравнение с миналата година.
На второ място е България, където разходите в същата категория ще възлязат за текущия период на 16.6 милиарда евро. Следва Румъния с 14.2 милиарда евро, Унгария – 12.4 милиарда и Полша – 10.3 милиарда евро.
В долната част на класацията са Испания със 7.2 милиарда евро, Франция – 6.7, Германия – 6.6, Великобритания – 6.1 и на дъното с най-малки разходи е Дания – 2.2 милиарда евро.
На практика това е "скрит данък", който възлиза на 6914 евро годишно за всеки данъкоплатец в Италия с партиден номер за ДДС, което е средно четири пъти повече в сравнение с водещите страни в Европа.
За французите средната годишна сума за категорията е 1310 евро, за британците - 1290, за германците - 1250 и за испанците 1180 евро. Още по-малко плащат холандците - 1120 евро,
гърците - 960 и шведите - 860 евро.
Проучването е взело под внимание разходите по 16 параметри, изисквани от тромавия и неефикасен данъчен механизъм. Освен в пари загубите се измерват и във време.
Италианското микропредприятие, което се състои от един или двама души, губи средно на година 121 часа или 15 работни дни на човек, за да подготви документацията и изпълни всички данъчни задължения. При малките предприятия тази загуба е 104 часа или 13 работни дни, а за средните фирми е 88 часа или 11 работни дни на човек.
"Неефикасната данъчна администрация и разните закони, разпоредби и правилници, които често пъти се прилагат противно на здравия разум, изискват реформа, която да ни въведе в нова ера. Трябва да се прекрати тормозът върху данъкоплатците и да се престане с тяхното третиране като поданици на данъчната власт," коментира председателят на Асоциацията на италианските данъкоплатци Виторио Карломаньо.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент