Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия обяви ден на национален траур за загиналите бежанци край бреговете й

Рим ще предложи на ЕС да номинира остров Лампедуза за Нобелова награда за мир

10 коментара

Италия предлага Европейският съюз да издигне кандидатурата на остров Лампедуза за Нобелова награда за мир в памет на трагичната гибел на хиляди африкански имигранти край бреговете на тази "врата на Европа", предадоха информационните агенции в петък. Самото население на острова от месеци приема със съчувствие и състрадание стотиците бежанци, главно от Северна Африка, които прииждат с кораби към бреговете му.

Предложението бе отправено от вицепремиера и министър на вътрешните работи Анджелино Алфано пред парламента. Много депутати подкрепиха инициативата му.

В четвъртък край Лампедуза потъна кораб с имигранти. Според официални данни от петък сутринта, представени от Алфано, на борда му е имало 440 бежанци, 155 от които бяха спасени. Към момента от водата за извадени 111 тела, включително четири деца и няколко жени.

Спасителните екипи очакват да открият още над 100 тела сред останките на потъналия плавателен съд, който се намира на около 40 метра под водата и на по-малко от километър от брега на Лампедуза.

Корабчето, превозвало главно еритрейци и сомалийци, потъна, след като горивото се възпламени и на борда избухна пожар. Тъй като пътниците се струпали в единия край на съда, той се преобърнал и потънал.

В Италия в петък бе ден на национален траур. Губернаторът на автономната област Сицилия Розарио Крочета предложи да бъде построено гробище за бежанците, загинали край бреговете на страната.

По данни на италианското вътрешно министерство от началото на годината до бреговете на Италия са достигнали 30 000 нелегални имигранти.

Алфано призова ЕС да помогне за решаването на проблема и да бъдат предотвратени нови трагедии като вчерашната. Той отбеляза, че нелегалната имиграция и сигурността на бежанците в Средиземноморието ще бъдат основни теми по време на италианското председателство на ЕС през втората половина на 2014 година.

Италианската преса осъди трагедията на остров Лампедуза. Определяйки случая дори като "срамно клане", левоцентристкият вестник "Ла Република" пише, че това е "най-голямата морска трагедия с нелегални мигранти", тъй като сред жертвите има деца и бременни жени.

Под снимка на десетките тела, извадени от морето и покрити със зелено платнище, вестникът посвещава осем страници на трагедията, която папа Франциск нарече "срам".

"Трагедия с мигранти, Италия е в траур" е заглавието на "Кориере дела сера", който публикува снимки на спасените около 150 души от близо петстотинте бежанци на борда на кораба.

"Днес е ден, в който трябва да насочим мислите си към спасението, ден на състрадание и траур. Но след като изсъхнат сълзите и бъдат посочени престъпниците, които живеят от парите на тези отчаяни хора и които натовариха 500 души на корабче с дължина едва няколко метра, ще дойде време да кажем "стига",пише в редакционен коментар "Кориере дела сера".

"Ла стампа" нарича трагедията "хекатомбата на Лампедуза" и публикува на първа страница снимки, намерени в багажа и дрехите на оцелелите: влюбени двойки, семейни портрети и снимки на усмихнати приятели, които вече не са между живите.

Трагедията на Лампедуза, при която загинаха над 13 души, хвърля светлина върху проблема с притока на мигранти към европейските брегове и липсата на координация между държавите от ЕС и Съюза.

Според Бюрото на Международната организация за миграция 25 000 бежанци са загинали в Средиземноморието през последните 20 години, от които през 2011 г. жертвите са 2000, а през 2012 - 1700.

Много европейски държави, сред които Италия, се намират под нарастващ натиск заради притока на бежанци. Италия, както и Гърция, Малта и Кипър, търпи последствията от липсата на солидарност от страна на европейските си партньори.

Действащите правила изискват молбата за убежище и настаняването на мигранта да се управляват от първата страна от ЕС, в която той пристигне. Тази система, непрекъснато критикувана от южните държави членки на ЕС, заради липсата на солидарност, не е променяна от влизането ѝ в действие през 2003 г.

Европейското законодателство не предвижда механизъм за автоматично разпределяне на молбите за убежище и северните държави членки на ЕС не са готови да го променят.

Търсещите убежище се натъкват на големи различия в условията, при които биват приемани в страните членки на ЕС (например по отношение на получаването или липсата на медицинска грижа или безплатната или платена юридическа помощ). През юни доклад на Йезуитската служба за бежанците осъди "нехуманноста" на европейската система за убежище.

Заради предотвратяването на трагедии като тази на Лампедуза, Европейската комисия създаде програмата "Юросюр", предназначена да подобри координацията между държавите членки и наблюдението на корабите с мигранти, както и борбата с криминалните мрежи, които организират пътуванията и спасяването на бежанци в опасност.

Системата, която трябва да влезе в действие от 2 декември догодина, се опира върху обмена на данни, информация и справки. Стойността ѝ е 244 милиона евро за периода 2014-2020 г. Европейският парламент трябва да одобри текста на предложението следващата седмица.

"Нищо обаче не е предвидено за подсилване на патрулите в рисковите морски зони", заявява германската евродепутатка от групата на Зелените Ска Келер, която се надява в текста да бъдат внесени подобрения.

Призовавайки ЕС и държавите членки да увеличат усилията си, Европейската комисия поиска "Юросюр" да заработи "колкото може по-бързо".

ЕС подписа през юни "Партньорство за мобилност" с Мароко, което предвижда преговори за споразумение, което да облекчи процедурите за издаване на визи за студенти, изследователи и бизнесмени. В областта на нелегалната миграция "Партньорство за мобилност" предвижда сътрудничество за подобряване на борбата срещу мрежите за трафик на мигранти.

ЕК иска да подпише споразумения от подобен тип и с други страни от региона, най-вече с Тунис. "Нуждаем се от солидна европейска политика за миграцията", обобщи в четвъртък Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря за вътрешния ред Сесилия Малмстрьом.

ЕК призовава освен това държавите членки да се ангажират предварително с настаняването на най-уязвимите групи бежанци като по този начин откликнат на призивите на Върховния комисар на ООН за бежанците.

ЕС е предоставил закрила на 102 700 кандидати за убежище през 2012 г., а през 2011 бройката е била 84 300. През 2012 най-големият регистриран брой на лицата, получили закрила, е в Германия (22 000), следвана от Швеция (15 300), Обединеното кралство (14 600) и Франция (14 300). Заедно тези четири страни са предоставили близо две трети от всички статути на закрила в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    муспи - Господа еврейски лакеи, какви са тези сълзи, ще кажеш християнски молби да се приютят бежанците - че то само да се обяви и Европа ще престане да съществува още първия ден на великодушието. Какви жертви на режими - всички режими са устроени от евреите, сменяни, организирвани в емиграции и спирането им според еврейските нужди. Не е за вярване ли - а кой държи българския народ в полугладно съществуване, кой го намали за 20 години с 1/3 ?! Ами с еврейските си пъргави сметалки за изгода и неизгода

  2. Анонимен
    #9

    Oставиха ги по най цини4ен на4ин да се издават,а сега траур....Пълен цинизъм. Още от тръгването на кораб ..дали с бежанци или със скакалци се заси4а от съвременните техники.Ве4е е бил до италианските брегове.....Италианските власти до последно са го следяли и са се молели скришом...:"Дано ги погълне морето" Това не е първият потънал кораб,Хиляди са жертвите на подобни от4аяни опити на бежанци да стиганат италианският бряг.Оставят ги най-хладнокръвно да се издават.Това е пе4алната истина...Така по-малко гърла ще хранят,а и ще разколебава мераклиите да стигнат до Италия.

  3. Анонимен
    #8

    От години африканските държави се управляват от мракобеснически режими винаги подкрепяни от "Източните демокрации и Съюза/сега Русия".Те спряха икономическото прохождане на тези държави,подпомагани наякога от Запада. Ето сега техните хора бягат към Европа като обезумяли. Както и нашата младеж бяга от България.

  4. Анонимен
    #7

    муспи - Виждате италианците как се борят, - и тяхните правителства са еврейски и те са предвидени за унищожаване. А ние стоим безучастни и сътрудничим на окупатора.

  5. Анонимен
    #6

    Защо Италия обявява национален траур, след като не става дума за нейни граждани? Докога във всички европейски правителства (освен Германия досега) се избират недалновидни хора, рушащи постигнатото от десетилетия заради странен страх да не бъдат обвинени в нарушаване на нечии чужди, а не на съгражданите им, човешки права! А нашите права - правата на жертвите, някой мисли ли за тях?!?

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Анонимен
    #3

    1,мислех че ще бъда на пъва линия,но съм номер 2,вие ме изпреварихте,като сте написали нещо нечовешко и за това пиша отново да ви кажа че е много тъжно за толкова хора,загинали при такива условия,търсейки по добър живот,също като помислите че има деца и бременни жени ! ТЪЖНО Е!Шокиращо положение,както са шокиращи вашите пет думи...мМоже ли да наречем такива като вас ЧОВЕК?????????

  9. Анонимен
    #2

    Жалко за хората,които са загинали и съжалявам италианците,които от дълго време трябва да се справят с такива емигранти. Лампедуза има 5000 жители и емигрантите ги надминават на брой,като се има в предвид,че тази ситуация е европейска,а не само италианска и е нужно да се вземат сериозни мерки.Всички страни трябва да помислят какво е нужно да се направи за оправяне на положението в страните от които се стичат толкова много емигранти и Европа се заля от тях,което е лошо и за нас ,европейците.Не може

  10. Анонимен
    #1

    Защо траур?Кое е тъжното тук...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.