Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИТН иска премахване на партийните квоти в ЦИК

15 коментара
ИТН иска премахване на партийните квоти в ЦИК

Партията на шоумена Слави Трифонов "Има такъв народ" предложи да бъдат премахнати партийните квоти в Централната избирателна комисия (ЦИК).

Това се разбра по време на започналите във вторник преговори за правителство между "Продължаваме промяната" (ПП), БСП, ИТН и "Демократична България" на тема правосъдие. Разговорите са част дискусиите по 18 секторни политики, организирани от първата политическа сила ПП с потенциалните ѝ коалиционни партньори за управление на страната.

"Отново се изправяме пред проблема с Централната избирателна комисия, с това несъответствие на състава ѝ с вече новата ситуация в парламента. Мисля, че е време да направим вече ЦИК деполитизирана, абсолютно независима и да махнем тези партийни квоти, да я редуцираме до 7-9 членове", каза Митева, която бе председател на последните два парламента и се очаква да заеме същия пост в 47-то Народно събрание.

В момента по закон ЦИК се състои от 15 членове, които се предлагат от парламентарно представените формации и се назначават с указ на президента. При определянето на членовете се запазва съотношението между партиите. Любопитното е, че тези поправки в Изборния кодекс (ИК) бяха предложени именно от ИТН през април. Преди това ЦИК се състоеше от 20 души, отново назначени на квотен принцип, но от парламента.

Сегашният състав на комисията беше сформиран през месец май тази година. Тогава ГЕРБ получи 4 места, ИТН и БСП по три, "Демократична България" и ДПС по две, а "Изправи се! Мутри вън" – едно.

Председател на комисията е Камелия Нейкова, която беше предложена именно от ИТН

По време на дискусията на тема правосъдие Митева каза още, че трябва да бъде обсъдено и финансирането на политическите партии. В момента партиите, получили над 1% на последния парламентарния вот и коалициите с над 4 на сто подкрепа, получават субсидия от 6 лева на действителен глас, но имат и възможност и да бъдат финансирани от бизнеса.

Инициативата за неограничено финансиране на партиите от бизнеса по "американски модел" принадлежи на депутата от ДПС Делян Пеевски и бе приета от ГЕРБ през лятото на 2019 г. Тогава обаче, макар и за кратко, субсидиите на партиите бяха намалени на 1 лев на действителен глас и именно това беше аргумента за въвеждането на безлимитно финансиране от частния сектор.

Преди тези изменения партиите получаваха държавна субсидия от 11 лева на глас. Те обаче не можеха да се финансират от юридически лица и от еднолични търговци, не можеха и да получават движими и недвижими вещи за безвъзмездно ползване, както и безвъзмездни услуги под каквато и да е форма. Имаше възможност само за дарения от физически лица, но за една календарна година човек не можеше да дари повече от 10 000 лв. Такова беше положението от 2009 до 2019 г.

Във вторник Ива Митева посочи, че въвеждането на изцяло мажоритарна избирателна система, за каквато Слави Трифонов и сценаристите му се борят от пет години, няма да е червена линия. "Но резултатите от изборите показват, че имаме вече проблем със системата и трябва сериозно да направим анализ защо хората са толкова отчуждени от изборите и политиката", коментира Митева.

Въвеждането на изцяло мажоритарен вот за избор на депутати е основна кауза на партия "Има такъв народ", чийто основател Слави Трифонов и сценаристите му инициираха и национален референдум с такъв въпрос още през 2016 г. Повечето партии обаче са против подобна радикална промяна на избирателната система, тъй като тя крие много рискове.

Преди няколко месеца Митева стана "доктор" с дисертация за въвеждането на смесена избирателна система. С научното си изследване тя е установила, че въвеждането на чиста мажоритарна система, за каквато настоява ИТН и за която на национален референдум през 2016 г. гласуваха 2 509 955 български граждани, "създава неравновесие между подадените гласове и получените мандати".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #15

    ИТН - защитник на олигархията. НЯМА безпартийни назначения, другари чалгари Вие просто искате да назначите само ваши хора. И те ви на- машинно гласуване, без контрол. Венецуела..

  2. Doide-mi-do-gusha
    #14

    Вече в два парламента имахме възможност да видим капацитета на ИТН, включително и на Ива Митева. Сега е по-добре да запазят тишина!

  3. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #13
  4. АниD
    #12
    Отговор на коментар #6

    "Държавни служители, назначени с конкурс" :) :) Кой ще проведе конкурса? Статуквото? И коя цивилизована държава визираш?

  5. tibia
    #11
    Отговор на коментар #8

    Господине, ако можех да Ви дам награда, щях! Ето заради това неподражаемо откровение: Държаните служители са по дефиниция аполитични! Знаех си, че "държаните" служители са ни голям, огромен проблем, но все нещо не ми достигаше да го формулирам така точно! Бъдете здрав!

  6. Евроатлантизъмм
    #10

    Сложна тема. След толкова години политическо инжинерство и промиване обществото крие много рискове. Колко му е едни борчета да присвоят ЦИК ако зад тях няма партиен гръб на водещи партии? Мисля, че ИТН отново прибързват с идеята нещата да се свършат половинчато. Ще стане нещо като в БТВ и НОВА - уж чужди собственици, но кадрите са си купени от мафията.

  7. Lubomir Gavrilov
    #9
    Отговор на коментар #3

    Деполитизирана ЦИК, значи оартиите да нямат квоти, а назначенията да стават след конкурс и доказана експертиза. Вижте какво става с ВСС. Съшото като в ЦИК. ВСС следва да се избира от съдиите, не от. политиците. ЦИК следва да се назначава с конкурс, не от политиците.

  8. Lubomir Gavrilov
    #8
    Отговор на коментар #2

    Няма да назначат техни експерти, а държавни служители. Те поне ще спазват закона, иначе рискуват доста неприятности. Държаните служители са по дефиниция аполитични. Само министъра е политическа фигура.

  9. Lubomir Gavrilov
    #7

    https://osvedomitel.bg/2021/07/gavrilov-cik/ Споредъ бившия вече членъ на ЦИК комисията трѣбва не да се реформира, а да се разформира, защото самата ѝ сѫщность води не до експерность, а до изпълняване на партийни порѫчки.

  10. Lubomir Gavrilov
    #6
    Отговор на коментар #5

    партийни квоти няма никъде в цивилизованите държаваи, дори в любимлата ти руска ЦИК не е като у нас. В ЦИК трябва да работят държавни скужители, назначени с конкурс. Няма пречка партиите да наблюдават работата на ЦИК, пък може и да участват понякога с консултативен глас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.